Weszło Junior

Rozwój Katowice wraca do gry. I to prawie samymi wychowankami!

Rozwój Katowice w ostatnim czasie zmagał się z różnymi problemami, które spowodowały m.in. nieobecność w rozgrywkach seniorskich w zeszłym sezonie. Na Górnym Śląsku zaświeciło się jednak światełko w tunelu. Klub zgłosił się do rozgrywek IV ligi, gdzie będzie występował składem opartym na wychowankach i młodzieżowcach. 

– Nie tyle reaktywujemy drużynę seniorów, co zgłaszamy się do ligi seniorskiej” – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Drużyna seniorów “zielono-żółto-czarnych” jeszcze w sezonie 2015/2016 występowała w I lidze. Wtedy nie udało im się utrzymać, do bezpiecznej lokaty stracili sześć punktów i musieli pogodzić się z faktem, że od przyszłej rundy będą występować w II lidze.

Najgorsze przyszło w sezonie 2018/2019. W Katowicach zawsze na pierwszym miejscu stała akademia, z której wywodzi się, chociażby Arkadiusz Milik, jednak dobrze byłoby mieć zespół seniorów na szczeblu centralnym. Kolejny spadek oznaczał praktycznie zniknięcie Rozwoju z piłkarskiej mapy Polski.

W poprzedniej kampanii nie oglądaliśmy ich w ogóle, a teraz przystąpią do IV ligi. Pewnie byśmy nawet o tym nie wspomnieli, ale mało jest w naszym kraju ekip, które praktycznie w całości składałaby się z wychowanków i młodzieżowców.

Nie tylko zawodnicy, ale i trener są wychowankami klubu. Tomasz Wróbel, bo o nim mowa, w przeszłości był całkiem niezłej klasy piłkarzem, występował w Rozwoju, ale i GKS-ie Bełchatów. W Ekstraklasie rozegrał łącznie 171 spotkań.

36-letni szkoleniowiec pracował do niedawna z juniorami starszymi, z którymi udało mu się wygrać dobrze obsadzone rozgrywki wojewódzkie. Jego asystentem został 23-letni Piotr Barwiński, który zostanie grającym trenerem, a zarazem najstarszym zawodnikiem tego zespołu.

Z całego składu tylko Barwiński oraz 22-letni Bartosz Golik nie są młodzieżowcami-wychowankami. Kadra będzie składała się z graczy z roczników: 1997 (1 piłkarz), 1998 (1), 1999 (1), 2000 (1), 2001 (3), 2002 (6) oraz 2003 (2). Drużyna ta będzie uzupełniana o chłopców z Centralnej Ligi Juniorów U-17.

Start sezonu 2020/2021 w IV lidze jest planowany na 25-26 lipca. Rozwój w pierwszym meczu zmierzy się u siebie z Odrą Centrum Wodzisław Śląsk.

Fot. Newspix