Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #99: Rondo w parach 4v2 z neutralnym

Ulubione ćwiczenie Pepa Guardioli, piłkarzy Barcelony i wszystkich mieszkańców Katalonii? Nawet kibic niezainteresowany szkoleniem wie, że chodzi o rondo. Najnowsze #ĆwiczenieTygodnia to wersja tej gry w układzie 4v2 z zawodnikiem neutralnym.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry 16 x 12 metrów podzielone na dwie równe części. W grze biorą udział trzy pary zawodników, którzy rywalizują w grze 4v2. Dodatkowo jest jeden zawodnik neutralny, który tworzy przewagę liczebną 3v1 w strefie z piłką. Zadaniem zespołu przy piłce jest przegranie jej do drugiej strefy, do jednego z zawodników, którzy również grają w ataku. Po stracie / odbiorze piłki automatyczna zmiana ról między zespołami.

ZASADY:

– każdy zespół w ataku zajmuje jedną strefę
– obrońcy ustawieni pojedynczo w dwóch strefach
– zawodnik neutralny zajmuje strefę z piłką (stwarza przewagę 3v1)
– zawodnicy nie zmieniają swoich stref (wyjątkiem jest zawodnik neutralny)
– można wprowadzić limit podań (np. max 8) lub czasu (np. max 10 sekund) w jednej strefie, aby zawodnicy dążyli do zagrania piłki między sektorami
– automatyczna zmiana ról po stracie / odbiorze piłki

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– wykorzystanie całej przestrzeni oraz tworzenie linii (opcji) podania wewnątrz strefy – sytuacji 3v1
– przygotowanie sytuacji, w której można zagrać piłkę do jednego z zawodników w drugiej strefie – tworzenie linii podania między strefami
percepcja, czyli zbieranie informacji z najbliższego otoczenia (gra 3v1) ale również obserwowanie sytuacji w drugiej strefie (zagranie do jednego z zawodników w ataku)
– komunikacja między zawodnikami, zwłaszcza tymi ustawionymi w różnych strefach
– reakcja zawodników po stracie piłki, również gracza neutralnego (po pierwszym podaniu neutralny gra już z zespołem przy piłce)

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym