Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #101: Gra 1v1 na cztery bramki

Po zeszłotygodniowej lekcji tworzenia środków pewnie jesteście w stanie dużo prościej zaprojektować swoje własne ćwiczenia. My będziemy jednak co czwartek podrzucać wam rozwiązania, z których również czasami warto skorzystać. W dzisiejszej grze 1v1 rozmieszczenie bramek i możliwość ataku po obu stronach pola gry sprawiają, że zawodnicy przy piłce mają duże pole do popisu, zwłaszcza jeśli chodzi o zbieranie informacji, świadomość przestrzenną oraz podejmowanie decyzji.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry o rozmiarze 25 x 15 metrów, a na krótszych bokach ustawione po dwie otwarte bramki różnych kolorów (te same kolory po przekątnej). Na sygnał trenera zawodnicy wykonują krótki sprint, po obiegnięciu wyznaczonego pachołka wbiegają w pole gry, a trener wprowadza piłkę. Rozpoczyna się gra 1v1, której celem jest przeprowadzenie piłki przez jedną z dwóch otwartych bramek tego samego koloru (żółci przez żółte, czerwoni przez czerwone).

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– ciągłe zbieranie informacji związane z ustawieniem przeciwnika względem dostępnych w ataku bramek (prowadzenie piłki z głową uniesioną do góry)
podejmowanie decyzji (jaki kierunek ataku wybrać, kiedy go zmienić)
– szybkość prowadzenia piłki, jej kontrola (piłka blisko, przy nodze dalszej od przeciwnika)

CEL ĆWICZENIA

Doskonalenie gry 1v1, zwłaszcza w ataku. Rozmieszczenie bramek, możliwość ataku na bramki po obu stronach pola gry sprawia, że zawodnicy przy piłce mają duże pole do popisu, zwłaszcza jeśli chodzi o zbieranie informacji, świadomość przestrzenną oraz podejmowanie decyzji. Dzięki temu doskonalimy również elementy techniczne, związane z kontrolą piłki tj. zmiany kierunku prowadzenia czy też nawroty z piłką.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym