Weszło Junior

Nowy format rozgrywek Młodzieżowej Ligi Mistrzów

Rozgrywki Młodzieżowej Ligi Mistrzów istnieją już od kilku lat i do tej pory mecze fazy grupowej odbywały się w tym samym dniu, co spotkania drużyn seniorskich. Komitet Wykonawczy UEFA postanowił, że w tym roku będzie inaczej.

Już sezon 2019/2020 nie należał do typowych, ponieważ ze względu na wybuch światowej pandemii, rozgrywki UEFA Youth League zostały zawieszone od marca do sierpnia. Turniej finałowy udało się ostatecznie dokończyć, ale zrezygnowano z rozgrywania meczów rewanżowych. Jedyną areną zmagań był szwajcarski Nyon.

Pandemia koronawirusa nie ustała, więc UEFA musiała podjąć wyjątkowe środki. Nie chcąc ryzykować zdrowia oraz życia zawodników (większość z nich jest jeszcze niepełnoletnia) poprzez częste podróżowanie, postanowiono, że rozgrywki odbędą się w nowym formacie.

Na pierwsze rozstrzygnięcia będziemy musieli poczekać do… marca 2021 roku. Nowy format turnieju zakłada, że zamiast meczów fazy grupowej zespoły od razu przystąpią do 1/32 finału.

Czy ma to wpływ na nasze drużyny? Owszem. Górnik Zabrze, dzięki wygranej w Centralnej Lidze Juniorów U-18, zagwarantował sobie udział w eliminacjach UYL.

Nie dowiedzieliśmy się na razie zbyt wiele, ale Komitet Wykonawczy UEFA w odpowiednim terminie ma ogłosić więcej szczegółów.

Fot. UEFA.com