Weszło Junior

Karbownik i Mata zapraszają na korepetycje dla maturzystów. Korki z Legią

“Sto dni do matury, krzyczała mi matka. I miałem się uczyć i miałem się uczyć. A wyszło jak wyszło” śpiewa warszawski raper Michał “Mata” Matczak. Do matury zostało trochę więcej czasu niż sto dni i za naukę można się zabrać dużo wcześniej. Wspomniany Mata wraz z Michałem Karbownikiem zachęcają przyszłorocznych maturzystów do wzięcia udziału w bezpłatnym programie Fundacji Legii “Korki z Legią”. Program kierowany jest do uczniów, którzy nie mają środków finansowych na pozaszkolne zajęcia, a mają trudności z podstawami z matematyki, języka polskiego lub języka angielskiego.

W tym roku ruszyła szósta edycja programu “Korki z Legią”. Fundacja Legii zaprasza na bezpłatne zajęcia dla przyszłorocznych  maturzystów, przygotowujących się do egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego na poziomie podstawowym. – Ideą programu jest pomoc osobom, które ze względów finansowych nie są w stanie podjąć korepetycji we własnym zakresie – zaznacza nam Barbara Bętkowska współpracująca z Fundacją Legii.

Każdy uczestnik programu może skorzystać z korepetycji z jednego lub dwóch przedmiotów. – Mogę już teraz powiedzieć, że na tę edycję zapisały się takie osoby, które zadeklarowały lekcje z dwóch przedmiotów. Warto zaznaczyć, że nasz program dotyczy egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym. Jeżeli ktoś chciałby się przygotować do matury na poziomie rozszerzonym, to nasz program nie jest kierowany dla niego. My skupiamy się na podstawach i uczniowie najczęściej wybierają jeden przedmiot, ten najbardziej im potrzebny – dodaje Bętkowska.

W tym roku zajęcia będą miały charakter hybrydowy, przynajmniej takie jest założenie. Łączyć będą więc tryb stacjonarny z trybem online. Co trzecie zajęcia mają być prowadzone przez platformę Teams, do której każdy uczeń programu otrzyma darmowy dostęp. Pierwsze “Korki z Legią” mają się odbyć 9 listopada w trybie online i będą odbywać się cykliczne – raz w tygodniu, w godzinach popołudniowych, w grupach dziesięcioosobowych. Z kolei lekcje będą prowadzić doświadczeni dydaktycy, którzy na co dzień pracują w warszawskich liceach.

Program jest dedykowany dla osób z województwa mazowieckiego, nie tylko z Warszawy. Również dla takich miejscowości jak Piaseczno, Legionowo, Sulejówek czy Halinów. Zajęcia w trybie stacjonarnym zazwyczaj odbywać się mają w centrum Warszawy, w okolicach stadionu Legii.

Bętkowska: – Zajęcia nie mają charakteru stricte indywidualnego, gdyż są prowadzone w dziesięcioosobowych grupach, jeżeli mówimy o trybie stacjonarnym. W przypadku zajęć online są to sześcioosobowe grupy. Aczkolwiek nasi nauczyciele oferują też pomoc indywidualną. W tamtym roku były przypadki osób, które gorzej radziły sobie z materiałem i nie było problemu z indywidualnym kontaktem z nauczycielem, jeśli chodzi o dodatkowe zajęcia czy przesłanie jakichś dodatkowych materiałów. Jeżeli ktoś gorzej czuje się w grupie, oferujemy też indywidualne wsparcie takiemu uczniowi.

Każdy uczestnik programu, oprócz korepetycji z danego przedmiotu, weźmie też udział w obowiązkowych warsztatach z umiejętności miękkich (3 godziny). Tematyka ma dotyczyć motywacji i umiejętności uczenia się oraz stawiania i osiągania celów czy radzenia sobie ze stresem. – Warsztaty mają na celu pokazać, w jaki sposób uczniowie mogą się skuteczniej uczyć lub redukować stres, który często wpływa na naukę. Warsztaty mają charakter treningowy. Uczestnicy mają możliwość poznania się i aktywnego uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez pedagogów. Do wyboru są trzy tematy warsztatowe, a należy wybrać sobie dwa – wyjaśnia.

Czy program “Korki z Legią” może pochwalić się stuprocentową zdawalnością matur swoich absolwentów? – Nie, na pewno nie możemy mówić o 100%, ale sporo uczniów dzięki naszej pomocy zdało maturę. Nie liczymy na to, żeby była to stuprocentowa zdawalność. Uważamy, że jeśli mają to być nawet dwie-trzy osoby, które dzięki nam zdadzą maturę – warto dla nich prowadzić te zajęcia – uważa Barbara Bętkowska.

Nadal można zapisać się do programu, gdyż termin zgłaszania się na zajęcia – został przedłużony. Dołączyć można do połowy listopada. Michał Karbownik i “Mata” nie tylko firmują swoją twarzą projekt, ale też wezmą w nim czynny udział. Może nie w roli dydaktyków, ale uczestnicy programu będą mieli możliwość spotkania się z nimi “na żywo” lub w trybie online. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Fot. Legia Warszawa