Trening i szkolenie

Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed treningiem?

Nawet najmłodsze dzieci wiedzą, że przed rozpoczęciem treningu piłkarskiego trzeba się porządnie rozgrzać, żeby uniknąć urazów czy kontuzji. Jak powinna wyglądać taka rozgrzewka?

– Nie jest ważne czy jesteś juniorem, czy seniorem, piłkarzem, czy piłkarką – musisz pamiętać o tym, że rozgrzewka to podstawa. Po co się rozgrzewamy? W celu optymalizacji formy przed treningiem lub meczem, ale również w celu zapobiegania kontuzji. Największą wadą typowej rozgrzewki, która zawiera przebiegnięcie kilku kółek i rozgrzanie się w miejscu, było skupienie się w głównej mierze na stretchingu statycznym oraz to, że nie było w niej żadnych elementów specyficznych do gry w piłkę nożną – mówi w materiale wideo przygotowanym przez “Piłka dla Wszystkich” Rafał Wiśniowski.

– Jak powinna wyglądać kompleksowa rozgrzewka? Powinna składać się z pięciu cegiełek: podniesienie temperatury ciała, aktywacja mięśniowa, integracja ruchowa, stretching dynamiczny i neuropobudzenie – dodaje trener przygotowania fizycznego.

Fot. Newspix