Weszło Junior

Sparingowy rok dla młodzieżówek? Co przyniosą najbliższe miesiące?

Co czeka nas w 2021 roku w kontekście młodzieżowych reprezentacji Polski? Same mecze towarzyskie i zgrupowania selekcyjne? Przyglądamy się z bliska terminarzowi i analizujemy, których turniejów UEFA oraz FIFA jeszcze nie odwołały.

Sytuacja jest dynamiczna i wszystko może się w każdej chwili zmienić. Na ten moment w grze pozostają trzy turnieje: mistrzostwa Europy U-21 oraz mistrzostwa Europy U-19 – zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

W tym roku miały odbyć się też mistrzostwa świata U-17 w Peru i U-20 w Indonezji. Już w tym momencie wiemy, że FIFA zrezygnowała z organizacji tych turniejów. – Pandemia COVID-19 stwarza ciągłe problemy w organizowaniu międzynarodowych turniejów oraz wpływa na restrykcje dotyczące podróży. FIFA regularnie była w kontakcie ze swoimi członkami, jak również konfederacjami organizującymi te turnieje. Jasne stawało się to, że sytuacja na świecie się nie normuje w taki sposób, aby utrzymać te mistrzostwa wraz z możliwością przeprowadzenia eliminacji – czytamy w oświadczeniu federacji.

UEFA podąża podobną drogą, aczkolwiek jeszcze nie wywiesiła białej flagi. Zrezygnowała z organizacji Euro U-17 kobiet i mężczyzn, ale w planach nadal zostają mistrzostwa Europy U-19 pań i panów oraz mistrzostwa starego kontynentu U-21 na Węgrzech i Słowenii. – Obecna sytuacja pandemiczna sprawia, że przeprowadzenie eliminacji w niektórych częściach Europy będzie niemożliwe w pierwszych miesiącach 2021 roku. Zwłaszcza biorąc pod uwagę konieczność podróży, ale też fakt, że rozgrywki młodzieżowe są w części krajów zawieszone. Członkowie UEFA uzgodnili, że przygotowanie zawodników byłoby utrudnione, gdyby utrzymano wyznaczone wcześniej terminy – pisano jeszcze w grudniu.

Prognozy nie wyglądają obiecująco. Blisko jest najczarniejszego scenariusza, gdzie po raz pierwszy od… 50 lat nie zostanie rozegrany żaden wielki turniej dla nastolatków w Europie. A taka informacja może pojawić się, tak naprawdę, w każdej chwili. I wtedy dalsza część tego artykułu nie będzie miała żadnego sensu, bo dalej omawiamy terminarz i plany polskich kadr młodzieżowych na 2021 rok.

Zaczniemy od mistrzostw Europy U-19 w Rumunii, które są zaplanowane na okres 30 czerwca – 13 lipca. Jeszcze nie wiemy, kto tam wystąpi. Eliminacje do tego turnieju mają się odbyć w marcu. Podopieczni Jacka Magiery trafili do grupy z Irlandią, Bośnią i Hercegowiną i Estonią. Zwycięzcy każdej z trzynastu grup dołączą do Portugalii (numer 1 w rankingu UEFA) i zagrają play-offy o Euro U-19. Te mecze mają się odbyć pod koniec maja i początku czerwca. Z tego grona zostanie wyłoniona siódemka finalistów.

Mistrzostwa Europy U-21 nas nie dotyczą, bo jak dobrze pamiętacie – nie udało nam się awansować na tę imprezę. Było blisko, ale trzeba obejść się smakiem. I to by było na tyle, jeśli chodzi o męską młodzieżówkę.

W tym momencie trwa zgrupowanie selekcyjne Talent Pro w Hiszpanii dla najzdolniejszych zawodników z roczników 2004, 2005 i 2006. Młodzi reprezentanci Polski trenują pod okiem wszystkich selekcjonerów kadr młodzieżowych. A jednego dnia mieli okazję wziąć udział w zajęciach pod okiem samego Jerzego Brzęczka.

I zapewne tego typu inicjatywy będziemy częściej oglądać w 2021 roku, aniżeli w poprzednich latach, jeśli na to pozwoli sytuacja pandemiczna na świecie. Więcej obserwacji, obozów szkoleniowych, a mniej meczów międzynarodowych – tak się klaruje rok 2021 w kontekście młodzieżowych reprezentacji Polski.

A jakie plany mają kobiece młodzieżowe reprezentacje Polski? – W Polsce mają się odbyć eliminacje do Mistrzostw Europy U-19 i będziemy chcieli jak najlepiej przygotować się do tych kwietniowych spotkań. Aczkolwiek jeszcze nie wiemy, czy uda nam się zorganizować zgrupowanie kadry w lutym, a  chcielibyśmy się jak najszybciej spotkać i wspólnie popracować. W ostatnim tygodniu marca planujemy wystartować z konsultacjami szkoleniowymi dla drużyn U-15 i U-17. Z kolei w kwietniu chcemy zorganizować krajowe Talent Pro i Goalkepeer Pro dla zawodniczek z roczników 2004, 2005 i 2006. To są wszystkie działania, które chcemy zrealizować w pierwszej połowie roku – mówi nam koordynatorka szkolenia piłki nożnej kobiet PZPN, selekcjonerka kadry narodowej kobiet U-19, Nina Patalon.

Podobnie jak w przypadku mężczyzn jedyna impreza rangi europejskiej, jaka ma się odbyć w tym roku to Euro U-19. Polska będzie gospodarzem turnieju eliminacyjnego, gdzie zagra w grupie z Bośnią i Hercegowiną, Wyspami Owczymi i Norwegią. Zwycięzcy każdej z trzynastu grup dołączą do Hiszpanii (numer 1 w rankingu UEFA) i zagrają play-offy o ME U-19, które odbędą się na Białorusi.

– Mecze eliminacyjne mają odbyć się w kwietniu. Głęboko w to wierzę, że będzie to już taki czas, gdzie sezon grypowy minie. I wtedy będziemy mieć trochę więcej spokoju i może mniej obaw. Uważam, że kwiecień to jest optymalny termin na rozegranie tego turnieju. I mam ogromną nadzieję, że dojdzie o do skutku – zaznacza Patalon.

Również głęboko wierzymy w to, że uda się w tym roku rozegrać, chociaż jeden turniej rangi mistrzowskiej, gdzie zobaczylibyśmy reprezentację Polski. Aczkolwiek równie dobrze jutro może pojawić się komunikat na UEFA.com, że… kolejne mistrzostwa Europy zostały odwołane.

Fot. Newspix