Trening i szkolenie

Akademia Grassroots w dobie pandemii. Konferencje i treningi online

Ósma edycja Akademii Grasroots mocno różniła się formą od poprzednich. W dobie pandemii nie było takiej możliwości, żeby zorganizować ją w tradycyjnych warunkach, dlatego zdecydowano się wszystko pokazać w formie online. Łącznie wzięło w niej udział około 1600 trenerów.

– Cieszę się bardzo, że w tych bardzo trudnych warunkach, jakie panują na całym świecie, gdzie pandemia nam wszystko popsuła. Mimo tego PZPN myśli nadal o trenerach, dlatego powstały konferencje online. Mam nadzieję, że to, co będziecie mogli zobaczyć podczas tego wydarzenia, zaspokoi waszą wiedzę. Warto się ciągle uczyć – podkreślał na otwarciu konferencji Akademia Grasroots 2020, były selekcjoner reprezentacji Polski, Stefan Majewski.

Z 1600 osób zaliczenie konferencji, które pozwala zdobyć punkty do przedłużenia licencji trenerskich, uzyskało 1523 trenerów. Zajęcia składały się nie tylko z części teoretycznej, czyli wykładów, ale odbyły się również treningi pokazowe z udziałem UKS-u Varsovii Warszawa i UKS-u Beniaminka Krosno oraz panel dyskusyjny.

Tematy poruszone podczas Akademii Grassroots 2020 to otwarcie gry od bramkarza, tworzenie linii podania, planowanie procesu szkoleniowego, gra jeden na jednego, coaching trenera czy decyzja pomiędzy podaniem a dryblingiem.

– Jestem przekonany, że każdy z nas wyciągnie inne wnioski po tej konferencji, bo kierujemy się inną filozofią życiową. Natomiast jedno musi nas łączyć – priorytety. Jeżeli chcecie osiągać dobre wyniki na boisku i być na wysokim miejscu w tabeli – zajmijcie się pracą z seniorami czy juniorami starszymi. Jednak, gdy pracujecie z dziećmi najważniejszy powinien być rozwój, wychowanie i postęp jednostki – zaznacza trener Michał Libich.

Jeśli nie mogliście wziąć udziału a konferencjach, a chcielibyście ugruntować swoją wiedzę szkoleniową, poniżej macie komplet materiałów merytorycznych:

Wykład Przemysław Prętkiewicza pt. “Prezentacja inicjatyw Grassroots”.

Polski Związek Piłki Nożnej opracował i wdraża “Strategię rozwoju piłki amatorskiej w Polsce”. W ramach prac nad strategią przeprowadzono szereg działań: badania jakościowe i ilościowe dające wgląd w różnorodne czynniki motywujące do gry w piłkę nożną, wypracowanie strategicznych wytycznych dla działań PZPN w obszarze sportu amatorskiego, projekt inicjatyw, które zwiększają aktywność w zakresie piłki nożnej, projekt nowego podejścia do procesu rejestracji wraz z cyfrowym interfejsem. PZPN określił także swój strategiczny cel, którym jest milion aktywnych graczy zarejestrowanych w PZPN do 2022 roku. 

Panel dyskusyjny z udziałem Michała Libicha, Piotra Urbana, Witolda Lis i Radosława Mozyrko (część 1)

Jakie są różnice w podejściu mentalnym do piłki nożnej u dzieci między Polską, Hiszpanią, Anglią i Holandią? – Przed wyjazdem nie sądziłem, że aż tak duży wpływ na rozwój zawodników, ma kultura. Polscy zawodnicy pracują w podobny sposób, co Hiszpanie, ale przy poziomie świadomości widzę… przepaść. Niestety, Polacy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, ile jeszcze pracy przed nimi. Nie potrafią w pełni obiektywnie ocenić, czy dobrze zagrali w danym meczu, nad czym muszą popracować i czy zasługują na szansę w roczniku wyżej. Z tym, co ja spotkałem się w Legii, mogę powiedzieć, że świadomość jest niska i leży u zawodników – uważa Piotr Urban. Więcej:

Trening pokazowy w wykonaniu UKS Varsovia Warszawa: Otwarcie gry od bramkarza.

– Teraz przejdziemy do tego, co lubicie najbardziej, czyli zajęć praktycznych. Będę miał przyjemność przeprowadzić trening z zawodnikami drużyny U-10 UKS Varsovii Warszawa, którego tematem przewodnim będzie otwarcie gry od bramkarza. Dlaczego zdecydowałem się na tę fazę gry? Uważam, że jest ona najtrudniejsza, a to z tego względu, że każda strata piłki, może skończyć się startą gola – zaznacza Michał Libich.

Panel dyskusyjny z udziałem Michała Libicha, Piotra Urbana, Witolda Lis i Radosława Mozyrko (część 2)

Co zrobić, żeby być dobrym trenerem? – Popełniać błędy i uczyć się, żeby ich nie powtórzyć. Nieraz mamy tak, że wstydzimy się, gdy nam coś nie wyjdzie, ale musimy wiedzieć, że każdy się myli. Czasem jest tak, że dane ćwiczenie nie wychodzi na treningu, bo trener np. źle obliczył odległości na boisku. Nieraz byłem świadkiem takiej sytuacji, gdzie trener nie chciał tego zmienić, żeby nie przyznać się do błędu. Co to jest za podejście? Trzeba pytać też zawodników, co oni sądzą na temat tego, że ćwiczenie nie wychodzi – uważa Piotr Urban. Więcej:

Zbiór środków treningowych – tworzenie linii podania w wykonaniu UKS Varsovia Warszawa

– Tym razem nie będzie to trening przeprowadzony w całości, a zestaw środków treningowych przyszykowany pod temat: szukanie linii podań piłki w fazie ataku. Różnych środków treningowych może być tysiące, a my wybraliśmy tylko kilka. Nie chcemy, żebyście nauczyli się ich na pamięć, ale, żeby na ich bazie tworzyć kolejne środki treningowe. Wymagamy od zawodników, żeby byli kreatywni, tak samo trener też mają podchodzić do tego w sposób kreatywny – wyjaśnia Libich.

Wykład Mirosława Wódkowskiego pt. “Planowanie procesu szkoleniowego”.

Aby efektywnie planować nie trzeba mieć organizacji czy możliwości logistycznych, a należy skupić się na dostosowaniu swojej pracy do możliwości, jakie się posiada – zaznacza Wódkowski. W jaki sposób planować proces szkolenia? Z jakimi problemami borykają się trenerzy?

Wykład Marcina Włodarskiego pt. “Zbiór środków treningowych – gra 1×1”.

– Ta jednostka treningowa jest dalszym ciągiem naszego planowania. Znajdujemy się w drugim mezocyklu, pierwszym mikrocyklu, gdzie będzie gra jeden na jednego przodem do przeciwnika w fazie atakowania. Techniką oraz działaniami indywidualnymi, z którymi będziemy się mierzyć są: przyjęcie piłki z powietrza wewnętrzną częścią stopy. Aspekt motoryczny: łączenie ruchów i dostosowanie w formach zabawy oraz orientacja przestrzenna.

Wykład Bartłomieja Zalewskiego pt. “Coaching trenera – wprowadzenie do treningu pokazowego”.

Jesteśmy po części teoretycznej, a przed nami jednostka treningowa, która będzie zbierała wszystkie elementy i będzie pokazywała krok po kroku, jak chcemy to robić. Elementem, na który chcemy zwrócić szczególną uwagę, patrząc przez pryzmat środków treningowych i budowy jednostki, są punkty coachingowe, czyli coś, co jest wyszczególnione w każdym ćwiczeniu – mówi Bartłomiej Zalewski, a w dalszej części materiału wyjaśnia, czym jest coaching:

Trening pokazowy w wykonaniu Beniaminka Krosno: Podanie o przyjęcie piłki. Decyzja pomiędzy podaniem a dryblingiem.

Podsumowanie konferencji Akademia Grasroots 2020 przez Michała Libicha

Fot. Youtube