Centralny Raport: Szczęśliwa końcówka Zagłębia, Wisła zatrzymana

Nie może być tak, że trzech faworytów do zdobycia tytułu wygrywa swoje mecze w jednej serii spotkań. Byłaby to zbyt pospolita, nudna i nieciekawa sytuacja. Na szczęście w Centralnej Lidze Juniorów U-18 takie sceny nie mają miejsca. Tym razem punkty zgubiła Wisła Kraków.

Trzy „Centralne Raporty” w ciągu siedmiu dni? Tak, my też się cieszymy z tego powodu. Środowa kolejka dostarczyła nam aż nadmiar goli (45!) i emocji, ale ogólnie rzecz biorąc – w weekend również nie mogliśmy narzekać na nudę, chociaż były spotkania, w których właściwie niewiele się działo. Jedno z nich rozegrano w Krakowie, gdzie pogodzony ze spadkiem Hutnik mierzył się z walczącym o utrzymaniem Gwarkiem. Goście nie mogli tego spotkania przegrać i… nie przegrali. Michał Nadolski oraz Dominik Gurdek sprawili, że zabrzanie dalej są w grze, natomiast muszą jeszcze liczyć na korzystne wyniki w starciach rywali.

Prosimy sobie nie myśleć, że jeżeli mecz odbywa się w dawnej stolicy Polski, to z założenia musi być nudny – absolutnie nie, co udowodniło spotkanie Wisły ze Śląskiem. Ostatnio pisaliśmy o tym, że „Biała Gwiazda” świetnie wygląda w drugich połowach, za to z początku coś im nie idzie, więc teraz dla odmiany już w 1. minucie na listę strzelców wpisał się Patryk Warczak. Podopieczni Adriana Filipka ponownie nie zaliczą jednak pierwszej połowy do udanych, bo na przerwę schodzili z niekorzystnym rezultatem, o co zadbali Hubert Konstanty i Michał Dryja.

Drużyna Bartosza Siemińskiego potrzebowała widocznie czasu, żeby we Wrocławiu wszystko zaczęło funkcjonować tak, jak na początku sezonu, bo po przejściu Krzysztofa Wołczka do pierwszego zespołu, Śląsk nie prezentował się najlepiej, a teraz wygrali drugie spotkanie z rzędu z najtrudniejszymi przeciwnikami w rozgrywkach. Po zmianie stron gola zdobył jeszcze Dawid Gruszecki i sprawił, że… Zagłębie Lubin znalazło się na pozycji lidera.

„Miedziowi” nie zostali liderami, bo ktoś zdobył w innym meczu bramkę, a dlatego że pokonali u siebie Arkę Gdynia. Trzeba przyznać, że było to dosyć szczęśliwe zwycięstwo, ponieważ „Arkowcy” po zmianie stron wyszli na dwubramkowe prowadzenie, które jednak zdołali roztrwonić. Dwa trafienia z linii jedenastego metra zanotował Kacper Zając, gola strzelił także Filip Kocaba, a więc lubinianie szybko odrobili stratę punktową ze środowych derbów Dolnego Śląska.

Jagiellonia Białystok po ostatnim pogromie nad Hutnikiem, w weekend mierzyła się w Książenicach z Legią Warszawa. Do ostatniego kwadransa batalii na tablicy wyników widniał remis 1:1, za to potem zaczęła się prawdziwa jazda bez trzymanki. Strzelanie rozpoczął z rzutu karnego Krzysztof Toporkiewicz, ale już pięć minut później, również z jedenastki, wyrównał Igor Strzałek. Wydawało się, że po skompletowaniu hat-tricka przez Toporkiewicza, „Legioniści” nie zdołają trzeci raz odrobić strat, natomiast stało się inaczej i Kajetan Staniszewski uratował punkt dla swojego zespołu. Ciekawostka, gdyby napastnik Jagiellonii utrzymałby średnią goli na mecz z dwóch ostatnich starć ligowych, w całym sezonie zdobyłby… 105 bramek.

Powtarzalność. Praktycznie w każdym tygodniu piszemy o dokładnie tych samych zawodnikach. Dlaczego? Ponieważ są regularni. 22. kolejka CLJ U-18 jest pierwszą od dawna, kiedy na listę strzelców nie wpisał się Kacper Chełmecki, ale ponownie zrobili to m.in. Igor Strzałek czy Miłosz Strzeboński. O meczu Legii z Jagiellonią było przed chwilą, więc teraz Korona vs Lech Poznań.

Drużyna z Kielc jeszcze dwa lata temu cieszyła się z triumfu w tych rozgrywkach, a teraz z nich… spada. Zadecydowała o tym dyspozycja w całym sezonie, a nie w jednym starciu z Lechem, ale tutaj także nie udało im się wygrać. Pierwsza bramka w tym meczu padła po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, a futbolówkę do siatki wpakował Norbert Pacławski. Gospodarze nie chcieli być gorsi od rywala, więc również zanotowali trafienie po stałym fragmencie gry – dośrodkowanie kolegi wykorzystał Patryk Dela, który pozostał bez krycia w polu karnym. To nie był koniec emocji w pierwszej połowie spotkania, ponieważ chwilę przed przerwą Jakub Antczak dosłownie „wepchnął” piłkę do bramki i to „Kolejorz” schodził z boiska w lepszych nastrojach.

W drugiej połowie z dobrej strony zaprezentował się… sędzia. Na kamerach nie było dobrze widać kontaktu obrońcy Korony z zawodnikiem Lecha w polu karnym, komentatorzy „Łączy Nas Piłka” słusznie mieli w pierwszej chwili wątpliwości, ale na kolejnych powtórkach okazało się, że kontakt rzeczywiście był, także arbiter nie musiał mieć wyrzutów sumienia, a Antoni Kozubal skorzystał z okazji i podwyższył prowadzenie. Na odpowiedź gospodarzy musieliśmy czekać niecałą minutę po wznowieniu gry od środka. Znów główką, ale tym razem na listę strzelców wpisał się wspomniany wcześniej Miłosz Strzeboński, który zanotował 16. trafienie w tym sezonie. Nie trzeba strzelać na siłę, kiedy można po prostu celnie. Ani pierwsza, ani druga bramka Jakuba Antczaka nie należała do szczególnie urokliwych, niemniej jednak 17-latek sprawił, że to podopieczni trenera Hubera Wędzonki wyjeżdżali z Kielc z kompletem oczek.

Pogoń Szczecin zrehabilitowała się po ostatniej wtopie z UKS-em SMS Łódź, który za to przegrał teraz 0:2 z Górnikiem Zabrze. Zespół prowadzony przez Piotra Łęczyńskiego pokonał u siebie Lechię Gdańsk, chociaż musiał odrabiać straty po trafieniu Krystiana Okoniewskiego (3:1). W ostatnim weekendowym meczu w CLJ U-18 Escola Varsovia zremisowała 2:2 z Cracovią.

Strata punktów Lecha Poznań w rozgrywkach juniorów młodszych? To nie zdarza się zbyt często. Rywalem „Kolejorza” była Lechia Gdańsk, która do tej pory nie prezentowała się zbyt dobrze, a remis (2:2) w starciu z ekipą z Wielkopolski trzeba uznać za niespodziankę. Tutaj także najwięcej działo się w ostatnich minutach, a od 86. minuty do ostatniego gwizdka sędziego obserwatorzy tego widowiska oglądali aż trzy trafienia.

Do starcia na szczycie w najmłodszej Centralnej Lidze Juniorów doszło w grupie C. Raków Częstochowa mierzył się na własnym boisku z Zagłębiem Lubin i na papierze to ci drudzy byli faworytami tego meczu. Przed tą kolejką znajdowali się wyżej w tabeli od sobotniego rywala, a także stracili zdecydowanie mniej goli. Dzisiaj druga część tego zdania dalej jest aktualna, ale pierwsza już nie – „Medaliki” odniosły skromne zwycięstwo 1:0 i przeskoczyły „Miedziowych”.

Komplet wyników 22. kolejki CLJ U-18:

Górnik Zabrze 2:0 UKS SMS Łódź (Lubaski, Moraczewski)
Pogoń Szczecin 3:1 Lechia Gdańsk (Smykowski, Turski, Balcewicz – Okoniewski)
Escola Varsovia 2:2 Cracovia (Jabłoński, Błachewicz – Gut, Zarzycki)
Wisła Kraków 1:3 Śląsk Wrocław (Warczak – Dryja, Gruszecki, Konstanty)
Legia Warszawa 3:3 Jagiellonia Białystok (Czajkowski, Strzałek, Staniszewski – Toporkiewicz x3)
Hutnik Kraków 0:2 Gwarek Zabrze (Nadolski, Gurdek)
Zagłębie Lubin 3:2 Arka Gdynia (Zając x2, Kocaba – Soboczyński, Babs)
Korona Kielce 2:4 Lech Poznań (Dela, Strzeboński – Pacławski, Antczak x2, Kozubal)

Tabela:

W przyszły weekend nie dojdzie do wielu hitowych spotkań, ale kilka z nich będzie miało znaczenie dla końcowego układu tabeli. Na kolejną stratę punktów nie mogą sobie pozwolić zawodnicy Zagłębia (zagrają z Lechem Poznań), Wisły (Arka Gdynia) i Pogoni (Cracovia), a ciekawie powinno być także w starciu Jagiellonii Białystok z Escolą Varsovia.

Pełen terminarz 23. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18:

Lechia Gdańsk – UKS SMS Łódź (29 maja, 12:00)
Cracovia – Pogoń Szczecin (29 maja, 12:00)
Gwarek Zabrze – Legia Warszawa (29 maja, 12:00)
Arka Gdynia – Wisła Kraków (30 maja, 11:00)
Śląsk Wrocław – Hutnik Kraków (30 maja, 12:00)
Korona Kielce – Górnik Zabrze (30 maja, 12:00)
Lech Poznań – Zagłębie Lubin (30 maja, 13:00)
Jagiellonia Białystok – Escola Varsovia (30 maja, 13:30)

CLJ U-17

Grupa A:

Legia Warszawa wreszcie wygrała mecz. Niby żadna szokująca informacja, ale nie zdarzało się to w ostatnim czasie zbyt często. Samo zwycięstwo też raczej nie rzuca na kolana, bo ich rywalem był tylko Ursus, a w dodatku wygrali zaledwie 1:0, ale dobra – mogą dopisać kolejne trzy punkty do swojego dorobku. Podobnie jak Ząbkovia Ząbki (2:0 ze Zniczem Pruszków), Stomil Olsztyn (2:1 z SMS-em Łódź) i – uwaga – Polonia Warszawa, która ograła liderów z Białegostoku (2:1).

Grupa B:

„Portowcy” wykorzystali szansę na zbliżenie się do Lecha w tabeli. W weekend pokonali drużynę Bałtyka Koszalin, a jak jeszcze wygrają zaległy mecz, to zrównają się z „Kolejorzem” punktami. Blisko jest także Fase Szczecin, które okazało się nieznacznie lepsze od AP Reissa (2:1), za to ze strefy spadkowej udało się wyjść Warcie Poznań, remisując z Błękitnymi Wronki (2:2).

Grupa C:

Bardzo słabo wygląda Śląsk Wrocław w tych rozgrywkach. Fajnie, że najzdolniejsi juniorzy starsi trafiają do drugiego zespołu, a najzdolniejsi juniorzy młodsi grają w CLJ U-18, tylko że jak tak dalej pójdzie, to oni za chwilę spadną z ligi. W weekend nie dali rady pokonać na wyjeździe zespołu z Chorzowa (1:3). Raków Częstochowa okazał się lepszy od Zagłębia Lubin w Centralnej Lidze Juniorów U-15, ale również w starszej kategorii wiekowej, gdzie wygrali z „Miedziowymi” 2:1. Cały czas na pierwsze zwycięstwo czeka Lechia Zielona Góra (1:3 z Rozwojem Katowice), a na prowadzeniu umocnił się Górnik Zabrze (2:0 z GKS-em Tych).

Grupa D:

Wisła Kraków z pewnym zwycięstwem w derbach. Najpierw wynik spotkania otworzył Dominik Sarga, potem podwyższył Karol Tokarczyk, a dobił Cracovię w ostatnich minutach Filip Grzybowski. W grupie D doszło również do starcia Motoru Lublin z Koroną Kielce, które zakończyło się na korzyść tych drugich (0:1). W pozostałych dwóch spotkaniach nie poznaliśmy zwycięzców – Hutnik Kraków zremisował z Górnikiem Łęczna (2:2), a Stal Rzeszów podzieliła się punktami z AP TOP 54 Biała Podlaska (1:1).

CLJ U-15

Grupa A:

Chociaż Escola stara się dotrzymać kroku Legii, to po zeszłotygodniowej porażce w derbach, nawet zwycięstwo nad Polonią Warszawa (3:0) niewiele im daje. Tym bardziej, że „Legioniści” przejechali się zawodnikach z Pruszkowa (5:0). Po tej kolejce trzy punkty do swojego dorobku mogą dopisać Jagiellonia Białystok (2:1 z Kosą Konstancin) i AKS SMS Łódź (3:0 z SMS-em Łódź).

Grupa B:

Raz się wygrywa, raz się wygrywa – z takiego założenia wychodzą w Poznaniu. Lech rozniósł w derbach AP Reissa (5:0), ale sporo bramek oglądaliśmy także… we wszystkich pozostałych meczach, czyli Pogoni Szczecin z Olimpijczykiem Kwakowo (6:2), Warty Poznań z Lotosem Gdańsk (1:5) i Lechii Gdańsk z Fase Szczecin (0:4).

Grupa C:

Czy TS Przylep Zielona Góra utrzyma się w lidze? Do końca sezonu zostało jeszcze pięć spotkań, ale po zwycięstwie nad Śląskiem Wrocław udało im się opuścić strefę spadkową, w której za to znalazła Miedź Legnica (0:2 z Wrocław Academy). O starciu Rakowa Częstochowa z Zagłębiem Lubin było wyżej, natomiast w batalii GKS-u z Rozwojem, wysoko wygrali gospodarze (4:0).

Grupa D:

Wisła Kraków miała szansę znajdować się na pozycji lidera we wszystkich CLJ-kach, ale przegrali w najstarszej kategorii. Wzoru ze starszych kolegów nie wzięli trampkarze starsi, którzy pokonali Koroną Kielce (3:0). W tej grupie znamy już raczej parę spadkowiczów, a w bezpośrednim starciu tych ekip lepszy okazał się Hetman Zamość (3:1). Takim samym wynikiem zakończył się mecz Sandecji Nowy Sącz z Cracovią, natomiast TOP 54 Biała Podlaska przegrała 1:2 z BKS-em Lublin.