Weszło Junior

Co tam słychać w… największych polskich akademiach? #1

Ruszamy z nowym cyklem! W soboty, na łamach Weszło Junior, będziemy przedstawiać wam najważniejsze wiadomości z czołowych polskich akademii z minionych siedmiu dni. Co słychać w szkółkach Legii Warszawa, Lecha Poznań, Pogoni Szczecin czy Zagłębia Lubin?

Jeżeli ktoś wnikliwie nas śledzi, wie, że nigdy nie zajmowaliśmy się podawaniem newsów ze świata młodzieżowego futbolu. Nie mogliście się od nas dowiedzieć, że jakiś 16-latek przebywa na testach we Włoszech, a w danej akademii zmienił się trener trampkarzy starszych. No, to od teraz już będziecie mogli, bo właśnie na takich rzeczach będziemy się skupiać w naszym cotygodniowym raporcie z polskich akademii.

Wisła Kraków:

Ubiegły tydzień minął pod znakiem powrotu do treningów, a także powołań na Letnią Akademię Młodych Orłów czy zgrupowania młodzieżowych reprezentacji. Letnie przygotowania rozpoczął chociażby zespół U-17, który w tym sezonie poprowadzi Patryk Jałocha. Bez zmian szkoleniowych za to w drużynie juniorów starszych, którzy w ten weekend rywalizują w Zabrzu w bardzo silnie obsadzonym turnieju im. Ernesta Pohla. Adrian Filipek nie będzie mógł już skorzystać z usług Sławomira Chmiela, ponieważ ten został wypożyczony do II-ligowego Hutnika.

Lech Poznań:

Niewiele działo się w ostatnich dniach w Poznaniu. Najważniejsza informacja jest taka, że do treningów wrócili podopieczni Huberta Wędzonki. „Kolejorz” w najbliższych tygodniach zmierzy się z Wartą Poznań, która awansowała do CLJ U-18, Pogonią Szczecin oraz seniorami Kanii Gostyń.

Raków Częstochowa:

Kolejny klub z Ekstraklasy otwiera sekcję kobiecą! Raków przejął żeńską drużynę UKS GOL Częstochowa. Koordynatorem tej sekcji zostanie Magdalena Kapała, a nad całością projektu będzie czuwał Marek Śledź. Jednocześnie „Medaliki” ogłosiły, że rozpoczynają szkolenie w rocznikach 2009, 2010 i 2011, a także rozpoczynają nabór dziewczynek do rocznika 2012. – Ponad rok trwały rozmowy z prezesem Seifrydem na temat tej współpracy. Wprowadzając projekt piłki kobiecej do akademii, pracowaliśmy tak, aby od początku być odpowiednio przygotowanym pod względem szkoleniowym i organizacyjnym. Cieszę się podwójnie, bo kategorie, jakie towarzyszą rozwojowi piłki nożnej na świecie prowokują do tego, aby w klubach zawodowych pojawiały się sekcje kobiece. Mam również nadzieję, że będziemy nawiązywać do sukcesów, jakie Gol odnosił w przeszłości – mówił klubowej stronie dyrektor akademii.

Śląsk Wrocław:

Na Dolnym Śląsku mają nowego szefa skautingu akademii. Posadę tę objął Maciej Bączyk, którzy przez ostatnią dekadę był związany z innym wrocławskim klubem – Ślęzą. Do jego obowiązków w Śląsku będzie należało koordynowanie procesu wyszukiwania najzdolniejszych zawodników w kategoriach wiekowych U14-U18 oraz współpraca pomiędzy trenerami grup młodzieżowych a pierwszym i drugim zespołem.

Pogoń Szczecin:

Mistrzowie Polski do lat 18 do czwartku przebywali na zgrupowaniu w Mogilnie, gdzie w meczu sparingowym okazali się wyraźni lepsi (3:0) od Miedzi Legnica. Obecnie znajdują się w Zabrzu na wspomnianym już turnieju im. Ernesta Pohla.

Legia Warszawa:

Do Legia Training Center wróciły dzieci i młodzież. W tym tygodniu w Książenicach doszło również do spotkania rodziców chłopaków z drużyny U-14 z… dyrektorem akademii Richardem Grootscholtenem oraz nowym koordynatorem tego bloku szkoleniowego, czyli Patrykiem Seppeltem-Górajewskim. Najstarszy zespół, jak i większość topowych akademii w Polsce, przebywa aktualnie na turnieju w Zabrzu.

Zagłębie Lubin:

Ciężka praca popłaca. Szymon Weirauch, podstawowy golkiper „Miedziowych” w poprzednim sezonie Centralnej Ligi Juniorów U-18, został zgłoszony przez trenera Dariusza Żurawia do rozgrywek Ekstraklasy. Po pierwszym teście są już podopieczni Marcina Cilińskiego. Juniorzy starsi zremisowali 1:1 z IV-ligowym MKP Wołów.

Lechia Gdańsk:

Spadek z CLJ U-18 oznaczał zmiany na stanowisku szkoleniowca juniorów starszych. W swoim debiucie duet trenerski Grzegorz Grzegorczyk-Mateusz Bucholc okazał się lepszy od Beniaminka 03 Starogard. Mecz kontrolny rozegrała również drużyna do lat 17, która w Cetniewie ograła 5:2 Rozwój Katowice. W daleką drogę udali się w piątek chłopcy z rocznika 2008, bo aż na… Dolny Śląsk. Tam zmierzą się z Miedzią Legnica oraz Wrocław Academy.

Jagiellonia Białystok:

W ubiegłym tygodniu Jan Faberski oraz Jakub Lewicki podpisali swoje pierwsze profesjonalne kontrakty z klubem z Białegostoku, natomiast drużyna do lat 18 w pierwszym towarzyskim sparingu pokonała 3:1 Olimpię Zambrów. Podopieczni Krzysztofa Zalewskiego rywalizują obecnie na turnieju w Zabrzu. – Zajęcia rozpoczęliśmy 12 lipca. W porównaniu do ubiegłego sezonu pracuję z zupełnie nowym zespołem, złożonym z chłopaków z roczników 2004 i 2005. Większość chłopców z rocznika 2004, którzy w poprzednim sezonie grali w drużynie U-18, obecnie trenuje z rezerwami – powiedział szkoleniowiec klubowym mediom.

Polonia Warszawa:

Naprawdę sporo działo się w minionych siedmiu dniach w stolicy kraju i… to nie za sprawą Legii. Najstarszy zespół Polonii przygotowuje się do startu nowego sezonu na zgrupowaniu w Barcicach k. Nowego Sącza, za to chłopcy z drużyn do lat 15 i 17 udali się na obóz do Woli Chorzelowskiej. Inne ważna informacja jest taka, że „Czarnym Koszulom” udało się przedłużyć kontrakty z kilkoma ważnymi zawodnikami z rocznika 2003, którzy będą mogli występować w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-18. W tym gronie są: Aleksander Gajgier, Bartosz Biedrzycki czy Oskar Białek. Warto także dodać, że nowym szkoleniowcem ekipy U-16 został Paweł Wojciechowski, ostatnio zatrudniony w MKS-ie Piaseczno.

Fot. Newspix