Weszło Junior

Kto będzie rywalem Pogoni Szczecin w UEFA Youth League?

Chociaż Górnik Zabrze w sezonie 2019/20 okazał się najlepszy w Centralnej Lidze Juniorów U-18, podopiecznym Jana Żurka nie było dane rywalizować w Młodzieżowej Lidze Mistrzów. Teraz sytuacja pandemiczna się poprawiła, więc UEFA podała harmonogram rozgrywek na kampanię 2021/22.

W UEFA Youth League rywalizują łącznie 64 zespoły – 32 mistrzów krajowych rozgrywek oraz 32 drużyny z dorosłej Ligi Mistrzów. Warto podkreślić, że UYL odbywa się w kategorii do lat 19, czyli Piotr Łęczyński, szkoleniowiec Pogoni Szczecin, będzie mógł skorzystać z nieograniczonej liczby zawodników z rocznika 2003, a nie tylko czterech, jak ma to miejsce w CLJ U-18.

Jak wyglądają zasady turnieju? 32 ekipy z Ligi Mistrzów będą ze sobą rywalizować w fazie grupowej w tych samych składach, co w rozgrywkach seniorskich, natomiast „Portowcy” i inne drużyny ze ścieżki mistrzowskiej, jeżeli chciałyby się spotkać np. z Realem Madryt czy Chelsea, muszą najpierw wygrać dwa dwumecze między sobą, żeby w następnej fazie rozgrywek trafić na jedną z ośmiu ekip, która zajmie drugie miejsce w swojej grupie. Od ćwierćfinałów o awansie decyduje tylko jedno spotkanie, które jest rozgrywane na neutralnym terenie w szwajcarskim Nyonie.

Drużyny ze ścieżki Ligi Mistrzów: Real Madryt (obrońcy tytułu), Atletico Madryt, Barcelona, Sevilla, Villarreal (wszyscy Hiszpania), Manchester City, Manchester United, Liverpool, Chelsea (Anglia), Bayern Monachium, RB Lipsk, Borussia Dortmund, VfL Wolfsburg (Niemcy), Inter Mediolan, AC Milan, Atalanta, Juventus (Włochy), Lille, Paris Saint-Germain (Francja), Sporting CP, FC Porto (Portugalia), Zenit (Rosja), Club Brugge (Belgia), Dynamo Kijów (Ukraina), Ajax Amsterdam (Holandia), Besiktas (Turcja) + 6 ekip z kwalifikacji

Potencjalni rywale Pogoni Szczecin w UEFA Youth League: Deportivo La Coruna (Hiszpania), 1. FC Koln (Niemcy), Empoli (Włochy), Benfica* (zespoły z gwiazdką cały czas mogą awansować do seniorskiej Ligi Mistrzów, Portugalia), Genk* (Belgia), Szachtar Donieck* (Ukraina), AZ Alkmaar (Holandia), Trabzonspor (Turcja), RB Salzburg* (Austria), Midtjylland* (Dania), Rangers* (Szkocja), Sparta Praga* (Czechy), APOEL (Cypr), Young Boys* (Szwajcaria), PAOK (Grecja), Crvena Zvezda* (Serbia), Hajduk Split (Chorwacja), Hammarby (Szwecja), Rosenborg (Norwegia), Maccabi Hajfa (Izrael), Kajrat Ałmaty* (Kazachstan), Dynamo Mińsk (Białoruś), Gabala (Azerbejdżan), Septemvri Sofia (Bułgaria), Csikszereda Miercurea Ciuc (Rumunia), Żylina (Słowacja), Domzale (Słowenia), Żalgiris Wilno (Litwa), Academy 04 (Armenia).

Terminarz ścieżki Ligi Mistrzów:

Losowanie: 26 sierpnia
Kolejka 1: 14/15 września
Kolejka 2: 28/29 września
Kolejka 3: 19/20 października
Kolejka 4: 2/3 listopada
Kolejka 5: 23/24 listopada
Kolejka 6 : 7/8 grudnia

Terminarz ścieżki mistrzowskiej:

Pierwszy mecz rundy 1: 29 września
Rewanż: 20 października
Pierwszy mecz rundy 2: 3 listopada
Rewanż: 24 listopada

Faza pucharowa:

Losowanie: 14 grudnia
Play-offy: 8/9 lutego
Losowanie 1/8 finału: 14 lutego, Nyon
1/16 finału: 1/2 marca
Ćwierćfinały: 15/16 marca
Półfinały: 22 kwietnia
Finał: 25 kwietnia

Fot. Newspix