Centralny Raport: Polonia pogrążyła Legię w derbach, Jaga straciła punkty

Jest Crunchips Polonia Warszawa, jest impreza. „Czarne Koszule” w Centralnej Lidze Juniorów U-18 zaskakują z każdym meczem, a w odróżnieniu od poprzedniego tygodnia i starcia z Lechem Poznań, tym razem na plus, bo w derbach stolicy roznieśli Legię.

Wystarczyły tylko trzy kolejki, żeby każda drużyna zgromadziła na swoim koncie przynajmniej jeden punkt. Ale jednocześnie można powiedzieć, że po zaledwie trzech seriach gier… nie ma już w całej stawce zespołu, który mógłby się pochwalić kompletem wygranych. Swoje „statusy” zmieniły m.in. Gwarek Zabrze i Jagiellonia Białystok.

Podopieczni Krzysztofa Zalewskiego byli zdecydowanymi faworytami rozgrywanego na Śląsku spotkania, natomiast pierwsi na prowadzenie wyszli miejscowi, za sprawą trafienia Oliwera Mansfelda. Goście dość szybko odpowiedzieli, bo już dziesięć minut później na listę strzelców wpisał się Sebastian Dąbrowski, ale Gwarek nie odpuszczał i na przerwę schodził z jednobramkowym prowadzeniem. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy z linii jedenastego metra nie pomylił się Jakub Koźma.

Czy takim rezultatem zakończył się ten mecz? Jeżeli zapomnimy o… wyrównującej bramce z 80. minuty autorstwa Mateusza Kowalskiego, to owszem – Gwarek wygrał 2:1.

Dopiero w ten weekend pierwsze punkty zdobyli podopieczni Bartosza Siemińskiego. Zawodnicy Śląska Wrocław w dwóch pierwszych kolejkach schodzili z boiska pokonani, a teraz wreszcie udało im się, chociaż zremisować. Ponownie z dobrej strony zaprezentował się Dawid Gruszecki (zdobył dwa gole), ale wrocławianie nie zastosowali się do starego porzekadła, które mówi, że „Warta Poznań w najstarszej CLJ-ce zawsze odrabia straty w końcówce” i… wypuścili z rąk prowadzenie.

Za powtarzalność można, a nawet należy docenić Mikołaja Witkowskiego z Pogoni Szczecin. 18-latek zdobył gola na inaugurację z Cracovią, w drugiej kolejce z Arką Gdynia, zaś w trzecim spotkaniu jego dwa trafienia zapewniły „Portowcom” zwycięstwo nad UKS-em SMS Łódź.

Sukces nie zawsze przychodzi od razu – czasami potrzebna jest cierpliwość. I tak było w przypadku pierwszej w tym sezonie wygranej Rakowa Częstochowa. Beniaminek z Jasnej Góry zbyt dobrze gra w piłkę, żeby regularnie gubić oczka, ale trzeba przyznać, że trafili na wyjątkowo trudny terminarz, bo na początek dostali… Legię Warszawa, Jagiellonią Białystok i Wisłę Kraków. Wygrać udało im się dopiero w starciu z podopiecznymi Adriana Filipka. „Białą Gwiazdę” pogrążył Miłosz Rogula.

W tych rozgrywkach zdarzają się też mniej „elektryzujące” starcia. Przykłady? Stal Rzeszów zremisowała bezbramkowo z Górnikiem Zabrze, a Cracovia pokonała 3:1 Arkę Gdynia. „Pasy” tym samym niespodziewanie zostały… nowym liderem.

Najlepsze zostawiliśmy sobie na koniec. „Kolejorz” w dwóch pierwszych kolejkach rozniósł swoich rywali, a sam Filip Wełniak miał na koncie więcej bramek niż… 13 zespołów w stawce. Podopieczni Huberta Wędzonki nie mogli zakładać, że w spotkaniu z Zagłębiem Lubin będzie równie łatwo i przyjemnie, bo „Miedziowi” też mają w swoich szeregach kilka wyróżniających się postaci.

W sobotę błysnęli m.in. Jakub Łoboda i Rafał Dzidek, czyli strzelcy goli dla Zagłębia. Ekipa prowadzona przez Marcina Cilińskiego musiała jednak gonić wynik, bo już w czwartej minucie worek z bramkami rozerwał Jakub Antczak. Jak się później okazało, było to jedynie honorowe trafienie dla zespołu z Wielkopolski. – Dobrze weszliśmy w mecz, później inicjatywę oddaliśmy przeciwnikowi, zeszliśmy do średniej obrony. Tak naprawdę Zagłębie miało problem, żeby nam zagrozić. My natomiast staraliśmy się kilka razy wychodzić z fajnymi kontratakami, ale brakowało stuprocentowych sytuacji. Przed przerwą rywale wyrównali po rzucie rożnym z narożnika pola karnego. Kopnięta piłka wpadła bezpośrednio do naszej bramki. W drugiej połowie ruszyliśmy i tym razem to my zostaliśmy skontrowani. Rzuciliśmy do boju wszystkie siły, ale nie udało się już odmienić losów spotkania. Uważam, że z przebiegu gry nie zasłużyliśmy na zwycięstwo, ale remis byłby sprawiedliwym wynikiem – powiedział klubowym mediom trener Wędzonka.

Derby Warszawy w Centralnej Lidze Juniorów U-18 były zazwyczaj rozgrywane między Legią a Escolą Varsovia, ale tych drugich nie ma już w lidze, więc teraz w starciu o „panowanie” w stolicy Polski zmierzyli się „Legioniści” z Polonią. „Czarne Koszule” nie dały żadnych szans lokalnemu przeciwnikowi i doszło do pogromu.

„Strzelaninę” rozpoczął w 16. minucie Kacper Śmiglewski, który wykorzystał bardzo dobre podanie od Jana Piaska. Następna bramka padła ok. dwadzieścia minut później. Kolejny raz asystował Piasek, natomiast tym razem futbolówkę w bramce umieścił Kacper Jakóbczyk. To nie było ostatnie słowo podopiecznych Adama Chmielewskiego przed przerwą, bo chwilę po drugim trafieniu dla miejscowych, wynik uderzeniem głową podwyższył Radosław Borowski.

Trener Szoka dokonał w przerwie kilku zmian personalnych, a także zmienił ustawienie swojego zespołu, ale ostatecznie na niewiele się to zdało, bo Polonia miała już ten mecz pod kontrolą. W drugiej połowie Legię dobili Kacper Włoch oraz wspomniany już kilkukrotnie Jan Piasek.

Przechodzimy do CLJ U-17, gdzie także doszło do derbów, ale Dolnego Śląska. Te rozegrane w weekend w Ekstraklasie padły łupem Śląska Wrocław, a wśród juniorów młodszych lepsze okazało się Zagłębie Lubin, które wygrało 4:2.

Czy coś godnego uwagi wydarzyło się w rozgrywkach trampkarzy starszych? Jagiellonia Białystok zmierzyła się z Jagiellonią Białystok. Zwycięzcą tego bratobójczego starcia okazała się niespodziewanie… Jagiellonia Białystok, zwyciężając aż 6:1. Tak na poważnie, to starszy rocznik białostoczan po prostu pokonał drużynę złożoną z chłopaków z młodszego rocznika.

Komplet wyników 3. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18:

Stal Rzeszów 0:0 Górnik Zabrze
Raków Częstochowa 1:0 Wisła Kraków (Rogula)
Gwarek Zabrze 2:2 Jagiellonia Białystok (Mansfeld, Koźma – Dąbrowski, Kowalski)
Polonia Warszawa 5:0 Legia Warszawa (Śmiglewski, Jakóbczyk, Borowski, Włoch, Piasek)
Zagłębie Lubin 2:1 Lech Poznań (Łoboda, Dzidek – Antczak)
Warta Poznań 2:2 Śląsk Wrocław (Sarbinowski, Nęcka – Gruszecki x2)
Pogoń Szczecin 2:0 UKS SMS Łódź (Witkowski x2)
Cracovia 3:1 Arka Gdynia (Kapek, Wójcik, Ciesielski – Prendkiewicz)

Tabela:

W ten weekend zostanie rozegrana czwarta kolejka, więc Polski Związek Piłki Nożnej przygotował… cztery dobre spotkania. Do takich zaliczamy derby Poznania, starcie Legii Warszawa z Zagłębiem Lubin, batalię Jagiellonii Białystok z Polonią Warszawa oraz mecz, w którym naprzeciwko siebie staną zawodnicy Śląska Wrocław i Pogoni Szczecin.

Pełen terminarz 4. kolejki CLJ U-18:

Lech Poznań – Warta Poznań (3 września, 12:00)
Wisła Kraków – Gwarek Zabrze (4 września, 11:00)
Legia Warszawa – Zagłębie Lubin (4 września, 11:00)
Jagiellonia Białystok – Polonia Warszawa (4 września, 12:00)
UKS SMS Łódź – Cracovia (4 września, 16:00)
Górnik Zabrze – Arka Gdynia (5 września, 12:00)
Śląsk Wrocław – Pogoń Szczecin (5 września, 12:00)
Stal Rzeszów – Raków Częstochowa (5 września, 12:00)

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa A:

Legia Warszawa z kolejnym zwycięstwem w grupie A. Przed tygodniem pokonali 2:0 AP Jagiellonię Białystok, a teraz strzelili jedną bramkę więcej Stomilowi Olsztyn. Kompletem zwycięstw w nowym sezonie może również pochwalić się UKS SMS Łódź, który okazał się lepszy od Widzewa (2:1). Jak poradziły sobie w drugiej kolejce ekipy z Podlasia? Pokonały Ząbkovię Ząbki (5:2) i Polonię Warszawa (2:1).

Grupa B:

Myśleliśmy, że będziemy trochę dłużej czekać na pierwsze potknięcie Lecha Poznań. „Kolejorz” zremisował u siebie 2:2 z Pogonią Szczecin. Dobrą formę na początku rundy jesiennej prezentuje Chemik Bydgoszcz, który wygrał kolejny mecz – tym razem pokonali Arkę Gdynia (4:3). Dwa zwycięstwa ma na swoim koncie też AP Reissa. W sobotę ograli Wartę Poznań. W ostatnim meczu tej grupy Fase Szczecin przegrało 1:2 z Lechią Gdańsk.

Grupa C:

Bezbramkowe remisy w piłce juniorskiej nie zdarzają się zbyt często, ale właśnie takim rezultatem zakończyło się spotkanie Miedzi Legnica z GKS-em Tychy. Do podziału punktów doszło też w starciu Ruchu Chorzów z Rakowem Częstochowa (1:1). O derbach Dolnego Śląska wspomnieliśmy wcześniej, natomiast w meczu Górnika Zabrze z Odrą Opole zdecydowanie lepsi okazali się gospodarze (5:1).

Grupa D:

Jesteście z Kielc albo Krakowa? To możemy was uspokoić, bo Korona (2:1 ze Stalą Rzeszów), Cracovia (4:0 z Motorem Lublin) i Wisła Kraków (4:1 z Wisłą Puławy) wygrały w 2. kolejce swoje spotkania. Starcie AP TOP 54 Biała Podlaska z Resovią zostanie rozegrane dzisiaj popołudniu.

Centralna Liga Juniorów U-15

Grupa A:

Pięć goli Polonii Warszawa z UKS-em SMS Łódź, sześć trafień Escoli Varsovia z Kosą Konstancin oraz w starciu Jagiellonii z Jagiellonią, a do tego siedem bramek Legii Warszawa z ŁKS-em Łódź. Trochę sobie postrzelały chłopaki.

Grupa B:

W Centralnych Ligach Juniorów możesz raz wysoko przegrać, żeby tydzień później odnieść przekonywujące zwycięstwo. Tak było w przypadku Lotosu Gdańsk, który po kompromitacji z Lechem Poznań, pokonał 4:0 Pogoń Szczecin. „Kolejorz” z buta wszedł w nową kampanię, bo w weekend wygrali aż 7:1 z Lechią Gdańsk, która… przed tygodniem rozniosła Spartę Sycewice. W starciu beniaminków lepsza okazała się Radunia (2:1 ze Spartą), natomiast batalia AP Reissa z Juventus Academy Bydgoszcz zakończyła się remisem (2:2).

Grupa C:

Nie była to szczególnie udana kolejka dla młodszych zespołów Rakowa Częstochowa. Juniorzy młodsi zaledwie zremisowali z Ruchem Chorzów, a trampkarze starsi przegrali 2:4 z Górnikiem Zabrze. Punktów po drugim meczu do swojego konta nie dopiszą też Odra Opole (1:5 ze Śląskiem Wrocław), GKS Katowice (0:5 z Zagłębiem Lubin) oraz Miedź Legnica (0:1 z Wrocław Academy).

Grupa D:

Stal Rzeszów na inaugurację sezonu wygrała 3:1 z Cracovią, a więc teraz takim samym rezultatem pokonała drugą z krakowskich ekip, czyli Wisłę. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie spotkania tej grupy… zakończyły się właśnie takim rezultatem. Kto okazał się zwycięzcą? Korona Kielce (ograła Sandecję Nowy Sącz) i Górnik Łęczna (okazał się lepszy od BKS-u Lublin).