Weszło Junior

Co tam słychać w… największych polskich akademiach? #6

Co otworzył Raków Częstochowa? Kto odszedł z Zagłębia Lubin? Jaką nową współpracę podjął Lech Poznań? Tego wszystkiego dowiecie się z podsumowania najważniejszych informacji z minionego tygodnia w topowych polskich akademiach. 

Legia Warszawa:

Akademia “Legionistów” została wzmocniona nowym (nie do końca, bo już tam wcześniej pracował) koordynatorem przygotowania motorycznego. Został nim Michał Kwietniewski, który wcześniej miał okazję działać m.in. przy młodzieżowcach reprezentacjach kraju.

Śląsk Wrocław:

Drużyna U-12 z Dolnego Śląska okazała się bezkonkurencyjna podczas CCC Tournament, na którym pokonała Legię Warszawa czy Lechię Gdańsk. Chłopcy oprócz statuetki wywalczyli sobie również… 16 biletów lotniczych na obóz w Portugalii. W innym turnieju brał udział także zespół do lat 8., natomiast będziemy musieli się do tego po reformie Polskiego Związku Piłki Nożnej przyzwyczaić, że nie prowadzono klasyfikacji końcowej ani nie zapisywano wyników.

Lech Poznań:

“Kolejorz” podpisał umowę z belgijską firmą “Double Pass” zajmującą się szkoleniem i doradzaniem klubom, federacjom oraz ligom w zakresie optymalizacji systemu rozwoju młodych zawodników i akademii. Co jest celem tej współpracy? “Wykorzystanie inwestycji poczynionych we Wronkach i wzniesienie systemu szkolenia na wyższy poziom” – czytamy na stronie klubu.

Komplet meczów najmłodszych zespołów Lecha Poznań:

Rocznik 2008: Lech Poznań 1:1 Błękitni Wronki
Rocznik 2009: piąte miejsce na turnieju w Zakopanem
Rocznik 2010: Lech Poznań 2:1 Orlik Poznań
Rocznik 2011: Lech Poznań 2:4 Warta Poznań
Rocznik 2012 A: rywalizacja na turnieju w Łodzi
Rocznik 2012 B: szóste miejsce na turnieju w Suwałkach

Korona Kielce:

Udany tydzień mają za sobą w Kielcach. Drużyny młodzieżowe wysoko powygrywały swoje spotkania w ligach wojewódzkich, a dodatkowo klub zdecydował się także na podpisanie profesjonalnych kontaktów z kilkoma młodymi zawodnikami. W “żółto-czerwonych” barwach na dłużej będą występowali Marcel Łukawski, Jakub Jamróz oraz Maciej Oziębło.

Raków Częstochowa:

W Częstochowie zawsze dzieje się najwięcej. Fundacja Rakowa ogłosiła w tym tygodniu, że podpisała umowę z Regionalnym Funduszem Gospodarczym, na mocy której otworzono… niepubliczną bursę dla adeptów SMS-u i akademii. – Bardzo cieszymy się z faktu, że już praktycznie od dzisiaj (tj. poniedziałku) nasi uczniowie mogą mieszkać w nowej bursie. Przystosowaliśmy ją do potrzeb młodych wychowanków, którzy będą mieszkać i uczyć się w bardzo dobrych warunkach. Na pewno jest to kolejny krok, który pokazuje, że Akademia Raków i Szkoła Mistrzostwa Sportowego cały czas się prężnie rozwija – powiedział oficjalnego stronie dyrektor SMS-u i Bursy RKS Raków Częstochowa, Maciej Strożek.

Komplet meczów najmłodszych zespołów Rakowa Częstochowa:

U-9 A: Raków Częstochowa 10:6 Płomień Przystajń
U-9 B: Raków Częstochowa 17:2 Sportowa Częstochowa
U-10: Raków Częstochowa 22:0 Lotnik Kościelec
U-11: Raków Częstochowa 12:3 Ajaks Częstochowa
U-12: Raków Częstochowa 3:3 Piast Gliwice
U-13: Raków Częstochowa 2:2 Skra Częstochowa
U-14: Raków Częstochowa 6:1 Ruch Chorzów
U-16: Raków Częstochowa 2:4 Piast Gliwice

Zagłębie Lubin:

Jedni trenerzy przychodzą, a drudzy przechodzą… na emeryturę, ponieważ właśnie na taki krok zdecydował się Janusz Stańczyk, który w akademii “Miedziowych” pracował przez 32 lata. – Trenera Stańczyka na pewno wspominam bardo dobrze, bo był to mój taki pierwszy szkoleniowiec w Zagłębiu, który nadał mi pozycję na boisku, zbudował moją pewność siebie. Nie dość, że był i nadal jest bardzo dobrym trenerem, to przede wszystkim bardzo dobry człowiekiem, bo wiele razy w życiu mi pomógł, gdy byłem młody – powiedział w specjalnym materiale wideo Filip Jagiełło, obecnie zawodnik Genui.

Fot. Newspix