Centralny Raport: Cracovia wygrywa z Legią, popis strzelecki Jakubiaka

Często zdarza się nam chwalić pojedynczych zawodników Śląska. Z początku bardzo dobrze prezentował się Dawid Gruszecki, natomiast w ostatnich dwóch meczach świetnie zagrał Ryszard Jakubiak. 18-latek w starciu z Arką Gdynia popisał się dubletem, za to w ten weekend… cztery razy pokonał bramkarza UKS-u SMS Łódź!

Łodzianie w siedmiu meczach stracili już 20 goli, a autorem co piątego trafienia jest właśnie Jakubiak. Zawodnik Śląska Wrocław jeszcze przed przerwą skompletował hat-tricka, a po zmianie stron dobił sobotnich rywali. Sytuacja UKS-u zaczyna wyglądać coraz gorzej, tym bardziej, że pierwsze zwycięstwo w tym sezonie odniósł Gwarek.

Szkółka, w której w przeszłości szkolili się Łukasz Piszczek czy Szymon Żurkowski, mierzyła się w derbach Zabrza z Górnikiem. Podopieczni Jana Żurka w niczym nie przypominają zespołu sprzed dwóch kampanii, gdy zostali najlepszą drużyną w kraju w kategorii juniorów starszych. Gwarek wygrał ten mecz, ale obie ekipy pozostały w strefie spadkowej.

Coś niedobrego dzieje się z Wartą Poznań. Zespół, którego szkoleniowcem jest Przemysław Bereszyński, ojciec reprezentanta Polski, rozpoczął sezon od dwóch remisów (z Arką Gdynia i Śląskiem Wrocław) oraz wygranej nad UKS-em SMS Łódź, natomiast w ostatnich czterech kolejkach… poniósł same porażki. W weekend przegrali z Wisłą Kraków, a jedynego gola w tym spotkaniu zdobył król strzelców Centralnej Ligi Juniorów U-18 z poprzedniego sezonu, Kacper Chełmecki.

Mamy problem z wyborem największej niespodzianki siódmej kolejki. Głównych faworytów jest dwóch – porażka Lecha Poznań z Arką Gdynia oraz wygrana Rakowa Częstochowa z Polonią Warszawa na ich terenie, gdzie zlali już m.in. Legię oraz Wisłę. Postawimy jednak na pierwszą opcję, bo naprawdę niewiele wskazywało, że „Kolejorz” to spotkanie przegra. No chyba, że historia, ponieważ… „Arkowcy” w poprzednim sezonie dwukrotnie pokonali ekipę ze stolicy Wielkopolski.

A co z tą Polonią? Podopieczni Adama Chmielewskiego wyszli na mecz z „Medalikami” bardzo zmobilizowani, co już w 6. minucie przyniosło efekt, gdy na listę strzelców wpisał się Kacper Jakóbczyk. Wydawało się, że „Czarne Koszule” ponownie rozgromią na „Saharze” swojego przeciwnika, natomiast ich optyczna przewaga nie przekładała się na dogodne sytuacje strzeleckie. Drużyna z Częstochowy nie prezentowała się nad wyraz dobrze, ale w końcówce pierwszej połowy doprowadziła do wyrównania.

Goście wyszli na prowadzenie… kilkanaście sekund po wznowieniu gry od środka. Futbolówkę w polu karnym otrzymał Mateusz Niedziałkowski, przełożył ją sobie z prawej na lewą nogę, oddał strzał, a piłka po rykoszecie wpadła do bramki. Piłkarze Rakowa na tym nie poprzestali i kwadrans później dołożyli trzeciego gola. Komplet punktów zapewnił „Medalikom” Miłosz Rogula. Polonii Warszawa w tym starciu zabrakło skuteczności. W 69. minucie do bramki trafił jeszcze Kacper Śmiglewski, ale koniec końców, miejscowi musieli pogodzić się z pierwszą porażką na własnym obiekcie.

Zagłębie Lubin zdążyło już nas przyzwyczaić do tego, że w każdym sezonie kręcą się w ścisłej czołówce, natomiast w ostatecznym rozrachunku to ktoś inny sięga po mistrzostwo. „Miedziowi” zajmują aktualnie drugą lokatę w tabeli, po tym, jak w weekend okazali się lepsi od Stali Rzeszów. Jesteśmy praktycznie przekonani, że tytułu nie uda się obronić Pogoni Szczecin. „Portowcy” nie w weekend, a już w piątek podejmowali u siebie Jagiellonię Białystok. Mecz ten zakończył się remisem 2:2, ale prawdziwe wyzwanie czeka podopiecznych Piotra Łęczyńskiego w najbliższą środę, kiedy rozpoczną swoją przygodę w Młodzieżowej Lidze Mistrzów.

Główną część „Centralnego Raportu” zakończymy starciem Cracovii z Legią Warszawa, które dostarczyło kibicom aż nadmiar emocji. Strzelanie w Rącznej rozpoczął w 15. minucie Igor Strzałek, który otrzymał dobre podanie z głębi pola, oszukał zwodem obrońcę oraz oddał niezbyt silny, ale celny strzał po ziemi. „Pasy” odpowiedziały kilka minut później. Cracovia rozegrała na krótko rzut różny, jeden z zawodników dośrodkował futbolówkę w szesnastkę, tam złą interwencję zanotował bramkarz Legii, a więc Jakubowi Wojtysko nie pozostało nic innego, jak umieścić piłkę w siatce.

Ten sam zawodnik, zupełnie nie pilnowany przez obrońców w polu karnym, chwilę później strzelił swojego drugiego gola. „Legioniści” się nie poddawali i już 180 sekund po stracie bramki, doprowadzili do wyrównania. Czy to byłoby na tyle, jeżeli chodzi o trafienia zdobyte w pierwszej połowie spotkania? Skądże, w 36. minucie Przemysław Kapek popisał się świetnym uderzeniem z rzutu wolnego, nie dając szans golkiperowi na skuteczną interwencję.

Emocji nie zabrakło również po zmianie stron. Cracovia dwa razy wychodziła na prowadzenie i… dwa razy wypuściła je z rąk. W 67. minucie Szymon Bednarz trafił na 3:3, natomiast ostatnie słowo należało do miejscowych. W końcówce Przemysław Kapek zapewnił swojej drużynie zwycięstwo, sprawiając, że „Pasy” wróciły na pozycję lidera.

Komplet wyników 7. kolejki Centralnej Ligi Juniorów:

Gwarek Zabrze 3:1 Górnik Zabrze (Gurdek, Mansfeld, Pilch – Fundament)
Polonia Warszawa 2:3 Raków Częstochowa (Jakóbczyk, Śmiglewski – Szymocha, Niedziałkowski, Rogula)
Zagłębie Lubin 2:1 Stal Rzeszów (Chmarek, Łoboda – Musik)
Warta Poznań 0:1 Wisła Kraków (Chełmecki)
Pogoń Szczecin 2:2 Jagiellonia Białystok (Bąk, Magnuszewski – Lewicki, Lutostański)
Cracovia 4:3 Legia Warszawa (Wojtysko x2, Kapek x2 – Strzałek, Staniszewski, Bednarz)
Arka Gdynia 2:1 Lech Poznań (Predenkiewicz, Tandecki – Wełniak)
UKS SMS Łódź 0:4 Śląsk Wrocław (Jakubiak x4)

Tabela:

Chociaż ciekawią nas spotkania Jagiellonii Białystok z Cracovią czy Rakowa Częstochowa z Zagłębiem Lubin, to największym hitem tego tygodnia będzie starcie Pogoni Szczecin z Deportivo La Coruña w UEFA Youth League.

Pełen terminarz 8. kolejki CLJ U-18:

Legia Warszawa – Arka Gdynia (1 października, 15:00)
Lech Poznań – UKS SMS Łódź (2 października, 12:00)
Jagiellonia Białystok – Cracovia (2 października, 12:00)
Wisła Kraków – Pogoń Szczecin (2 października, 12:00)
Raków Częstochowa – Zagłębie Lubin (2 października, 14:00)
Stal Rzeszów – Warta Poznań (3 października, 12:00)
Gwarek Zabrze – Polonia Warszawa (3 października, 12:00)
Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław (3 października, 15:30)

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa A:

Emocjonujących meczów nie zabrakło także w rozgrywkach juniorów młodszych. Polonia Warszawa z UKS-em SMS Łódź strzeliły sobie po samobóju, a do tego każda z drużyn dołożyła po trzy gole do właściwej bramki i starcie to zakończyło się remisem. Punktami podzieliła się też Ząbkovia Ząbki z AP Jagiellonią Białystok (2:2). Nie punkt, a trzy punkty wywalczył starszy rocznik Jagiellonii, który pokonał 2:0 Stomil Olsztyn. Zwycięstwo odniosła również Legia Warszawa (4:1 z Widzewem Łódź).

Grupa B:

6. kolejka, a więc „Kolejorz” strzelił… sześć goli w spotkaniu z Arką Gdynia. Sytuacja „Arkowców” nie wygląda najlepiej, ponieważ w rundzie jesiennej nie zdobyli jeszcze ani jednego oczka. Niewiele lepiej radzi sobie Fase Szczecin, które w weekend uległo 1:3 w derbowym starciu z Pogonią. Takim samym rezultatem zakończył się mecz AP Reissa z Chemikiem Bydgoszcz. Jak sobie poradziła trzecia ekipa z Poznania? Przegrała 2:3 z Lechią Gdańsk.

Grupa C:

Pięć zwycięstw i dość. Zagłębie Lubin zremisowało 1:1 z Rakowem Częstochowa i przerwało swoją passę wygranych. Chociaż tyle, że nadal są liderami grupy C, natomiast zbliżył się do nich Śląsk Wrocław, który wygrał 3:2 z Górnikiem Zabrze. Co tam słychać po drugiej stronie tabeli? Miedź Legnica okazała się minimalnie lepsza od Ruchu Chorzów (1:0), a Odra Opole przegrała z GKS-em Tychy (1:2).

Grupa D:

Nie tylko Zagłębie Lubin przerwało swoją passę, bo taki sam los spotkał krakowską Wisłę. „Biała Gwiazda” uległa 0:1 Resovii. Pozostałe spotkania, a więc Motoru Lublin z Wisłą Puławy, Stali Rzeszów z AP TOP Biała Podlaska i Korony Kielce z Cracovią skończyły się rezultatami 2:1 dla gości.

Centralna Liga Juniorów U-15

Grupa A:

Trzy remisy (Polonia Warszawa 2:2 Escola Varsovia, UKS SMS Łódź 1:1 Legia Warszawa, AP Jagiellonia Białystok 1:1 Kosa Konstancin) oraz wygrana Jagiellonii Białystok 4:3 z ŁKS-em Łódź – tak wyglądał piłkarski weekend w grupie A.

Grupa B:

Kryzys formy Lecha Poznań. „Lechici” wygrali ostatnio 11:0 ze Spartą Sycewice, natomiast w weekend zaledwie dziewięciokrotnie pokonali golkipera Raduni Stężyca. Trochę mniej, a dokładnie jedna bramka padła w spotkaniu Juventus Academy Bydgoszcz z Lotosem Gdańsk, które zakończyło się na korzyść miejscowych. W meczu Lechii Gdańsk z AP Reissa padł remis 2:2, zaś „Spartanie” zanotowali szóstą porażkę z rzędu, ulegając 0:3 Pogoni Szczecin.

Grupa C:

Ta chwila musiała w końcu nadejść. W Centralnych Ligach Juniorów nie ma już zespołu, który nie straciłby w rundzie jesiennej gola. Bramkarza Zagłębia Lubin pokonał Tobiasz Mras z Rakowa Częstochowa, natomiast ostatecznie to „Miedziowi” wygrali 3:1. Identycznym rezultatem zakończyła się batalia GKS-u Katowice z Wrocław Academy. Co wydarzyło się w pozostałych dwóch meczach? Śląsk Wrocław zremisował 1:1 z Górnikiem Zabrze, a Miedź Legnica pokonała 1:0 Odrę Opole.

Grupa D:

Stal Rzeszów jest jednym z największych pozytywnych zaskoczeń pierwszych kolejek. Mało kto spodziewał się, że „Żurawie” tak dobrze wejdą w sezon. W sobotę wygrali kolejny mecz, tym razem 1:0 z BKS-em Lublin. Za ich plecami znajduje się Wisła Kraków, która pewnie pokonała AP TOP 54 Biała Podlaska (3:0). Przekonywujące zwycięstwa zanotowały również Górnik Łęczna (4:0 z Sandecją Nowy Sącz) oraz Korona Kielce (3:0 z Cracovią).