Centralny Raport: Cztery bramki Lutostańskiego, Lech gromi Gwarka

Niby rozpoczęła się runda wiosenna, a w Zabrzu spadło tyle śniegu, że nie można było grać w piłkę. Problem w tym, że „Górnicy” nie posuwali się do tego, żeby jednak mogli zmierzyć się z Wisłą, a za odśnieżanie murawy wzięli się, gdy… pierwsi próbę podjęli przyjezdni.

„W pierwszej połowie warunki do gry nie były zbyt komfortowe, ponieważ na boisku leżał śnieg” – powiedział w rozmowie z klubowymi mediami trener Adrian Filipek. Skoro Górnik był gospodarzem meczu, to jego zadaniem, a zarazem obowiązkiem było to, żeby odpowiednio przygotować murawę do spotkania. To nie jest ich płyta, bo wynajmują boisko od Walki, natomiast nie może dochodzić do sytuacji, że na boisku zalega śnieg, a zabrzanie nie posuwają się do tego, żeby go sprzątnąć.

Tak wyglądała murawa w pierwszej połowie.

Przechodząc do wydarzeń boisko-meczowych, na pierwszego gola musieliśmy czekać do 12. minuty, gdy futbolówkę w siatce umieścił Cyprian Włodarczyk. Radość zabrzan nie trwała jednak zbyt długo, bo kilka minut później do wyrównania doprowadził Kacper Chełmecki. „Biała Gwiazda” przed przerwą zdobyła jeszcze jedną bramkę, ale… samobójczą. Kacper Szewczyk na tyle pechowo piąstkował piłkę, że ta wpadła mu za kołnierz. „Wiślaków” uratował dopiero w doliczonym czasie gry Marcin Bartoń.

Nie brakowało remisów w 16. kolejce Centralnej Ligi Juniorów U-18. Punktami podzieliły się również UKS SMS Łódź z Zagłębiem Lubin oraz Śląsk Wrocław z Polonią Warszawa. Na pochwałę zasługują szczególnie zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego, ponieważ przed tygodniem ograli Polonię, dwa tygodnie temu Gwarka, a teraz zanotowali kolejny dobry rezultat.

Arka Gdynia na podium. Tak, dobrze przeczytaliście. „Arkowcy” są ostatnio w świetnej dyspozycji, o czym w weekend przekonała się Warta Poznań. Drużyna z Trójmiasta ma jedną z najlepszych ofensyw w lidze, mimo że jej czołowi strzelcy – Kacper Kroczyński oraz Kacper Skóra – zdobyli po zaledwie pięć bramek, czyli… trzy razy mniej niż Jakub Lutostański, nowy lider klasyfikacji strzelców CLJ U-18. Napastnik Jagiellonii Białystok nie miał litości dla golkipera rzeszowskiej Stali, którego pokonał aż czterokrotnie. Gola beniaminkowi strzelił również Mateusz Kowalski.

Skoro jesteśmy przy drużynach, które nie okazały litości swojemu rywalowi, przechodzimy do starcia Lecha z Gwarkiem. W tych rozgrywkach każdy może wygrać z każdym, natomiast najrzadziej zdarza się to zabrzanom. Co prawda, podopieczni Janusza Kowalskiego pokonali m.in. Zagłębie Lubin oraz Polonię Warszawa, natomiast od tego czasu… przegrali siedem meczów z rzędu. Podoba nam się, że podeszli „symbolicznie” do niedzielnej porażki i dali sobie strzelić dokładnie siedem bramek. Mówi się, że to szczęśliwa liczba, ale chyba niekoniecznie dla nich. Aktualnie mają nie tylko najgorszą defensywę, ale i ofensywę w całej stawce. Jak wyglądało to spotkanie? Hubert Szulc wyprowadził „Kolejorza” na prowadzenie już w 2. minucie, na przerwę „Lechici” schodzili z trójbramkowym prowadzeniem, a żeby nie było im zbyt ciężko, pod koniec pierwszej części spotkania czerwoną kartkę otrzymał jeden z defensorów Gwarka.

Cracovia przerwała serię trzech porażek z rzędu. Biorąc pod uwagę ich ostatnie wyniki, „Portowcy” byli faworytem starcia, które rozegrano w Rącznej, natomiast to „Pasy” okazały się skuteczniejsze. Duet Konieczny-Mrozik dał gospodarzom dwubramkowe prowadzenie, za to w 42. minucie za odrabianie strat wziął się Konrad Magnuszewski. Podopieczni Wojciecha Ankowskiego po przerwie dołożyli trzeciego gola, na co Pogoń zdołała odpowiedzieć „zaledwie” trafieniem Mikołaja Witkowskiego z linii 11. metra.

Czy będziemy mogli jeszcze kiedyś streścić mecz Legii Warszawa? Jak nie „Legioniści” są na kwarantannie, to ich rywale…

Komplet wyników 16. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18:

Górnik Zabrze 2:2 Wisła Kraków (Włodarczyk, Szewczyk (s) – Chełmecki, Bartoń)
Jagiellonia Białystok 5:0 Stal Rzeszów (Lutostański x4, Kowalski)
Lech Poznań 7:0 Gwarek Zabrze (Szulc, Kołtański x3, Wełniak x2, Michalski (s)
Śląsk Wrocław 1:1 Polonia Warszawa (Matuszewski – Białek)
UKS SMS Łódź 0:0 Zagłębie Lubin
Arka Gdynia 3:1 Warta Poznań (Skóra x2, Łyszkiewicz-Dustet)
Cracovia 3:2 Pogoń Szczecin (Mrozik, Cesielski, Konieczny – Magnuszewski, Witkowski)