Weszło Junior

Co tam słychać w… największych polskich akademiach? #23

Co robi Hubert Wędzonka na zgrupowaniu pierwszego zespołu w tureckim Belek? Który młody zawodnik Lecha Poznań przedłużył kontrakt z klubem? Kto odszedł z Akademii Lechii Gdańsk? Tego dowiecie się z naszego cotygodniowego przeglądu wydarzeń z topowych polskich ośrodków szkolenia.

Lech Poznań:

Ksawery Kukułka, lewy obrońca, który w tym sezonie zbierał minuty w Centralnej Lidze Juniorów U-18 oraz drugiej drużynie, przedłużył kontrakt z klubem. Co ciekawe, na obóz do Turcji z pierwszym zespołem wybrał się… Hubert Wędzonka, czyli szkoleniowiec juniorów starszych. “Patrząc pod kątem planowania jednostki treningowej, jestem słuchaczem, ale rozumiem swoją rolę. Jestem tu także po to, żeby podzielić się swoją wiedzą o tych najmłodszych zawodnikach odnośnie tego, czy mogą podołać takim albo innym wyzwaniom, bądź miejsca na boisku, w którym czują się dobrze. Kiedy sztab trenera Skorży ma jakąś zagwozdkę w tej materii, nie mam problemu z wyrażeniem swojej opinii” – mówi trener w rozmowie z klubową stroną.

Śląsk Wrocław:

Niewiele działo się w tym tygodniu we Wrocławiu. Chłopcy z zespołu U-8 dobrze zaprezentowali się na turnieju w Jelczu-Laskowice, natomiast ekipa U-13 wygrała aż 5:0 ze starszym rocznikiem Stilonu Gorzów.

Lechia Gdańsk:

Mateusz Bąk, do niedawna trener bramkarzy w drużynie juniorów młodszych, pożegnał się z Akademią Lechii Gdańsk. Młodzieżowe zespoły “Dumy Pomorza” wróciły już do treningów po przerwie zimowej.

Legia Warszawa:

Zaczęło się od małych gierek, a skończyło na grze kontrolnej na pełnowymiarowym boisku. Po przeciwległych stronach stanęli juniorzy starsi oraz juniorzy młodsi. Końcowy rezultat? Nieznany.

Zagłębie Lubin:

Jaka była runda jesienna dla… bramkarzy Akademii Zagłębia Lubin? “Myślę, że była ona bardzo dobra. Dwóch bramkarzy dołączyło do pierwszego zespołu – Szymon Weirauch i Alexander Steffen – do tego doszło kilka debiutów w najstarszych rocznikach, czyli w drużynach grających w III lidze czy w Centralnej Lidze Juniorów. Takimi przykładami są Michał Matys, który zadebiutował zarówno w drużynie rezerw, jak i w ekipie U-18 oraz Dawid Radziński czy Jakub Bielak, którzy także zagrali dla starszych roczników. Myślę, że jeśli chodzi o samą wykonaną pracę, to mogę ją uznać na duży plus. Dla nas równie ważnym jest fakt, że poza jednym z naszych bramkarzy, reszta zdołała przepracować całą rundę bez kontuzji” – wyjaśnia Tomasz Król, koordynator tego działu w lubińskiej szkółce.

Pogoń Szczecin:

Podopieczni Piotra Łęczyńskiego rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej od porażki 2:4 z Victorią Berlin.

Raków Częstochowa:

Raków Częstochowa chce w pełni wykorzystać potencjał swoich podopiecznych, w czym pomaga im Departament Nauki. “Piłkarze z rocznika 2008 to wyjątkowa grupa wysoko wyselekcjonowanych sportowców. Zaprezentowane wyniki w wielu przypadkach potwierdzają nasze obserwacje czynione w codziennej pracy z nimi. W wielu przypadkach rzuciły nowe światło na szczególne potrzeby tych sportowców wynikające z tempa dojrzewania, naturalnych uwarunkowań fizycznych oraz ich podatności na kontuzje, których nie bylibyśmy w stanie stwierdzić innymi metodami. Departament Nauki, pod kierownictwem dr Michała Nowaka, opracowuje już krótko oraz długoterminowe strategie rozwoju tych piłkarzy, uwzględniając dane zebrane dotychczas w połączeniu z danymi z profilowania genetycznego. Głęboko wierzę, że współpraca z Inagen rozszerzy wachlarz innowacyjnych metod diagnostyki i szkolenia, dzięki którym akademia klubu będzie rozwijać najlepszych piłkarzy w kraju, doskonale odnajdujących się również w realiach dużych klubów europejskich” – tłumaczy Marek Śledź.

Raków U-18: porażka 2:7 z drużyną rezerw
Raków U-17:
wygrana 7:2 z juniorami starszymi ŁKS-u Łomża
Raków U-16:
ulegli 2:3 Escoli Varsovia
Raków U-15:
trampkarze starsi poradzili sobie lepiej od starszego rocznika i pokonali Escolę 6:3
Raków U-14:
zwycięstwo 2:1 z Cracovią
Raków U-13:
chłopcy ograli 3:2 rówieśników z Zagłębia Lubin

Górnik Zabrze:

Słowacy nieznacznie lepsi od zabrzan. Ekipa do lat 16 zremisowała 1:1 z Żyliną, za to juniorzy młodsi – przegrali 2:3. Jak w styczniu radził sobie najstarszy rocznik w akademii? Drużyna prowadzona przez Radosława Osadnika poległa 1:5 z Banikiem Ostrawa oraz 1:2 z Ruchem Radzionków, a także pokonała 5:2 Rekord Bielsko-Biała.

Fot. Newspix