Weszło Junior

Najnowocześniejsze centra treningowe w tej części Europy

Dariusz Mioduski lubi powtarzać, że Legia Training Center jest najnowocześniejszym centrum treningowym w tej części kontynentu. Czy rzeczywiście tak jest? Które kluby również mogą pochwalić się swoją infrastrukturą?

Jako “tę” część Starego Kontynentu uznaliśmy Europę Środkowo-Wschodnią, do której zaliczają się: Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Albania, Bułgaria, Węgry oraz Rumunia. Nie jest to żaden ranking, bowiem… bardzo ciężko jest wybrać obiektywne kryteria. Co jest ważniejsze – liczba boisk czy ich stan? Budynki klubowe czy data oddania bazy do użytku?

Polska:

W Polsce wyróżniliśmy pięć ośrodków treningowych: Legia Training Center w Książenicach, Cracovia Training Center w Rącznej, bazę Zagłębia Lubin, obiekty Pogoni Szczecin, a także infrastrukturę Lecha Poznań w Popowie. Warto podkreślić, że to “Miedziowi” byli wzorem dla pozostałych klubów. W Lubinie są cztery pełnowymiarowe boiska z nawierzchnią naturalną oraz dwa boiska z nawierzchnią sztuczną, z których korzystają wyłącznie zawodnicy akademii. Wszystko jest umiejscowione w jednym miejscu, tuż obok stadionu pierwszego zespołu, na którym zagranie ma być celem dla każdego adepta szkółki.

Jeżeli chodzi o LTC, jest w nim sześć boisk, hala sportowa, gabinety medyczne, biura, szatnie, sale konferencyjne i szkolne, a także siłownia. W Książenicach trenują pierwszy oraz drugi zespół i najstarsi zawodnicy akademii – młodsi zostali w stolicy. Może najnowszych obiektów, jak Legia Warszawa czy Cracovia (cztery pełnowymiarowe trawiaste, jedno pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią, boisko z halą pneumatyczną, boisko z podgrzewaną murawą, boiska do siatkonogi, szatnie i odnowę biologiczną), nie posiada Lech Poznań, natomiast “Kolejorz” za niedługo będzie mógł pochwalić się czymś innym. Mowa o skill.lab, czyli nowoczesnym symulatorze, który ma zwiększyć efektywność szkolenia. Na swoje obiekty treningowe z pewnością nie mogą narzekać też w Szczecinie (niedawno powstało tam Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży) lub… Sosnowcu.

Czechy:

Oni zazdroszczą nam infrastruktury stadionowej, my wyników w europejskich pucharach. W Czechach najefektywniej młodzież szkoli Slavia Praga, natomiast najwięcej zawodników w swoich strukturach ma Banik Ostrawa. “Baníček” posiada także stosunkowo nową bazę treningową, której fragment możecie zobaczyć poniżej:

Słowacja:

“Akademia Slovan Bratysława posiada m.in. dużą liczbę boisk treningowych, siłowni oraz stref regeneracyjnych, co sprawia, że nasze baza treningowa jest najlepsza na Słowacji, a także nowoczesna na tle Europy. W odróżnieniu od innych słowackich klubów, Slovan ma do dyspozycji dwa ośrodki szkolenia młodzieży” – czytamy na oficjalnej stronie klubu.

Węgry:

Wielu z was zapewne słyszało o Puskas Akademia, czyli klubie wymyślonym przez… Victora Orbana, aktualnego premiera kraju, a prywatnie – wielkiego miłośnika piłki nożnej. Już kiedyś opisywaliśmy tę najnowocześniejszą węgierską akademię, a więc teraz zacytujemy kilka fragmentów z tego tekstu. “Taka akademia piłkarska mogłaby powstać w wielu innych miejscowościach, a nie w Felcsut. To tak, jakby w Polsce stworzyć akademię Kazimierza Deyny w… Niecieczy. W rodzimej miejscowości premiera Węgier znajduje się piękny stadion, który pomieści blisko cztery tysiące osób oraz dziesięć boisk treningowych. Infrastruktura Puskas Akademii stoi na bardzo wysokim poziomie. Tak naprawdę Felcsut to takie piłkarskie miasteczko. Młody piłkarz, który tam trafia, ma wszystko na miejscu: internat, szkołę, boiska, lekarza” – pisał na naszych łamach Arkadiusz Dobruchowski.

Rumunia:

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z Gheorghe Hagi Football Academy, za którą stoi… sam Hagi. Jest to zdecydowanie najnowocześniejszy kompleks treningowy w Rumunii, a zawodnicy mają do dyspozycji osiem boisk sztucznych i naturalnych, które są w pełni oświetlone oraz utrzymywane dzięki zautomatyzowanym systemom nawadniania.

Chorwacja:

Luka Modrić, Mateo Kovacić, Dejan Lovren, Eduardo czy Mario Mandżukić – każdy z tych zawodników szkolił się w Akademii Dinama Zagrzeb, która aktualnie posiada: dwa pełnowymiarowe boiska z nawierzchnią sztuczną, trzy pełnowymiarowe boiska z nawierzchnią naturalną, sześć mniejszych boisk ze sztuczną murawą oraz… nienajnowszy budynek klubowy.

Ukraina:

Skoro mowa o najnowocześniejszych bazach treningowych w Europie Środkowo-Wschodniej, większych powodów do narzekania nie mają również w Kijowie.

Serbia:

Partizan Belgrad jest klubem, który posiada największą liczbę wychowanków w ligach europejskich. Mają ich więcej niż… Real Madryt, FC Barcelona, Bayern Monachium, Manchester United czy Ajax Amsterdam. Gdzie szkolą się zawodnicy ze stolicy Belgii? W ośrodku SC Partizan-Teleopik, gdzie znajduje się: siedem pełnowymiarowych boisk, z czego dwie posiadają nawierzchnię sztuczną, a także budynki klubowe z szatniami, siłowniami oraz strefą wellness.

Białoruś:

W 2021 roku do użytku został oddany nowy ośrodek Dynama Mińsk, na którego otwarciu pojawił się Aleksandr Łukaszenka. Dzieci oraz młodzież “biało-niebieskich” trenują na trzech obiektach ze sztuczną murawą.

Fot. Newspix, Gheorghe Hagi Football Academy, Partizan Belgrad, mypersonalfootballcoach.com, escts.info