Centralny Raport: Kryzys Rakowa Częstochowa, Polonia dalej prowadzi

Drużynę Marcina Salamona dopadł poważny kryzys. Raków Częstochowa przegrał piąty mecz z rzędu, tym razem wyraźnie ulegając Zagłębiu Lubin. Czy „Medaliki” mogą jeszcze spaść z Centralnej Ligi Juniorów U-18?

Legia Warszawa, Górnik Zabrze, Gwarek Zabrze, Polonia Warszawa oraz wspomniani już „Miedziowi” – z tymi zespołami przegrali w ostatnich tygodniach chłopcy z Rakowa. Już nawet nie chodzi o to, że częstochowianom nie udało się w żadnym z tych pięciu spotkań wywalczyć ani jednego punktu, co oczywiście jest tragicznym wynikiem, natomiast Miłosz Rogula i spółka zdobyli łącznie w tych wszystkich starciach trzy bramki, za to stracili… czternaście.

Czy jest szansa, że w przyszłym sezonie nie będziemy oglądać tej ekipy na szczeblu centralnym? Teoretycznie istnieje jeszcze taka możliwość, natomiast przewaga „Medalików” nad strefą spadkową wynosi po tej kolejce dokładnie 11 oczek, więc musiałoby dojść do jakiegoś prawdziwego kataklizmu, żeby beniaminek z Częstochowy zleciał z ligi. Wypadałoby również wspomnieć o zwycięzcach tej batalii, czyli piłkarzach Zagłębia Lubin, którzy dzięki wygranej dalej liczą się w grze o mistrzostwo.

W odróżnieniu od… Legii Warszawa, która prawdopodobnie wykluczyła się z walki o tytuł. „Legioniści” w weekend mierzyli się z Arką Gdynia, a więc jedną z rewelacji ligi. „Arkowcy” bardzo dobrze radzą sobie na własnym boisku, co też udowodnili w sobotę. Już w 2. minucie Patryk Soboczyński wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie, a wynik 1:0 utrzymywał się do końca pierwszej połowy tego spotkania. Przyjezdni odpowiedzieli tuż po przerwie, gdy na listę strzelców wpisał się Jordan Majchrzak.  Podopieczni Grzegorza Szoki ruszyli po strzelonym golu do przodu, co jednocześnie wiązało się z tym, że zostawiali rywalom więcej miejsca z tyłu. W 66. minucie jeden z kontrataków wykorzystał Marcel Predenkiewicz, a w samej końcówce gdynianie mogli jeszcze dobić Legię, jednakże dobrze zapowiadającą się akcję powstrzymał Kacper Wnorowski, który za swój faul obejrzał czerwoną kartkę.

Nie ma mocnych na Polonię Warszawa. Zresztą, nie spodziewaliśmy się, że to akurat Gwarek Zabrze zakończy ich wiosenną passę wygranych, bo skoro nie potrafią tego zrobić najsilniejsze drużyny w tych rozgrywkach, ciężko oczekiwać tego od najsłabszego. „Czarne Koszule” ukąsiły na początku oraz w samej końcówce meczu, co pozwoliło im na skromne zwycięstwo.

Aż 12 żółtych kartek pokazał w sobotę Jakub Dmuch, sędzia spotkania pomiędzy Wartą a Stalą. Było to naprawdę zacięte starcie, co nas szczególnie nie dziwi, gdyż w Poznaniu zmierzyły się ze sobą dwie drużyny ze strefy spadkowej, dla których każdy punkt jest na wagę złota. Szczególnie emocjonująca była pierwsza połowa, w której padło pięć bramek. Strzelanie rozpoczął Szymon Kądziołka, następnie „Warciarze” odpowiedzieli trzema trafieniami, a na kilka minut przed przerwą Kądziołka po raz drugi pokonał Wiktora Króla. Rzeszowianie zdołali doprowadzić do wyrównania na kwadrans przed końcem meczu. Ostatecznie oba zespoły podzieliły się punktami. Taki końcowy scenariusz nie jest jednak satysfakcjonujący ani dla jednych, ani dla drugich, tym bardziej, że „oczka” zgubił również Górnik Zabrze (remis 1:1 ze Śląskiem Wrocław), który znajduje się tuż nad kreską.

Cracovia znów zdołała odwrócić losy spotkania. Różnica w porównaniu do ich poprzednich meczów była tylko taka, że tym razem Przemysław Kapek postanowił rozstrzygnąć kwestię zwycięstwa nad Jagiellonią Białystok przed… ostatnią minutą. W rolę „Pasów” wcielił się w tej serii gier również Lech Poznań, który do 82. minuty przegrywał z UKS-em SMS Łódź, żeby ostatecznie wygrać 2:1.

Pogoń Szczecin musi mieć się na baczności. Obrońcy tytułu nie wygrali od czterech kolejek, a w weekend dodatkowo polegli 1:2 z Wisłą, czyli wicemistrzem z poprzedniego sezonu. „Biała Gwiazda” w trwającej kampanii dalej jest w ścisłym czubie tabeli, za to „Portowcy” mają… zaledwie pięć punktów przewagi nad strefą spadkową! „Jestem zadowolony z gry mojego zespołu, ponieważ wypracowaliśmy sobie sporo groźnych sytuacji. Zdobyliśmy dwie bramki, zwyciężyliśmy, mierząc się z trudnym rywalem. Pogoń jest naprawdę dobrą drużyną, co prawda, miejsce w tabeli tego nie oddaje, ale mają w swoich szeregach wielu solidnych piłkarzy. Jeżeli chodzi o moją drużynę, to muszę pochwalić chłopaków za ofiarną postawę w obronie, zwłaszcza w ostatnich piętnastu minutach, kiedy chroniliśmy się przed utratą bramki. Za to brawa dla nich. Zdarzyło się nam się też kilka momentów, w których graliśmy ryzykowanie, nieodpowiedzialnie, a to nie powinno się przytrafiać, jeżeli chcemy dojrzewać oraz przygotowywać się do profesjonalnego uprawiania piłki nożnej. Musimy nauczyć się rozpoznawać, kiedy podejmowane przez nas ryzyko nie jest stosunkowo duże i może nam się opłacić, a kiedy straty mogą przewyższyć korzyści” – powiedział klubowym mediom Adrian Filipek, szkoleniowiec ekipy z Małopolski.

Komplet wyników 23. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18:

UKS SMS Łódź 1:2 Lech Poznań (Kępisty – Szulc, Złoch)
Cracovia 2:1 Jagiellonia Białystok (Mrozik, Kapek – Bernatowicz)
Pogoń Szczecin 1:2 Wisła Kraków (Chromiński – Ziarko, Gądek)
Warta Poznań 3:3 Stal Rzeszów (Stangel, Durueke, Nęcka – Kądziołka x2, Paśko)
Polonia Warszawa 2:0 Gwarek Zabrze (Gajgier, Biedrzycki)
Zagłębie Lubin 3:0 Raków Częstochowa (Terlecki, Chmarek, Szafranek)
Arka Gdynia 2:1 Legia Warszawa (Soboczyński, Predenkiewicz – Majchrzak)
Śląsk Wrocław 1:1 Górnik Zabrze (Bednarczyk – Zielonka)

Tabela:

Z powodu Świąt Wielkanocnych, najbliższa kolejka Centralnych Lig Juniorów odbędzie się w czwartek oraz piątek, a nie jak zwykle w sobotę i niedzielę. Jeżeli chodzi o rozgrywki CLJ U-18, zdecydowanie najciekawiej zapowiadają się… derby Krakowa.

Pełen terminarz 24. kolejki CLJ U-18:

Raków Częstochowa – Warta Poznań (14 kwietnia, 11:00)
Gwarek Zabrze – Zagłębie Lubin (14 kwietnia, 11:00)
Wisła Kraków – Cracovia (14 kwietnia, 12:00)
Jagiellonia Białystok – Arka Gdynia (14 kwietnia, 12:00)
Legia Warszawa – UKS SMS Łódź (14 kwietnia, 13:00)
Lech Poznań – Śląsk Wrocław (14 kwietnia, 13:00)
Górnik Zabrze – Polonia Warszawa (14 kwietnia, 15:00)
Stal Rzeszów – Pogoń Szczecin (15 kwietnia, 12:00)

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa A:

Escola Varsovia w pierwszej połowie miała pełną kontrolę nad Polonią Warszawa (4:1), w drugiej połowie chłopcy trochę się rozluźnili (4:3), ale ostateczne „Czarne Koszule” przegrały 3:5. Kolejną porażkę zanotował Stomil Olsztyn, tym razem ulegając 1:4 ŁKS-owi Łódź. Mecz pomiędzy Jagiellonią Białystok a Legią Warszawa zakończył się wynikiem 2:2, natomiast młodszy rocznik „Dumy Podlasia” wygrał 3:2 z Widzewem Łódź.

Grupa B:

Ostatnio częściej pisaliśmy o porażkach niż wysokich zwycięstwach Lecha Poznań, jednakże w 6. kolejce „Kolejorz” rozniósł 4:0 Pogoń Szczecin. W pozostałych spotkaniach nie oglądaliśmy już tyle bramek – Żaki Szczecin zremisowały bezbramkowo z AP Reissa, Warta Poznań wygrała 1:0 z Zawiszą Bydgoszcz, a FASE Szczecin uległo 0:1 Lechii Gdańsk.

Grupa C:

Mecz na szczycie dla Rakowa Częstochowa. „Medaliki” pokonały 3:2 Górnika Zabrze. Niespodziewanie punkty zgubiło Zagłębie Lubin, które zaledwie zremisowało 1:1 z Odrą Opole, za to „zgodnie z planem” Śląsk Wrocław wygrał 2:0 z Miedzią Legnica. Co wydarzyło się w ostatnim starciu grupy C? Zagłębie Sosnowiec przegrało 0:2 z FC Wrocław Academy.

Grupa D:

Karol Domański z Podlasia Biała Podlaska (wygrana 5:2 z Wisłą Puławy) w weekend w pojedynkę zdobył tylko o jedną bramkę mniej (4) niż… Górnik Łęczna (porażka 1:3 z Cracovią) we wszystkich dotychczasowych spotkaniach rundy wiosennej. Dokładnie tyle samo goli, co wspomniany już Górnik, strzelili w tej kolejce zawodnicy Wisły Kraków (zwycięstwo 5:2 z Resovią), natomiast Korona Kielce uległa 1:2 Hutnikowi.

Centralna Liga Juniorów U-15

Grupa A:

Od każdego beniaminka oczekiwalibyśmy, żeby grał tak, jak UKS Varsovia. Ekipa ze stolicy bez większych kompleksów radzi sobie na szczeblu centralnym i rozstawia kolejnych rywali po kątach. W miniony weekend pokonali 4:1 Polonię, co pozwoliło im zbliżyć się do Legii, która zremisowała 2:2 z Escolą Varsovia. Premierowe punkty w rundzie wiosennej wywalczył Widzew Łódź, który ograł w derbach 4:1 ŁKS. Trzecia drużyna z województwa łódzkiego pokonała za to 2:0 Jagiellonię Białystok.

Grupa B:

Przebudzili się juniorzy młodsi, ale wysokie zwycięstwo zanotowali również trampkarze starsi Lecha Poznań, którzy ograli 6:0 Radunię Stężyca. Pozostałe spotkania były bardziej zacięte: AP Reissa przegrała 0:1 z Juventus Academy Bydgoszcz, Lotos Gdańsk uległ 2:3 w derbach z Lechią, a FASE Szczecin wygrało 3:2 z Wartą Poznań.

Grupa C:

Jak w Centralnej Lidze Juniorów U-17 niespodziewanie punkty zgubiło Zagłębie Lubin, tak w najmłodszej CLJ-ce Raków Częstochowa zremisował 1:1 z Rekordem Bielsko-Biała, który do tej pory tylko… przegrywał. Niezbyt często z wygranych cieszy się także FC Wrocław Academy i nie inaczej było tym razem, bo zespół z Wrocławia uległ 0:3 Górnikowi Zabrze. W derbach Dolnego Śląska padł remis 1:1, a identycznym rezultatem zakończyło się starcie pomiędzy Chrobrym Głogów a GKS-em Katowice.

Grupa D:

Wisła Kraków oraz Cracovia zwyciężyły w 6. kolejce ze swoimi przeciwnikami w obu kategoriach wiekowych. „Biała Gwiazda” pokonała 3:2 Resovię, a „Pasy” wygrały 5:0 z Górnikiem Łęczna. Komplet oczek do swojego dorobku dopisały też Stal Rzeszów (4:1 z Koroną Kielce) i Sandecja Nowy Sącz (3:2 z Motorem Lublin).