Centralny Raport: Zagłębie Lubin nowym mistrzem Polski!

Absolutnie najważniejszym piłkarskim wydarzeniem weekendu, ważniejszym od finału Ligi Mistrzów, było starcie Zagłębia Lubin z Arką Gdynia w Centralnej Lidze Juniorów U-18. 200 tys. złotych, grę w eliminacjach UEFA Youth League oraz wieczną chwałę wywalczyli podopieczni Marcina Cilińskiego.

W piątek na naszych łamach ukazała się obszerna zapowiedź decydującej o mistrzostwie batalii, w której trenerzy obu zespołów zapewniali, że w sobotę czeka nas naprawdę widowisko. I trzeba przyznać, że sam mecz raczej nikogo nie rozczarował.

W spotkanie odrobinę lepiej weszli przyjezdni, którzy już w pierwszych minutach oddali groźny strzał z dystansu, za to chwilę później w odpowiedzi jeden z zawodników „Miedziowych” uderzył zza pola karnego w słupek. W 11. minucie świetną okazję zmarnował Kacper Skóra, który otrzymał fenomenalne podanie z głębi pola, jednakże w tej dogodnej sytuacji nie trafił do siatki. Napastnik „Arkowców” odkupił swoje winy jeszcze w pierwszej połowie, gdy z bliskiej odległości otworzył wynik meczu. Ogólnie rzecz biorąc, to lubinianie byli częściej przy piłce, lecz w futbolu chodzi o to, żeby zdobywać więcej bramek od rywala, a nie mieć większe posiadanie piłki.

Po zmianie stron obraz gry się znacząco nie zmienił. Zagłębie dalej atakowało, a Arka wyprowadzała kontrataki. W 56. minucie miejscowi doprowadzili do wyrównania, a na listę strzelców wpisał się Paweł Kruszelnicki. Drużyna Marcina Cilińskiego mogła prowadzić już dwie minuty później, jednakże Oliwier Sławiński nie wykorzystał rzutu karnego. Niewykorzystana okazja z pewnością nie pomogła mentalnie gospodarzom, a dodatkowo na chwilę przed startem ostatniego kwadransa boisko musiał opuścić Alexander Steffen, który po upadku przy wyskoku do piłki, złamał kość strzałkową. Bramkarz „Miedziowych” zalał się wówczas łzami, natomiast na osłodę w 78. minucie Tomasz Pieńko, który ma już na swoim koncie kilka występów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w kraju, strzelił gola na 2:1, zapewniając tym samym sobie i swoim kolegom mistrzostwo Polski juniorów starszych. Co nie udało się Zagłębiu w poprzedniej kampanii, udało się w tym.

Który klub ostatecznie uzupełnił skład podium? Legia Warszawa. „Legioniści” w decydującym starciu ograli Stal, która już wcześniej była pewna spadku z ligi, podobnie jak Gwarek Zabrze (podopieczni Janusza Kowalskiego na zakończenie sezonu zremisowali 1:1 ze Śląskiem Wrocław) oraz Warta Poznań, która bezbramkowo zremisowała z Cracovią. W przypadku zwycięstwa UKS-u SMS Łódź i jednocześnie porażki Górnika, to… łodzianie rzutem na taśmę utrzymaliby się w CLJ-ce. Na szczeblu centralnym dalej będziemy jednak oglądać zabrzan, którzy wygrali w sobotę 2:0 z Pogonią Szczecin.

Całkiem udany sezon ma za sobą Wisła. „Biała Gwiazda” na jego zakończenie pokonała 2:1 Jagiellonię Białystok, a dubletem w tym spotkaniu popisał się Marcin Bartoń, który tym samym znalazł się w trójce najskuteczniejszych strzelców Centralnej Ligi Juniorów U-18. „Początek tego meczu był wyrównany, potem Jagiellonia osiągnęła optyczną przewagę. Nasz pressing był mało skuteczny, nie było tam nastawienia na odbiór piłki i w tym mieliśmy spore problemy. Z kolei Jaga nieźle operowała futbolówką, ale nie przekładało się to na sytuacje dla nich. Jeżeli chodzi o nas, to jesteśmy zadowoleni, że udało nam się strzelić bramkę, jednak prawda jest taka, że mieliśmy wcześniej jeszcze dwie lub trzy okazje, żeby to zrobić. Na przerwę schodziliśmy przy wyniku 1:0, natomiast w drugiej części spotkania powiedziałem, że Jagiellonia może zdobyć gola jedynie wtedy, kiedy sami wystawimy im piłkę i niedługo po rozpoczęciu my zagrywamy do nich, a oni robią z tego użytek. Zwracaliśmy uwagę, żeby rozgrywać, jeżeli będziemy ustawieni, przygotowani, ale wydarzyła się rzecz, której nie jestem w stanie wytłumaczyć. Pozytywne jest to, że zawodnicy, mam taką nadzieję, poczuli odpowiedzialność za to, co zrobili i bardzo mocno skoncentrowali się na trafieniu kolejnej bramki. Jagiellonia też nie pozostawała dłużna, ale myślę, że w ostatnich 10 minutach zdecydowanie ruszyliśmy do przodu, próbując za wszelką cenę strzelić drugiego gola” – powiedział klubowym mediom Adrian Filipek, szkoleniowiec krakowskiego zespołu.

Mieszane uczucia mogą mieć za to w Częstochowie. „Medaliki” bardzo dobrze radziły sobie w rundzie jesiennej i… bardzo słabo w rundzie wiosennej. Drużyna Marcina Salamona w tym roku wygrała zaledwie dwa spotkania, a sobotnie starcie z Lechem Poznań nie było jednym z nich. „Kolejorz” zwyciężył 3:1, zajmując ostatecznie 8. pozycję w tabeli.

To była ostatnia kolejka CLJ U-18. Być może w historii, ponieważ Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował się, żeby od przyszłego sezonu rozgrywki te znów odbywały się w kategorii U-19. Na dłuższe podsumowanie kampanii 2021/22 przyjdzie jeszcze czas.

Komplet wyników 30. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18:

Górnik Zabrze 2:0 Pogoń Szczecin (Ajenjo Hyjek, Mekler)
Warta Poznań 0:0 Cracovia
Zagłębie Lubin 2:1 Arka Gdynia (Kruszelnicki, Pieńko – Skóra)
Polonia Warszawa 2:2 UKS SMS Łódź
Gwarek Zabrze 1:1 Śląsk Wrocław (Koźma, Kosiba)
Raków Częstochowa 1:3 Lech Poznań (Makarski – Budych, Dziuba x2)
Stal Rzeszów 1:3 Legia Warszawa (Skoczylas – Stangret, Kiedrowicz x2)
Wisła Kraków 2:1 Jagiellonia Białystok (Bartoń x2 – Susak)

Tabela:

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa A:

ŁKS Łódź dzielnie walczy o pozostanie na szczeblu centralnym. „Rycerze Wiosny” wygrali 6:1 ze Stomilem Olsztyn, jednakże ich strata do Widzewa nie zmalała, ponieważ ci pokonali 1:0 AP Jagiellonię Białystok. Jak w przedostatniej wiosennej kolejce radziły sobie ekipy ze stolicy? Legia Warszawa przegrała 1:4 z Jagiellonią, natomiast Polonia ograła 2:1 Escolę.

Grupa B:

Stało się. Warta Poznań zaznała pierwszej porażki w rundzie wiosennej! Drużyna z Wielkopolski niespodziewanie przegrała 1:2 z Zawiszą Bydgoszcz. W meczu na szczycie, ale nie samym, „Kolejorz” ograł 2:0 Pogoń Szczecin, AP Reissa zremisowała 2:2 z Żakami Szczecin, natomiast Lechia Gdańsk uległa 0:1 FASE Szczecin.

Grupa C:

Starcie Rakowa Częstochowa z Górnikiem Zabrze miało dość… szalony przebieg. Goście już w 1. minucie wyszli na prowadzenie, później dali sobie wbić cztery bramki, następnie odpowiedzieli jednym trafienie, stracili jeszcze jednego gola, a na koniec „Górnicy” dwukrotnie trafiali do statki. Wynik końcowy? 5:4 dla Rakowa. Trochę mniej emocjonujące były starcia: Odry Opole z Zagłębiem Lubin (0:0, „Miedziowi” nieznacznie oddalili się od awansu do półfinałów mistrzostw Polski), FC Wrocław Academy z Zagłębiem Sosnowiec (0:1), a także Śląska Wrocław z Miedzią Legnica, które zakończyło się rezultatem 2:1.

Grupa D:

Awans do dalszej fazy rozgrywek mogła sobie również wywalczyć Wisła, jednakże remis 1:1 z Resovią sprawił, „Biała Gwiazda” musi zdobyć jeszcze jeden punkt. Wyprzedzić ich może już tylko Hutnik, który w weekend pokonał 2:1 Koronę Kielce. Na baczności musi mieć się Cracovia. „Pasy” poległy 2:3 z Górnikiem Łęczna, ale na ich szczęście Podlasie Biała Podlaska okazało się lepsze od zagrażającej im Wisły Puławy (1:0).

Centralna Liga Juniorów U-15

Grupa A:

Escola Varsovia (w sobotę przegrali 0:1 z „Legionistami”) oraz Widzew Łódź (0:2 z ŁKS-em Łódź) już od kilku kolejek są pewne spadku z ligi, natomiast w weekend mistrzostwo pierwszej grupy zapewniła sobie Legia. Co działo się w pozostałych, nie mających większego znaczenia dla końcowych rozstrzygnięć spotkaniach? Polonia Warszawa dostała łomot od UKS-u Varsovia (0:3), za to trzy zdobyte bramki nie dały AKS-owi SMS Łódź nawet jednego punktu, ponieważ Jagiellonia strzeliła ich… sześć.

Grupa B:

Remis w derbach Gdańska (Lotos 3:3 Lechia), 11. wygrana „Lechitów” (1:0 z Radunią Stężyca), przegrana Warty Poznań (1:2 z FASE Szczecin) oraz wysoka porażka Juventus Academy Bydgoszcz (0:3 z AP Reissa) – tak przedstawiają się wyniki grupy B.

Grupa C:

Górnik Zabrze (4:0 z FC Wrocław Academy) jest jedynym klubem na szczeblu centralnym, na którego nikt jeszcze nie znalazł sposobu. Komplet punktów wywalczyły też w tej kolejce: Zagłębie Lubin (3:2 ze Śląskiem Wrocław), GKS Katowice (3:2 z Chrobrym Głogów) oraz Raków Częstochowa, który pokonał 3:1 Rekord Bielsko-Biała.

Grupa D:

Krótko, zwięźle i na temat. Stal Rzeszów pokonała 2:0 Koronę Kielce, Sandecja Nowy Sącz wygrała 1:0 z Motorem Lubin, Cracovia przegrała aż 0:3 z Górnikiem Łęczna, za to w starciu Wisły Kraków z Resovią padł wynik 4:1.