Trampkarze poszli w ślad seniorów. Lech Poznań mistrzem Polski U-15

– Ranga tego meczu tłumaczy wszystkich młodych zawodników. Było w tym finale dużo niepotrzebnych błędów, ale pamiętajmy, że to był dla nich pierwszy seniorski mecz w życiu – mówił po finale mistrzostw Polski U-15, Rafał Ulatowski. Tę grę nerwów i błędów wygrał Lech Poznań, pokonując w Ząbkach 1:0 Górnika Zabrze.

W poniedziałkowe popołudnie w Ząbkach odbył się wielki finał CLJ U-15. Najlepsze drużyny sezonu 2021/22 Górnik Zabrze i Lech Poznań stanęły naprzeciw siebie, żeby rozstrzygnąć jedną kwestię – kto będzie mistrzem Polski w kategorii trampkarza. Ranga tego meczu była naprawdę wysoka – świetna oprawa, piękna murawa, wóz z VAR-em i transmisja telewizyjna.

W pierwszej połowie oglądaliśmy wiele błędów, niedokładnych podań i generalnie sporo nerwowości. To nie było piękne widowisko. Co warto odnotować? W 27. minucie Bartosz Zaranek został sfaulowany w polu karnym i po analizie VAR sędzia główny podyktował jedenastkę dla Lecha. Do piłki podszedł sam poszkodowany, i jak się później okazało to nie był dobry pomysł, bo nie trafił nawet w bramkę. Najlepszy strzelec „Kolejorza”, który ma na swoim koncie 16 trafień w tej rundzie, w tym najważniejszym momencie nie wytrzymał ciśnienia i chybił.

W 60. minucie byliśmy świadkami, jak się później okazało, jedynego gola w tym meczu, po kombinacyjnej akcji, zdobył go Igor Stankiewicz. Wykazał się instynktem w polu karnym, wykorzystując świetne zagranie Jakuba Przebierały. Górnik się nie poddawał, dążył do wyrównania, ale w bardzo dobrej dyspozycji tego dnia był Mateusz Pruchniewski, bramkarz Lecha, który wykazywał się dużym spokojem nie tylko na linii, ale i przedpolu. Rywale nie potrafili znaleźć patentu na tego golkipera.

Po reformie CLJ, Lech Poznań po raz pierwszy sięga po mistrzostwo Polski w tej kategorii wiekowej. Trudno w to uwierzyć, gdy mówimy tu o tak renomowanej akademii. Aczkolwiek fakty są brutalne. Do tej pory też Ząbki nie były szczęśliwym miejscem dla Lechitów, gdy dochodzili do finałów to zawsze przegrywali. Teraz przełamali złą passę i mogą świętować.

– To jest dobry czas dla akademii Lecha Poznań. W ubiegłym roku mieliśmy dwa finały CLJ-ek i w dramatycznych okolicznościach nie sięgnęliśmy po złote medale. Dziś po dobrym meczu z obu stron, bo trzeba przyznać, że Górnik był bardzo dobrym przeciwnikiem w tym finale, zdobywamy mistrzostwo Polski. Myślę, że w pełni zasłużone – mówił Rafał Ulatowski, szef szkolenia w akademii Lecha Poznań w rozmowie z Łączy Nas Piłka.

Jaką perspektywę na ten mecz ma Górnik Zabrze? – Doszliśmy aż do finału CLJ U-15. To jest dla nas bardzo duża rzecz. Chłopaki nie przegrali żadnego meczu w tej rundzie. Pierwsza porażka przyszła dopiero w finale. Trzeba cieszyć się z tego, że zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, próbowali grać do końca. Dążyli do odwrócenia losów spotkania, ale brakowało nam trochę szczęścia, może sprytu, ale i tak to jest bardzo dobry prognostyk na przyszłość – mówił Łukasz Milik, dyrektor akademii Górnika Zabrze tuż po końcowym gwizdku sędziego.

Lech Poznań 1:0 Górnik Zabrze