Centralny Raport: Witamy w nowym sezonie!

Nowy sezon Centralnej Ligi Juniorów czas zacząć! Co wydarzyło się w 1. kolejce CLJ U-17 i CLJ U-19 w kampanii 2022/23? Które starcie dostarczyło kibicom najwięcej emocji?

Zdobycie mistrzostwa? Wydawałoby się, że to spory sukces, a tak naprawdę to jest najgorsza rzecz, jaka może się przytrafić polskim klubom. Lech Poznań wygrał ligę i teraz przegrywa w Ekstraklasie mecz za meczem, a od porażki rundę jesienną rozpoczęli też juniorzy starsi Zagłębia Lubin. Podopieczni Marcina Cilińskiego do przerwy bezbramkowo remisowali z Wisłą, lecz po zmianie stron drużyna z Krakowa strzeliła im aż… pięć goli. „Miedziowi” odpowiedzieli trafieniami Szymona Panasiuka oraz Kasjana Frankowskiego, jednakże to nie zmienia faktu, że po pierwszym weekendzie zamykają tabelę.

A konkretnie tabelę Centralnej Ligi Juniorów do lat 19, bo od tego sezonu rozgrywki wracają do swojej pierwotnej kategorii wiekowej. Oznacza to, że w najstarszej CLJ-ce mogą występować zawodnicy z rocznika 2004 i młodsi.

Można zdobyć trzy bramki i nie wywalczyć nawet punktu, ale można też tylko raz pokonać bramkarza rywali i zgarnąć pełną pulę. Na inaugurację pragmatyzm wybrały Escola Varsovia, Polonia Warszawa, a także Raków Częstochowa.

Tym pechowcem, który „na marne” zdobył trzy bramki, jest Jagiellonia Białystok. „Duma Podlasia” w 1. kolejce mierzyła się z Legią Warszawa i bardzo dobrze weszła w sobotni mecz, ponieważ po pierwszym kwadransie gry prowadziła 2:0. Najpierw piłkę do pustej bramki wpakował Damian Wojdakowski, a chwilę później ładną akcję skutecznie zakończył Maciej Jaroszuk.

„Legioniści” odpowiedzieli w 28. minucie – celny strzał zza pola karnego oddał Maddox Sobociński i chociaż nie było to szczególnie silne uderzenie, bramkarz „Jagi” nie dał rady sięgnąć futbolówki. Przed przerwą oglądaliśmy jeszcze dwa trafienia – po jednym dla każdej ze stron.

W drugiej połowie na listę strzelców wpisywali się już tylko piłkarze Legii Warszawa. Do remisu doprowadził Oskar Lachowicz, który strzelił podobnie jak Sobociński, a zwycięstwo swojej drużynie zapewnił Maksymilian Stangret.

Śląsk Wrocław zremisował 1:1 z Lechią Gdańsk. Jak to spotkanie ocenia Tomasz Byszko, szkoleniowiec beniaminka? „Uważam, że rozegraliśmy dobry mecz. Nasza organizacja gry stała na dobrym poziomie, szczególnie w pierwszej połowie, gdy udało nam się rozwiązać wiele sytuacji podczas otwarcia i budowania gry. Straconą bramkę sami sprowokowaliśmy tym, że chcemy grać odważnie i od tyłu – w efekcie przegrywaliśmy 0:1. W przekroju całego spotkania mieliśmy sporo klarownych sytuacji, w każdej z połów po 2-3 dogodne szanse do zdobycia bramek. Szanujemy ten remis, w końcówce to Śląsk przejął inicjatywę, byliśmy w sporych opałach przez ostatnie 5-7 minut. Nasz trener bramkarzy, Piotr Opuszewicz celnie to ujął, mówiąc, że: Matka Boska stała w naszej bramce. Piłka odbiła się od naszego słupka i wyszła w pole. Już widać, że to będzie bardzo fajna liga dla naszej drużyny, żeby jak najlepiej się rozwijać” – powiedział w rozmowie z klubową stroną.

Escola wygrała z Pogonią Szczecin, Lechia zremisowała ze Śląskiem, a jak w 1. kolejce poradziły sobie Korona Kielce i Miedź Legnica? Tak się składa, że beniaminkowie zmierzyli się ze sobą w bezpośrednim starciu, w którym lepsi okazali się zawodnicy z województwa świętokrzyskiego.

Wojciech Stawowy przegrywa w debiucie ligowym. „Pasy” podejmowały na własnym boisku Lecha Poznań i musiały uznać jego wyższość. Cracovii nie pomógł nawet sprowadzony z Polonii Warszawa Kacper Śmiglewski, który w 62. minucie obejrzał czerwoną kartkę.

Komplet wyników 1. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-19:

Miedź Legnica 0:2 Korona Kielce (Wójcik, Żaliński)
Escola Varsovia 1:0 Pogoń Szczecin (Ziarek)
Jagiellonia Białystok 3:4 Legia Warszawa (Wojdakowski x2, Jaroszuk – Sobociński, Puciłowski, Lachowicz, Stangret)
Zagłębie Lubin 2:5 Wisła Kraków (Panasiuk, Frankowski – Grzybowski, Bartoń, Sarga, Krzyżanowski, Gruszecki)
Cracovia 1:3 Lech Poznań (Wierzbicki – Nadolski, Tomczyk, Pietrzak)
Polonia Warszawa 1:0 Arka Gdynia (Krypa)
Lechia Gdańsk 1:1 Śląsk Wrocław (Okoniewski – Wołczek)
Górnik Zabrze 0:1 Raków Częstochowa (Głowiński)

Miedź Legnica – Escola Varsovia

W przyszłym tygodniu czekają nas derby Krakowa i Trójmiasta, ale chyba jeszcze ciekawiej zapowiada się starcie Legii Warszawa z Zagłębiem Lubin. Emocji nie powinno również zabraknąć w Poznaniu, do którego uda się Polonia Warszawa.

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa wschodnia:

Czy zgadzamy się ze zdaniem, że nowy format rozgrywek juniorów młodszych jest atrakcyjniejszy od poprzedniego? Jak najbardziej. Pierwsza sprawa, słabsze zespoły nie muszą w każdym spotkaniu murować bramki, bo zaraz zlecą z ligi. Kolejna kwestia, z racji połączenia czterech grup w dwie, automatycznie będzie więcej ciekawszych spotkań.

Podlasie Biała Podlaska dostało „na dziurę” od Widzewa. Dlaczego użyliśmy takiego sformułowania? Bo zwycięską bramkę dla łodzian zdobył… Adrian Dziura. Zdecydowanie gorzej poradziła sobie druga ekipa z Łodzi, która przegrała 0:5 z Koroną Kielce.

Wisła Płock wręcz w wymarzonym stylu rozpoczęła  przygodę z Centralnymi Ligami Juniorów. Beniaminek już w 1. minucie wyszedł na prowadzenie, natomiast ostatecznie zremisował 2:2 z Escolą Varsovia. „Nafciarze” zdecydowanie muszą poprawić zachowanie we własnej jedenastce – obie bramki stracili po rzutach karnych.

W odróżnieniu od grupy zachodniej, gdzie nie brakowało wyników po 6:0 i wyżej, w grupie wschodniej oglądaliśmy zdecydowanie więcej wyrównanych spotkań. Zresztą, Korona Kielce i Wisła Kraków są jedynymi zespołami, który wygrały swój mecz różnicą powyżej jednej bramki.

Komplet wyników 1. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-17:

Widzew Łódź 2:1 Podlasie Biała Podlaska (Styś, Dziura – Kaszkiel)
AKS SMS Łódź 2:1 Hutnik Kraków (Soja, Dubicki – nieznany)
Motor Lublin 4:3 Polonia Warszawa (nieznani)
Stal Rzeszów 2:3 Cracovia (Kądziołka, Salamon – Królak, Tabisz, Dej)
Wisła Kraków 3:1 Resovia (Dusik, Woyna-Orlewicz, Kuziemka – Drelicharz)
Legia Warszawa 3:2 Jagiellonia Białystok (Rojkowski, Bogusiewicz, Klukowski – Pietuszewski, Rybak)
Wisła Płock 2:2 Escola Varsovia (Leśniewski, Borowski – Drzewicki, Orłowski)
Korona Kielce 5:0 ŁKS Łódź (Łukawski, Hajdo, Kucharczyk x2, Konieczny)

Tabela:

Pełen terminarz 2. kolejki CLJ U-17:

Escola Varsovia – Korona Kielce (20 sierpnia, godz. 12:00)
Hutnik Kraków – Motor Lublin (20 sierpnia, godz. 12:00)
Widzew Łódź – AKS SMS Łódź (20 sierpnia, godz. 12:00)
Resovia – Legia Warszawa (20 sierpnia, godz. 13:00)
Polonia Warszawa – Stal Rzeszów (20 sierpnia, godz. 15:00)
Podlasie Biała Podlaska – ŁKS Łódź (20 sierpnia, godz. 16:00)
Cracovia – Wisła Kraków (21 sierpnia, godz. 11:00)
Jagiellonia Białystok – Wisła Płock (21 sierpnia, godz. 12:00)

Grupa zachodnia:

Śląsk Wrocław na inaugurację sezonu bezlitośnie zlał Lechię Gdańsk. „Wojskowym” zabrakło kilku minut, żeby zapakować… 10 goli rywalom z Pomorza! Skończyło się na dziewięciu. Bardzo wysokimi zwycięstwami popisały się również Lech Poznań oraz Zagłębie Lubin – „Kolejorz” pokonał we Wronkach Zawiszę, za to „Miedziowi” wygrali na wyjeździe z Chemikiem Bydgoszcz.

Udanie w sezon weszła też Pogoń Szczecin. „Wiedzieliśmy, że pogoda z każdą minutą coraz bardziej będzie dawała nam się we znaki. Zdobycie solidnej zaliczki w pierwszej połowie było więc bardzo cenne. Takie było założenie, by od początku mocno ruszyć na rywala. Mówić jednak to jedno, a zrealizować to drugie. Dlatego za pierwszą połowę należą się chłopakom duże pochwały. Pierwszy mecz to zawsze spora niewiadoma. Trudno więc nie być zadowolonym, gdy kontroluje się grę i zdobywa komplet punktów. Na początku drugiej połowy przytrafił nam się słabszy moment, kiedy to rywal zdobył dwie bramki i złapał wiatr w żagle. Wróciliśmy jednak do meczu i przypieczętowaliśmy zwycięstwo” – podsumował w rozmowie z klubowymi mediami batalię z Odrą Opole Paweł Cretti, szkoleniowiec zespołu.

Co poza tym? Arka pokonała Zagłębie Sosnowiec, Chrobry Głogów zremisował z FASE Szczecin, a Górnik Zabrze przegrał z Rakowem Częstochowa. Starcie Rekordu Bielsko-Biała z Wartą Poznań odbędzie się w poniedziałek.

Śląsk Wrocław 9:1 Lechia Gdańsk (Maliszewski, Maścianica x2, Kosiba, Wróblewski, Benedyktowicz x2, Kobelczuk, Skóra – Maćkowski)
Arka Gdynia 2:1 Zagłębie Sosnowiec (Sawicki, Siemko – Górkiewicz)
Lech Poznań 7:0 Zawisza Bydgoszcz (Warciarek x2, Nowak, Sokołowski, Kuchta, Jakóbczyk x2)
Chemik Bydgoszcz 0:6 Zagłębie Lubin (Skoczylas, Kaczmarek, Sowiecki, Wandachowicz, Gregorski, Szulc)
Pogoń Szczecin 5:2 Odra Opole (Paryzek x2, Rachubiński, Bogusławski, Osowski – Sula, Sanecki)
Chrobry Głogów 2:2 FASE Szczecin (Bednarek, Hajłasz – Andruszko, Guszczak)
Górnik Zabrze 1:3 Raków Częstochowa (Barczak – Maćkowiak, Gibała, Szczepaniak)