Centralny Raport: Wisła wygrywa w derbach, Legia gromi Zagłębie

Nie tak miał wyglądać początek sezonu w wykonaniu Zagłębia Lubin. Obrońcy mistrzowskiego tytułu rozpoczęli kampanię od dwóch wysokich porażek i obecnie zamykają ligową tabelę. Co wydarzyło się w miniony weekend na szczeblu centralnym?

„Miedziowi” w sobotę udali się do Książenic na potyczkę z Legią Warszawa, która na inaugurację sezonu pokonała Jagiellonię Białystok. Pomimo tego, że Zagłębie zdobyło pierwszą bramkę oraz mogło zdobyć drugą z rzutu karnego, to „Legioniści” schodzili na przerwę ze skromnym prowadzeniem. Podopieczni Marcina Cilińskiego próbowali gonić wynik i kilka minut po zmianie stron do wyrównania doprowadził Mateusz Chmarek, natomiast zespół Filipa Raczkowskiego odpowiedział na tego gola trzema trafieniami, zapewniając sobie okazałe zwycięstwo.

Od dwóch porażek rundę jesienną rozpoczęły też… Pogoń Szczecin oraz Cracovia. „Portowcy” dostali aż pięć bramek od Jagiellonii, za to „Pasy” przegrały 0:2 w derbach z Wisłą. „Moim zdaniem, był to nietypowy mecz, trochę przypominał szachy. Cracovia angażowała wielu zawodników w rozegranie piłki, w otwarcie i budowanie gry. Przeciwnicy długo utrzymywali się przy piłce na własnej połowie, ale na szczęście praktycznie w ani jednej sytuacji poważnie nam nie zagrozili, więc obrona była skuteczna. Może to nie była do końca „nasza” gra, czyli wysoki pressing i odbiór piłki, ale i tak jesteśmy zadowoleni. Zdobywamy dwie bramki, z czego pierwszą po dobrej akcji zespołowej, natomiast drugą po stałym fragmencie gry. Osobiście czuję lekki niedosyt, ponieważ mieliśmy zdecydowanie więcej okazji i uważam, że mogliśmy strzelić przynajmniej dwa gole więcej” – podsumował w rozmowie z klubową stroną starcie z Cracovią Adrian Filipek, szkoleniowiec Wisły Kraków.

Tylko do drugiej kolejki czekaliśmy na bezbramkowy remis w rozgrywkach juniorów starszych. Taki rezultat padł w batalii Śląska Wrocław z Górnikiem Zabrze. Remisem, ale już bramkowym, zakończył się także mecz Korony Kielce z Rakowem Częstochowa.

Derby Krakowa nie były jedynymi derbami, jakie oglądaliśmy w ten weekend w Centralnej Ligi Juniorów U-19. Na Pomorzu doszło do starcia Arki Gdynia, czyli wicemistrza kraju z Lechią Gdańsk, a więc drużyną, która dopiero awansowała do tej ligi. Tak, jak w poprzednim tygodniu na listę strzelców wpisał się Krystian Okoniewski, natomiast problem „biało-zielonych” polega na tym, że na tę samą listę – tylko po przeciwnej stronie – wpisali się Mateusz Krause i dwukrotnie Marcel Szymański.

Dość ciekawie zapowiadało się spotkanie Lecha Poznań z Polonią Warszawa. I było takie od samego początku. Sędzia już w 1. minucie podyktował rzut karny dla przyjezdnych, który chwilę później na bramkę zamienił Kacper Jakóbczyk. „Kolejorz” ruszył do przodu, ale i „Czarne Koszule” nie miały zamiaru zadowalać się tym wynikiem. W pierwszej połowie dochodziło do groźnych sytuacji z obu stron, jednakże koniec końców w piłce nożnej najważniejsze są zdobyte bramki, a tych przed przerwą Lech Poznań nie strzelił, za to Polonia Warszawa – owszem. Podopieczni Bartosza Bochińskiego próbowali wywalczyć w tym meczu chociażby punkt, lecz im się to nie udało. Jak się później okazało, trafienie Oskara Tomczyka z 57. minuty było jedynie honorowym, a dodatkowo „Kolejorz” przez ostatnie 20 minut musiał radzić sobie w dziesięciu, ponieważ czerwoną kartkę za odepchnięcie rywala obejrzał Mateusz Wójcik.

Co ze starciem Miedzi Legnica z Escolą Varsovia? Zostało przełożone na późniejszy termin.

Komplet wyników 2. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-19:

Korona Kielce 1:1 Raków Częstochowa (Przybysławski – Józefczyk)
Śląsk Wrocław 0:0 Górnik Zabrze
Arka Gdynia 3:1 Lechia Gdańsk (Krause, Szymański x2 – Okoniewski)
Lech Poznań 1:2 Polonia Warszawa (Tomczyk – Jakóbczyk, Antkiewicz)
Wisła Kraków 2:0 Cracovia (Głogowski, Krzyżanowski)
Legia Warszawa 5:2 Zagłębie Lubin (Niedźwiedzki, Lachowicz x2, Wnorowski, Stangret – Masiak, Chmarek)
Pogoń Szczecin 1:5 Jagiellonia Białystok (Rychlik – Wojdakowski, Andrzejkiewicz x2, Kobus, Drygiel)

Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław

Niech was nie zmyli tabela, batalia przedostatniej Pogoni Szczecin z ostatnim Zagłębiem Lubin naprawdę zapowiada się interesująco. Nie inaczej jest ze starciami (na boisku) warszawsko-krakowskimi.

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa wschodnia:

W poprzednim tygodniu komplet punktów Widzewowi Łódź zapewnił Adrian Dziura, a w tym remis uratował… Damian Dziura. Kolejną wysoką wygraną zanotowała Korona Kielce, natomiast komplet zwycięstw mają na swoim koncie również Legia Warszawa, Wisła Kraków oraz Motor Lublin.

„Biała Gwiazda” ograła w derbach Cracovię, a jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Filip Kowalski. W Centralnej Lidze Juniorów U-17 doczekaliśmy się także premierowych hat-tricków. Ich autorami zostali Oskar Pietuszewski z Jagiellonii Białystok, który zabawił się z defensywą Wisły Płock oraz Szymon Szkliński z Odry Opole.

Falstart Stali. Drużyna z Rzeszowa najpierw przegrała 2:3 z Cracovią, za to w sobotę poległa 0:3 z Polonią Warszawa. Ligową tabelę zamyka jednak ŁKS Łódź, który w 2. kolejce musiał uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska.

Komplet wyników 2. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-17:

Podlasie Biała Podlaska 2:1 ŁKS Łódź (Wnuk, Gmur – Mielczarek)
Escola Varsovia 0:3 Korona Kielce (Aszklar, Łukawski, Kucharczyk)
Jagiellonia Białystok 3:1 Wisła Płock (Pietuszewski x3 – Babor)
Resovia 1:3 Legia Warszawa (Ożóg – Saletra, Kosiorek, Żewłakow)
Cracovia 0:1 Wisła Kraków (Kowalski)
Polonia Warszawa 3:0 Stal Rzeszów (Gan, Nerek, Adamczyk)
Hutnik Kraków 0:1 Motor Lublin (Sigłow)
Widzew Łódź 1:1 AKS SMS Łódź (Dziura, Kuśmierczyk)

Tabela:

Pełen terminarz 3. kolejki CLJ U-17:

Wisła Kraków – Polonia Warszawa (27 sierpnia, godz. 12:00)
Korona Kielce – Jagiellonia Białystok (27 sierpnia, godz. 12:00)
Motor Lublin – Widzew Łódź (27 sierpnia, godz. 13:00)
Legia Warszawa – Cracovia (27 sierpnia, godz. 14:00)
ŁKS Łódź – Escola Varsovia (27 sierpnia, godz. 16:00)
AKS SMS Łódź – Podlasie Biała Podlaska (27 sierpnia, godz. 18:00)
Stal Rzeszów – Hutnik Kraków (28 sierpnia, godz. 13:00)
Wisła Płock – Resovia (28 sierpnia, godz. 17:00)

Grupa zachodnia:

„Chcemy grać odważną piłkę, mimo tego, że będziemy beniaminkiem. Będziemy bez kompleksów podchodzić do przeciwnika, zależy mi na tym, żebyśmy byli nieustępliwi w obronie oraz cierpliwi i kreatywni w ataku” – powiedział nam ostatnio Szymon Niemczyk, szkoleniowiec Rekordu Bielsko-Biała. Obawiamy się, że w starciu z Zagłębiem Lubin tej nieustępliwości trochę zabrakło, ponieważ „Miedziowi” wygrali aż… 6:0.

Arka Gdynia okazała się lepsza w rozgrywkach juniorów starszych, za to Lechia Gdańsk – juniorów młodszych. W derbach Bydgoszczy triumfował Zawisza, a powody do radości mają też, chociażby w Poznaniu, ponieważ Warta wysoko pokonała Pogoń Szczecin, a Lech ograł Zagłębie Sosnowiec.

Przewrotką – w ten sposób padła w doliczonym czasie gry zwycięska bramka dla Odry Opole w zaciętej rywalizacji z Chrobrym. Emocji nie zabrakło także w meczu Rakowa Częstochowa ze Śląskiem. Wrocławianie wyszli na prowadzenie już w trzeciej minucie spotkania, a w 6. przegrywali… 1:2. Ostatecznie goście wrócili na Dolny Śląsk bez punktów.

Odra Opole 4:3 Chrobry Głogów (nieznani)
Warta Poznań 5:2 Pogoń Szczecin (Jóskowski x2, Uliński, Owczarek, Jechura – Bugusławski, Paryzek)
Zagłębie Lubin 6:0 Rekord Bielsko-Biała (Reguła x2, Skoczylas, Gregorski x2, Rokita)
Zawisza Bydgoszcz 2:0 Chemik Bydgoszcz (Szwajcer, Pawłowski)
Zagłębie Sosnowiec 1:2 Lech Poznań (Ściera – Stachowicz x2)
Lechia Gdańsk 3:2 Arka Gdynia (Bromirski, Wiśniewski x2 – Siemko, Sawicki)
Raków Częstochowa 3:2 Śląsk Wrocław (Ziętek x2, Siwkowski – Cyrek, Kosiba)

Tabela:

FASE Szczecin – Odra Opole (27 sierpnia, godz. 11:00)
Rekord Bielsko-Biała – Zawisza Bydgoszcz (27 sierpnia, godz. 11:00)
Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin (27 sierpnia, godz. 12:00)
Chrobry Głogów – Warta Poznań (27 sierpnia, godz. 12:00)
Lech Poznań – Lechia Gdańsk (27 sierpnia, godz. 12:00)
Śląsk Wrocław – Górnik Zabrze (27 sierpnia, godz. 13:00)
Chemik Bydgoszcz – Zagłębie Sosnowiec (28 sierpnia, godz. 13:00)
Arka Gdynia – Raków Częstochowa (28 sierpnia, godz. 15:00)

Centralna Liga Juniorów U-15

Grupa A:

Do rywalizacji powrócili trampkarze starsi! Rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów U-15 dalej są podzielone na cztery grupy oraz rundę jesienną i wiosenną. Tę pierwszą udanie zainaugurowały: Legia Warszawa (3:1 z ŁKS-em Łódź), AKS SMS Łódź (3:1 z Polonią Warszawa), Wisła Płock (2:1 z Jagiellonią Białystok) oraz Varsovia, która ograła 1:0 Lechię Tomaszów Mazowiecki.

Grupa B:

„Kolejorz” rozpoczął sezon tak, jak już zdążył wszystkich do tego przyzwyczaić – od zwycięstwa. W dobrym stylu do najmłodszej CLJ-ki powróciła Pogoń Szczecin, która pokonała 2:1 Lechię Gdańsk. Porażkę zanotowała również trzecia ekipa ze stolicy województwa pomorskiego (Jaguar), przegrywając 0:1 z AP Reissa, za to mecz FASE Szczecin z Wartą Poznań zakończył się wygraną miejscowych.

Grupa C:

W Opolu mają powody do świętowania. Juniorzy młodsi wygrali z Chrobrym, za to trampkarze starsi okazali się lepsi od GKS-u Katowice. Jak w 1. kolejce poradził sobie drugi z beniaminków? Olympic Wrocław poległ 2:3 z Górnikiem Zabrze. Starcie Rakowa Częstochowa ze Śląskiem Wrocław zakończyło się remisem 1:1, natomiast Zagłębie Lubin pokonało 2:0 ekipę z Głogowa.

Grupa D:

„Mimo to, że nie stawia się nas wśród faworytów grupy D, chcemy być czarnym koniem tych rozgrywek”  – mówił nam niedawno Łukasz Wilk, trener Siarki Tarnobrzeg, która wywalczyła historyczny awans do CLJ-ki. Ciężko stwierdzić, czy rzeczywiście tak będzie, ale na razie „Siarkowcy” mogą się cieszyć ze zwycięstwa 2:0 nad Górnikiem Łęczna. Identycznym wynikiem zakończyło się spotkanie Wisły Kraków ze Stalą Rzeszów, Sandecja Nowy Sącz przegrała 1:2 z Cracovią, za to ligową tabelę otwiera Hutnik, który pokonał 3:1 Koronę Kielce.