Centralny Raport: Górnik zatrzymał Legię, pierwsza porażka Wisły Kraków

6. kolejka Centralnej Ligi Juniorów dostarczyła kilka niespodzianek. Pierwszą porażkę zanotowały Wisła Kraków i Legia Warszawa, a jedyną niepokonaną drużyną w lidze pozostała… Korona Kielce.

Jednak znaleźli się mocni na Legię. W sobotę „Legioniści” niespodziewanie przegrali w Książenicach 1:2 z Górnikiem. Bohaterem zabrzan okazał się David Ajenjo Hyjek, który w dwie minuty odwrócił losy tego spotkania. Pierwszą porażkę w tegorocznej kampanii, jak już wspomnieliśmy powyżej, zanotowała również Wisła. „Biała Gwiazda” przegrała 0:1 z Rakowem Częstochowa.

Z racji, że Legia oraz Wisły doznały porażki, jedynym do tej pory niepokonanym zespołem w rozgrywkach juniorów starszych pozostała Korona. Beniaminek z Kielc w weekend pewnie ograł Arkę Gdynia i przesunął się na drugą lokatę.

Lechia Gdańsk w końcu zwycięska. Podopieczni Tomasza Byszko ograli 2:0 Pogoń Szczecin, która w tym sezonie nie zaznała jeszcze smaku zwycięstwa. Drugą drużyną, która wciąż ta sztuka się nie udała, jest Miedź Legnica. Ekipa z Dolnego Śląska przegrała szósty mecz z rzędu, tym razem ulegając na własnym boisku Polonii Warszawa.

„To jest drużyna, która buduje się na nowo. To jest zbiór zawodników, którzy zdobyli mistrzostwo Polski U-17 i tych, co sięgnęli po triumf w CLJ U-18. Budujemy nowy zespół na tę ligę, dlatego na ten moment wygląda to tak, że wyniki na początku sezonu są niezadowalające” – mówił nam przed spotkaniem z Ruchem Lwów Marcin Ciliński, szkoleniowiec Zagłębia Lubin.

„Miedziowi” nie mają ostatnimi czasy zbyt wielu powodów do radości. W poprzedniej kolejce przegrali wysoko z Escolą Varsovia, w środę ulegli rówieśnikom z Ukrainy w rozgrywkach UEFA Youth League, za to w starciu z Jagiellonią Białystok nie udało im się wywalczyć nawet jednego punktu, mimo że dwukrotnie obejmowali prowadzenie.

„Pierwsza połowa nie była taka, jakiej oczekiwałem. Ostatnio chwaliłem moich zawodników, dzisiaj muszę powiedzieć, że w pierwszej połowie nie byliśmy dominującą stroną, a były ku temu warunki. Przed przerwą mieliśmy okazje do wyjścia na prowadzenie, ale w ostatniej minucie pierwszej połowy straciliśmy bramkę. Straciliśmy ją zasłużenie, ponieważ nie zasługiwaliśmy na to, żeby schodzić do szatni z remisem. Muszę przyznać, że zanotowaliśmy dzisiaj lekki zjazd, ten mecz nie był w naszym wykonaniu wielki. Po raz kolejny chłopcy po wyjściu na drugą połowę udowodnili, że mają wielki charakter i serce. Jeżeli potrafią dwukrotnie odrobić straty i ostatecznie zwyciężyć, to bardzo dobrze o nich świadczy. Na koniec zdobyliśmy komplet punktów, ale po tym meczu mamy dużo wniosków i spory materiałów do analizy. W kolejnych spotkaniach musimy trzymać narzuconą od początku sezonu koncentrację i nie pozwalać sobie na takie połowy, jak pierwsza w dzisiejszym meczu” – powiedział w rozmowie z klubową stroną Marek Wasiluk, trener białostoczan.

Z naprawdę dobrej strony w 6. serii gier zaprezentował się Lech Poznań. Bartosz Bochiński skorzystał z pomocy kilku zawodników z rezerw, m.in. dzięki czemu „Kolejorz” odniósł pewne zwycięstwo nad Śląskiem. Na listę strzelców wpisali się Maksymilian Dziuba (pięć meczów w II lidze) czy Filip Wełniak, który w tegorocznej kampanii zagrał w dwóch spotkaniach drugiego zespołu.

Oj, delikatnie mówiąc, Wojciech Stawowy nie rozpoczął w najlepszym stylu swojej przygody z CLJ-ką. „Pasy” na starcie sezonu są jedną z najsłabszych drużyn w stawce, czego tylko smutnym potwierdzeniem była ich potyczka z Escolą Varsovia.

Komplet wyników 6. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-19:

Pogoń Szczecin 0:2 Lechia Gdańsk (Rachwał, Borkowski)
Korona Kielce 4:2 Arka Gdynia (Moch, Przybysławski, Zaliński, Pokora – Szymański, Jurkiewicz)
Lech Poznań 5:1 Śląsk Wrocław (Wójcik, Dziuba, Pietrzak, Wełniak, Wolski – Kurowski)
Wisła Kraków 0:1 Raków Częstochowa (Napieraj)
Jagiellonia Białystok 3:2 Zagłębie Lubin (Wojdakowski, Lipiński, Andrzejkiewicz – Frankowski, Chmarek)
Legia Warszawa 1:2 Górnik Zabrze (Kiedrowicz – Ajenjo Hyjek x2)
Escola Varsovia 4:1 Cracovia (Stępkowski, Zawierucha, Witkowski, Malec – Czajka <s>)
Miedź Legnica 2:3 Polonia Warszawa (Kwolek, Karolczak – Çelik, Antkiewicz, Pękała)

Tabela:

Pełen terminarz 7. kolejki CLJ U-19:

Cracovia – Jagiellonia Białystok (24 września, godz. 11:00)
Polonia Warszawa – Escola Varsovia (24 września, godz. 11:00)
Lechia Gdańsk – Miedź Legnica (24 września, godz. 12:00)
Górnik Zabrze – Pogoń Szczecin (24 września, godz. 12:00)
Raków Częstochowa – Legia Warszawa (24 września, godz. 12:00)
Zagłębie Lubin – Korona Kielce (25 września, godz. 12:00)
Śląsk Wrocław – Wisła Kraków (25 września, godz. 12:00)
Arka Gdynia – Lech Poznań (5 października, godz. 11:00)

Mecz Arki Gdynia z Lechem Poznań odbędzie się dopiero na początku października, ale szybciej, a konkretnie już w przyszły weekend czekają nas starcia Polonii Warszawa z Escolą Varsovia, Zagłębia Lubin z Koroną Kielce lub Rakowa Częstochowa z Legią Warszawa.

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa wschodnia:

Bracia Dziura nie trafili do siatki, więc Widzew Łódź przegrał pierwsze spotkanie w rundzie jesiennej. Ich pogromcą okazała się Legia Warszawa, która w rozgrywkach juniorów młodszych dalej nie dała sobie urwać ani jednego punktu.

Dziewiąta bramka Hugo Woyny-Orlewicza. Zawodnik Wisły Kraków wpisał się na listę strzelców w batalii z AKS-em SMS Łódź, który jego zespół wygrał 2:0. Co wydarzyło się w starciach pozostałych krakowskich drużyn? Nawet hat-trick Tomasza Stanaszka nie pomógł Hutnikowi w rywalizacji z Wisłą, bo… hat-trickiem Szymona Leśniewskiego i trafieniami Danny’ego Babora, a także Rafała Rajkowskiego odpowiedzieli płocczanie, za to Cracovia okazała się lepsza od ŁKS-u Łódź.

Jedynymi meczami grupy wschodniej, które zakończyły się remisem, były spotkania Motoru Lublin ze Stalą Rzeszów oraz Korony Kielce z Polonią Warszawa, Jagiellonia Białystok udowodniła w derbach z Podlasiem Biała Podlaska, że w roczniku 2006 jest najsilniejszym ośrodkiem na Podlasiu, natomiast Resovia Rzeszów pewnie ograła Escolę Varsovia.

Komplet wyników 6. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-17:

Cracovia 5:3 ŁKS Łódź (Tabisz x2, Golus, Kucharczyk x2 – Kot x2, Chyliński)
Hutnik Kraków 3:5 Wisła Płock (Stanaszek x3 – Leśniewski x3, Rojkowski, Babor)
Widzew Łódź 0:2 Legia Warszawa (Potulski, Żewłakow)
AKS SMS Łódź 0:2 Wisła Kraków (Kowalski, Woyna-Orlewicz)
Podlasie Biała Podlasie 1:2 Jagiellonia Białystok (Pasek – Kuczyński, Klebus)
Resovia Rzeszów 4:1 Escola Varsovia (Bigosiński, Drelicharz, Kotecki, Pieprzowski – Kłosiński)
Korona Kielce 1:1 Polonia Warszawa (Rożek – Langiewicz)
Motor Lublin 0:0 Stal Rzeszów

Tabela:

Pełen terminarz 7. kolejki CLJ U-17:

Wisła Kraków – Motor Lublin (24 września, godz. 11:00)
ŁKS Łódź – Polonia Warszawa (24 września, godz. 11:30)
Wisła Płock – Widzew Łódź (24 września, godz. 12:00)
Korona Kielce – Hutnik Kraków (24 września, godz. 12:15)
Legia Warszawa – AKS SMS Łódź (24 września, godz. 14:00)
Jagiellonia Białystok – Resovia (24 września, godz. 15:00)
Escola Varsovia – Cracovia (25 września, godz. 12:00)
Stal Rzeszów – Podlasie Biała Podlaska (25 września, godz. 16:00)

Grupa zachodnia:

„Portowcy” skutecznie zrewanżowali się za porażkę juniorów starszych i w młodszej kategorii wiekowej nie dali żadnych szans Lechii Gdańsk, utrzymując ex-aequo drugą pozycję w tabeli. Z kim ją dzielą? Z Zagłębiem Lubin, które rozniosło 6:1 Odrę Opole, Górnikiem Zabrze, który pewnie pokonał Wartę Poznań i Lechem Poznań. „Kolejorz” w 6. kolejce wygrał 1:0 z Arką Gdynia, a jedynego gola w tym meczu zdobył Nikodem Stachowicz. Grupę zachodnią otwiera Raków Częstochowa.

Śląsk Wrocław już w 1. minucie wyszedł na prowadzenie w potyczce z Chemikiem Bydgoszcz i nie wypuścił go do ostatniego gwizdka arbitra. Co więcej, „Wojskowi” dołożyli jeszcze trzy bramki, a dubletem popisał się Wiktor Benedyktowicz, który strzelił swojego siódmego i ósmego gola w rundzie jesiennej. Bolesną porażkę zanotował również Zawisza Bydgoszcz, który uległ 0:6 FASE Szczecin.

Sporo emocji dostarczyło kibicom starcie Zagłębia z Chrobrym. Drużyna z Sosnowca prowadziła w tym meczu 1:0, 2:1 i 3:1, żeby ostatecznie przegrać… 3:4. Losy spotkania odwrócili w końcówce Szymon Sikora i Mikołaj Lachowski.

Arka Gdynia 0:1 Lech Poznań (Stachowicz)
Zagłębie Lubin 6:1 Odra Opole (Reguła x3, Rogowski, Niedźwiedź, Gregorski – Zawada)
Lechia Gdańsk 1:5 Pogoń Szczecin (Bieliński – Majewski, Włodarczyk, Rachubiński, Rutowski, Bogusławski
Raków Częstochowa 6:1 Rekord Bielsko-Biała (Grabowski, Szczepaniak x3, Mras, Kukulski, Kukulski – Oszek)
Śląsk Wrocław 4:0 Chemik Bydgoszcz (Kobelczuk, Benedyktowicz x2, Suski)
Zagłębie Sosnowiec 3:4 Chrobry Głogów (Gaszewski, Śliwiński, Górkiewicz – Gaweł, Paliński, Sikora, Lachowski)
Zawisza Bydgoszcz 0:6 FASE Szczecin (Bogdanowski, Hirniak, Andruszko x2, Lisman x2)
Górnik Zabrze 3:0 Warta Poznań (Jasiak x2, Popow)