Centralny Raport: Pogoń ograła Legię, Raków wygrywa z Cracovią

Legia Warszawa to ciekawy przykład klubu, który strzelił najwięcej goli w Centralnej Lidze Juniorów U-19, a jednocześnie przegrał ponad… połowę rozegranych spotkań. Podopieczni Filipa Raczkowskiego zanotowali właśnie czwartą porażkę z rzędu.

„Legioniści” w sobotę podejmowali na własnym boisku Pogoń Szczecin, która po bardzo rozczarowującym początku kampanii ostatnio nabrała wiatru w żagle. To jednak gospodarze schodzili na przerwę z jednobramkową zaliczką, żeby w 60. minucie przegrywać już 2:4. W samej końcówce wynik podwyższył jeszcze Kacper Szczerba, sprawiając, że „Portowcy” są coraz bliżej opuszczenia strefy spadkowej. „Pierwsza połowa była wyrównana, natomiast druga odsłona to już koncertowa gra w naszym wykonaniu. Legia w pierwszej odsłonie wypracowała sobie optyczną przewagę. Na pewno dłużej utrzymywała się przy piłce, choć mam wrażenie, że to my tworzyliśmy groźniejsze sytuacje. W drugiej połowie przejęliśmy inicjatywę. Byliśmy rozpędzeni, naładowani energią i głodni kolejnych bramek. Legia tak naprawdę nie była w stanie niczym nam się odgryźć” – powiedział w rozmowie z klubową stroną Piotr Łęczyński, szkoleniowiec Pogoni Szczecin.

Wraz z zespołem z województwa zachodnio-pomorskiego tabelę zamykają: Cracovia, Lechia Gdańsk oraz Miedź Legnica. Raczej nikogo nie powinien szczególnie dziwić fakt, że „Miedzianka” zanotowała kolejną wysoką porażkę, „Pasy” poległy w wyjazdowym starciu z Rakowem Częstochowa, a „biało-zieloni” zakończyli rywalizację z Koroną Kielce z zerowym dorobkiem punktowym.

Mamy nadzieję, że nie będziemy szczególnie kontrowersyjni twierdząc, że większości drużyn zależy na wygranych. Szczególnie w spotkaniach derbowych. I tę wygraną można odnieść w różny sposób. Jaki? Przykładowo w Lubinie doszli do wniosku, że można byłoby skorzystać z pomocy zawodników z II-ligowych rezerw. Czy tym samym „Miedziowi” złamali regulamin rozgrywek i Śląskowi Wrocław powinien zostać przyznany walkower? Nie. Czy takie „zagranie” było niemoralne? Nie. Czy Kacper Masiak, Mateusz Chmarek oraz Oliwier Sławiński – strzelcy bramek – pomogli swoim kolegom z juniorów starszych w przedłużeniu serii zwycięstw? Naturalnie.

„Górnicy” ponownie samodzielnym liderem. Drużyna z Zabrza pokonała 2:0 Polonię Warszawa i skorzystała na potknięciu Lecha Poznań, który w 88. minucie wypuścił z rąk prowadzenie w potyczce z Escolą Varsovia, a także Jagiellonii Białystok, która musiała uznać wyższość Arki Gdynia. „W pierwszej połowie popełniliśmy błędy indywidualne, po których straciliśmy obie bramki. Oddaliśmy jednak wiele strzałów, zarówno celnych, jak i niecelnych. Brakowało nam skuteczności, bo szanse były. Po godzinie gry zdobyliśmy kontaktową bramkę i byliśmy stroną dominującą. Ruszyliśmy do zdecydowanych ataków, które były jednak dosyć chaotyczne. Nadziewaliśmy się również na kontry przeciwnika. Ostatecznie przegraliśmy, ale ze sposobu gry i podejścia do meczu chłopaków jestem zadowolony. Arka była złożona w większości z zawodników z rocznika 2004. Miała nieco więcej atutów fizycznych. My dysponując młodszymi zawodnikami pokazaliśmy więcej atutów piłkarskich. Dajemy szansę gry zawodnikom z roczników 2005 i 2006, którzy nie odstają, a wręcz przeciwnie, dają radę” – mówił po spotkaniu klubowym mediom Marek Wasiluk, szkoleniowiec białostoczan.

Komplet wyników 13. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-19:

Wisła Kraków 5:0 Miedź Legnica (Tokarczyk x2, Starzyński, Sałamaj, Chromych)
Lech Poznań 1:1 Escola Varsovia (Tomczyk – Żebrowski)
Lechia Gdańsk 1:2 Korona Kielce (Koperski – Nasidłowski, Pokora)
Raków Częstochowa 3:0 Cracovia (Malamis x2, Cierpiał <s>)
Górnik Zabrze 2:0 Polonia Warszawa (Mekler x2)
Arka Gdynia 1:2 Jagiellonia Białystok (Szymański – Babś, Piórkowski)
Śląsk Wrocław 1:3 Zagłębie Lubin (Wołczek – Masiak, Chmarek, Sławiński)
Legia Warszawa 2:5 Pogoń Szczecin (Grączewski, Stangret – Rostami, Magnuszewski, Hyl, Mencnarowski, Szczerba)

Tabela:

Pełen terminarz 14. kolejki CLJ U-19:

Jagiellonia Białystok – Lech Poznań (11 listopada, godz. 11:00)
Korona Kielce – Pogoń Szczecin (11 listopada, godz. 12:00)
Polonia Warszawa – Raków Częstochowa (11 listopada, godz. 13:00)
Lechia Gdańsk – Górnik Zabrze (12 listopada, godz. 12:00)
Miedź Legnica – Legia Warszawa (12 listopada, godz. 12:00)
Cracovia – Śląsk Wrocław (12 listopada, godz. 16:00)
Zagłębie Lubin – Arka Gdynia (13 listopada, godz. 12:00)
Escola Varsovia – Wisła Kraków (13 listopada, godz. 12:00)

Któryś z zespołów w środę zakończy swoją serię – albo Zagłębie Lubin zgubi punkty pierwszy raz od meczu 6. kolejki, albo Górnik Zabrze przegra pierwszy mecz od 10 września. Jeżeli chodzi o spotkania następnej serii gier, najciekawiej zapowiadają się spotkania Jagiellonii Białystok z Lechem Poznań oraz Korony Kielce z Pogonią Szczecin.

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa wschodnia:

Tylko pół godziny potrzebowali zawodnicy Wisły Kraków na zdobycie czterech bramek i zapewnienie sobie zwycięstwa w rywalizacji z Łódzkim Klubem Sportowym. To jeszcze nic w porównaniu do tego, co spotkało drużynę Widzewa w batalii z inną krakowską ekipą – Cracovią. „Widzewiacy” prowadzili 1:0, 2:1 i 3:2, a ostatecznie polegli… 3:7.

12 – na tylu zwycięstwach zakończyła się niesamowita passa juniorów młodszych Legii Warszawa w grupie wschodniej. Pogromcą „Legionistów” okazała się Korona Kielce, która wygrała u siebie 3:2. Domowe zwycięstwa zanotowały również Wisła Płock, która szybko podniosła się po ubiegłotygodniowym pogromie oraz Jagiellonia – białostoczanie pokonali 2:0 Motor Lublin.

Aż trzy spotkania tej kolejki zakończyły się remisami. Do podziału punktów doszło w spotkaniach Resovii Rzeszów z AKS-em SMS Łódź, Polonii Warszawa z Hutnikiem, a także Escoli Varsovia ze Stalą Rzeszów.

Komplet wyników 13. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-17:

Resovia Rzeszów 2:2 AKS SMS Łódź (Cieślak, Simmert – Kuśmierczyk, Podobas)
Wisła Płock 3:0 Podlasie Biała Podlaska (Rajkowski, Leśniewski x2)
ŁKS Łódź 2:4 Wisła Kraków (Siwek, Zawadzki – Woyna-Orlewicz x2, Jania, Kuziemka)
Korona Kielce 3:2 Legia Warszawa (Błaszczyk, Rożek, Aszklar – Kosiorek, Busz)
Jagiellonia Białystok 2:0 Motor Lublin (Moćkun, Chilmon)
Polonia Warszawa 1:1 Hutnik Kraków
Escola Varsovia 1:1 Stal Rzeszów
Cracovia 7:3 Widzew Łódź (Czerwiński, Sucharski, Bzdyl x2, Zieliński, Aksamit x2 – Styś, Groth x2)

Tabela:

Pełen terminarz 14. kolejki CLJ U-17:

Wisła Kraków – Escola Varsovia (10 listopada, godz. 14:30)
Stal Rzeszów – Jagiellonia Białystok (11 listopada, godz. 12:00)
Wisła Płock – Korona Kielce (12 listopada, godz. 12:00)
Podlasie Biała Podlaska – Hutnik Kraków (12 listopada, godz. 12:00)
Widzew Łódź – Polonia Warszawa (12 listopada, godz. 12:00)
AKS SMS Łódź – Cracovia (12 listopada, godz. 12:30)
Motor Lublin – Resovia Rzeszów (12 listopada, godz. 13:30)
Legia Warszawa – ŁKS Łódź (13 listopada, godz. 11:00)

Grupa zachodnia:

FASE Szczecin rozgromiło 10:0 Chemika Bydgoszcz. Ciekawostka, to nie pierwsza taka sytuacja w rundzie jesiennej. Wcześniej „Chemicy” ulegli 0:10 Rakowowi Częstochowa, który w ten weekend pewnie ograł drugi zespół z województwa kujawsko-pomorskiego, a więc Zawiszę.

Czołówka ucieka Lechowi Poznań. „Kolejorz” w sobotę bezbramkowo zremisował z Odrą Opole i jego strata do liderującego Górnika, który w starciu na szczycie ograł Pogoń Szczecin, wzrosła do ośmiu oczek. Podopieczni Grzegorza Wojtkowiaka tracą też siedem punktów do Zagłębia Lubin.

Co wydarzyło się w pozostałych spotkaniach? Rekord Bielsko-Biała okazał się lepszy od drużyny z Głogowa, Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Wartą Poznań, za to Lechia Gdańsk w ostatnich dziesięciu minutach batalii z Zagłębiem Sosnowiec zdobyła trzy bramki, najpierw doprowadzając do remisu, a następnie zgarnęła pełną pulę.

Odra Opole 0:0 Lech Poznań
Chrobry Głogów 0:1 Rekord Bielsko-Biała (Oszek)
Pogoń Szczecin 2:3 Górnik Zabrze (Bogusławski, Majewski – Mojzyk, Oleksiewicz, Leszczyk)
Warta Poznań 2:1 Arka Gdynia (Jóskowski, Roth – Łyszkiewicz-Dustet)
Zawisza Bydgoszcz 1:4 Raków Częstochowa (nieznany – Mras, Grabowski x2, Maćkowiak)
Zagłębie Lubin 3:1 Śląsk Wrocław (Skoczylas, Reguła, Gregorski – Benedyktowicz)
FASE Szczecin 10:0 Chemik Bydgoszcz (Walczak x2, Baran, Lisman x3, Nowik, Chuchnowski, Bogdanowski, Szczur)
Zagłębie Sosnowiec 4:6 Lechia Gdańsk (Gaszewski, Śliwiński, Zawojski, Siwek – Richert, Bajko x3, Wiśniewski, Bieliński)