Centralny Raport: CLJ U-15 zakończona, poznaliśmy mistrzów i spadkowiczów

Odkąd Polski Związek Piłki Nożnej stworzył jedną grupę rozgrywek juniorów starszych, tylko dwa zespoły zdołały strzelić 10 goli w jednym spotkaniu – Jagiellonia Białystok oraz Pogoń Szczecin. „Portowcy” w piątek dokonali tego po raz drugi, gromiąc 10:1 Miedź Legnica.

Podopieczni Piotra Łęczyńskiego zdecydowanie poprawili najwyższy dotychczasowy rezultat z rundy jesiennej, jakim była porażka Lechii Gdańsk 1:6 z Legią Warszawa. W Szczecinie strzelanie już w 2. minucie rozpoczął Jan Mierzwa, a przed przerwą do siatki trafili również: Yadegar Rostami, Kacper Szczerba (x2) oraz Igor Mencnarowski. „Miedzianka” wzięła się za odrabianie strat po zmianie stron. Problem w tym, że jak zawodnicy z Legnicy zdobyli jedną bramkę, piłkarze Pogoni odpowiedzieli… pięcioma. Hat-tricka ustrzelił Szczerba, dublet skompletował Rostami, a na listę strzelców wpisali się też: Martin Rachubiński, Oliwier Smuniewski oraz Dawid Kroczek.

W związku z bardzo dobrą dyspozycją szczecinian i niezbyt dobrą formą wrocławian „Portowcy” opuścili strefę spadkową na rzecz Śląska, który w minionej serii gier uległ 0:2 Polonii Warszawa. Jak poradziły sobie pozostałe ekipy ze stolicy? Legia Warszawa zremisowała 1:1 w derbach z Escolą Varsovia, przerywając passę pięciu porażek z rzędu.

Passę porażek, z tą różnicą, że dwóch, a nie pięciu, przerwała także Jagiellonia Białystok. „Nie ukrywam, że jestem bardzo rozczarowany naszą postawą w tym meczu. Przez większą część pierwszej połowy dominowaliśmy w posiadaniu piłki i nie potrafiliśmy tego wykorzystać, natomiast rywale przy pierwszej dogodnej sytuacji strzelili nam gola. Po przerwie graliśmy zbyt wolno, aby przeciwstawić się Jagiellonii, oni też bardzo dobrze się bronili, wychodzili z kontratakami, więc wielki szacunek dla nich. Rywale zagrali dzisiaj bardziej „po seniorsku”, a jeżeli o nas chodzi, to jest to kolejne spotkanie, w którym budujemy akcje, tworzymy sobie okazje, jednak nic z tego nie wynika. Nadeszła pora, by dorosnąć, zacząć brać odpowiedzialność za swoje czyny i wykazywać się większą odwagą. Szczerze mówiąc, myślałem, że ten etap rozwoju mamy już za sobą, ale dzisiejszy mecz pokazał, ile pracy jest jeszcze przed nami” – podsumował mecz z „Jagą” Adrian Filipek, trener Wisły Kraków.

Niezbyt udany debiut w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-19 zaliczył Marek Zieńczuk, były reprezentant Polski, który zastąpił na ławce trenerskiej „biało-zielonych” Tomasza Byszkę. Dlaczego? Prowadzona przez niego Lechia Gdańsk poległa na wyjeździe 0:4 z Rakowem Częstochowa. Wysoką porażkę zanotowała też Cracovia, mimo że prowadziła 1:0 z Arką Gdynia po trafieniu Kamila Koniecznego, a pierwszą z… pięciu bramek straciła dopiero w 60. minucie.

Gol Kacpra Kroczyńskiego z linii 11. metra przesądził o tym, że „Kolejorz” pokonał Zagłębie Lubin. „Było to bardzo dobre spotkanie, taki mecz, w którym wynik mógł być korzystny dla jednej, jak i drugiej drużyny. Nas cieszy przede wszystkim fakt zagrania na zero z tyłu i skuteczne trzymanie Zagłębia bez klarownych sytuacji w drugiej połowie. Jesteśmy zadowoleni z wysokiego pressingu w pierwszej fazie tego meczu. To nie było spotkanie wielu okazji do strzelenia goli. Mam takie wrażenie, że w drugiej połowie stworzyliśmy ich sobie więcej od Zagłębia i odbieram to jako większe dążenie do zwycięstwa z naszej strony. Między innymi takie mecze rozwijają zawodników i sprawiają, że zwiększają oni swój poziom. Zagłębie zawiesiło dzisiaj poprzeczkę bardzo wysoko” – powiedział w rozmowie z klubową stroną Bartosz Bochiński, szkoleniowiec Lecha Poznań.

Górnik Zabrze kończy rundę jesienną na pozycji lidera! „Górnicy” w 15. kolejce ograli Koronę Kielce i utrzymali pięciopunktową przewagę nad Lechem Poznań.

Komplet wyników 15. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-19:

Arka Gdynia 5:1 Cracovia (Szymański, Zieliński, Klimczuk, Abbott, Staniszewski – Konieczny)
Wisła Kraków 1:2 Jagiellonia Białystok (Tokarczyk – Samborski, Burkowski)
Legia Warszawa 1:1 Escola Varsovia (Okusami – Żebrowski)
Górnik Zabrze 3:1 Korona Kielce (Świerkot, Zielonka, Tobolik – Wójcik)
Raków Częstochowa 4:0 Lechia Gdańsk (Głowiński x2, Malamis, Rogula)
Śląsk Wrocław 0:2 Polonia Warszawa (Grzelczak, Urbański)
Lech Poznań 1:0 Zagłębie Lubin (Kroczyński)
Pogoń Szczecin 10:1 Miedź Legnica (Mierzwa, Rostami x2, Szczerba x3, Mencnarowski, Rachubiński, Smuniewski, Kroczek – Muller)

Tabela:

Pełen terminarz 16. kolejki CLJ U-19:

Wisła Kraków – Zagłębie Lubin (23 listopada, godz. 14:30)
Arka Gdynia – Polonia Warszawa (25 listopada, godz. 14:00)
Pogoń Szczecin – Escola Varsovia (26 listopada, godz. 11:00)
Korona Kielce – Miedź Legnica (26 listopada, godz. 12:00)
Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok (26 listopada, godz. 12:00)
Lech Poznań – Cracovia (26 listopada, godz. 12:00)
Śląsk Wrocław – Lechia Gdańsk (26 listopada, godz. 12:30)
Raków Częstochowa – Górnik Zabrze (26 listopada, godz. 13:30)

Co? Następne spotkania odbędą się w przyszły weekend? Owszem, ponieważ rusza runda rewanżowa, a my już teraz nie możemy się doczekać sobotniego starcia Rakowa Częstochowa z Górnikiem Zabrze.

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa wschodnia:

Zarówno w kategorii juniorów starszych, jak i juniorów młodszych derby Warszawy pomiędzy Legią a Escolą zakończyły się remisem, za to w derbach Rzeszowa lepsza okazała się Stal, która pokonała 2:1 Resovię.

Patrząc tylko na tabelę, w weekend doszło do kilku niespodzianek. Korona Kielce przegrała 0:2 z Podlasiem Biała Podlaska, Wisła Płock zremisowała 2:2 z ŁKS-em Łódź, a Hutnik Kraków ograł drużynę Widzewa Łódź.

Co wydarzyło się w pozostałych bataliach grupy wschodniej? Jagiellonia Białystok wygrała w starciu na szczycie z Wisłą, Polonia Warszawa wysoko przegrała z AKS-em SMS Łódź, natomiast Motor Lublin okazał się lepszy od Cracovii.

Komplet wyników 15. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-17:

Resovia Rzeszów 1:2 Stal Rzeszów (Urbański – Dworak, Plichta)
Cracovia 1:3 Motor Lublin (Wrona – Sikora, nieznany x2)
ŁKS Łódź 2:2 Wisła Płock (Kot x2 – Serwach, Rajkowski)
Hutnik Kraków 4:2 Widzew Łódź (Stanaszek x2, Ikwuka, Staniszewski – ?)
Jagiellonia Białystok 3:1 Wisła Kraków (Moćkun, Chilmon, Kosmalski – Kuziemka)
Escola Varsovia 2:2 Legia Warszawa (Malec x2 – Rojkowski, Zbróg)
Korona Kielce 0:2 Podlasie Biała Podlaska (Adamski, Lewczuk)
Polonia Warszawa 0:3 AKS SMS Łódź (Lutkowski, Kuśmierczyk, Nawrocki)

Tabela:

Pełen terminarz 16. kolejki CLJ U-17:

ŁKS Łódź – Korona Kielce (25 listopada, godz. 12:00)
Resovia Rzeszów – Wisła Kraków (25 listopada, godz. 13:00)
Polonia Warszawa – Motor Lublin (26 listopada, godz. 11:00)
Hutnik Kraków – AKS SMS Łódź (26 listopada, godz. 12:30)
Cracovia – Stal Rzeszów (26 listopada, godz. 15:00)
Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa (27 listopada, godz. 12:00)
Escola Varsovia – Wisła Płock (27 listopada, godz. 12:00)
Podlasie Biała Podlaska – Widzew Łódź (27 listopada, godz. 13:00)

Grupa zachodnia:

Z powodu złego stanu boiska, do czego przyczyniły się minusowe temperatury oraz intensywne opady śniegu, spotkania FASE Szczecin z Pogonią Szczecin, a także Zawiszy Bydgoszcz z Arką Gdynia zostały odwołane i przełożone na późniejszy termin. Co prawda, z pięciogodzinnym opóźnieniem, ale ostatecznie udało się rozegrać mecz pomiędzy Lechią Gdańsk a Rakowem Częstochowa, który wysoko wygrali przyjezdni.

„Górnicy” wykorzystali stratę punktów Zagłębia Lubin („Miedziowi” zremisowali 1:1 z Lechem Poznań) i pokonując na wyjeździe zespół z Głogowa, objęli prowadzenie w tabeli. Niespodziewaną porażkę zanotował Śląsk, który przegrał 1:2 z Zagłębiem Sosnowiec, Odra Opole zremisowała 2:2 z Rekordem Bielsko-Biała, natomiast Chemik kończy rundę jesienną z zerowym dorobkiem punktowym, po tym jak zawodnicy z Bydgoszczy dostali 0:6 od Warty Poznań.

Chrobry Głogów 1:4 Górnik Zabrze (? – Oleksiewicz x3, Skiba)
Odra Opole 2:2 Rekord Bielsko-Biała (Dec, Lewandowski – Grabczyński, ? <s>)
Warta Poznań 6:0 Chemik Bydgoszcz (Wanat x3, Jasiński, Strakowski, Szalaty)
Zagłębie Lubin 1:1 Lech Poznań (Reguła – Nowak)
Lechia Gdańsk 0:4 Raków Częstochowa (Siwkowski, Gibała, Szczepaniak, Marszalik)
Zagłębie Sosnowiec 2:1 Śląsk Wroclaw (Górkiewicz, Klimek – Kobelczuk)

Tabela:

Zagłębie Lubin – Chemik Bydgoszcz (25 listopada, godz. 14:00)
Raków Częstochowa – Górnik Zabrze (26 listopada, godz. 10:45)
Lechia Gdańsk – Śląsk Wrocław (26 listopada, godz. 11:00)
Odra Opole – Pogoń Szczecin (26 listopada, godz. 11:00)
Zagłębie Sosnowiec – Arka Gdynia (26 listopada, godz. 12:00)
Warta Poznań – Rekord Bielsko-Biała (26 listopada, godz. 12:00)
Zawisza Bydgoszcz – Lech Poznań (26 listopada, godz. 12:45)
FASE Szczecin – Chrobry Głogów (26 listopada, godz. 15:30)

Centralna Liga Juniorów U-15

Grupa A:

Już od kilku tygodni było wiadomo, że w rundzie wiosennej w rozgrywkach trampkarzy starszych nie zobaczymy ŁKS-u Łódź oraz Lechii Tomaszów Mazowiecki. Zwycięzcą tej grupy okazała się Legia Warszawa, która w czternastu spotkaniach zanotowała: 10 wygranych, 2 remisy i 2 porażki. Na podium znalazły się też AKS SMS Łódź i Jagiellonia Białystok.

Grupa B:

Pogoń Szczecin w weekend tylko zremisowała 2:2 z AP Reissa, aczkolwiek niczego to nie zmieniło, ponieważ „Portowcy” już wcześniej zapewnili sobie mistrzostwo grupy B, ostatecznie o trzy punkty wyprzedzając Lecha Poznań. To była słaba runda jesienna dla zespołów z Gdańsk, którą najgorzej zakończył Jaguar, spadając z ligi.

Grupa C:

Śląsk Wrocław wygrywa swoją grupę w CLJ-ce? Taka sytuacja nie miała miejsca od kilku lat. O sporym szczęściu może mówić druga drużyna z Wrocławia, czyli Olympic, który utrzymał się na szczeblu centralnym dzięki lepszemu bilansowi w bezpośrednich starciach z GKS-em Katowice.

Grupa D:

„Żurawie” ponownie zdominowały grupę D w kategorii trampkarzy starszych, nie dając żadnych szans pozostałym zespołom. Ciekawostka, wiosną w lidze wojewódzkiej zagra Górnik Łęczna oraz KKP Korona Kielce, a pewna awansu do CLJ U-15 jest już… Korona Kielce, która w barażach pokonała Podlasie Biała Podlaska.