Centralny Raport: Ogrom niespodzianek na start rundy

Legia Warszawa? Remis z Cracovią. Wisła Kraków? Porażka z Polonią Warszawa. FASE Szczecin? Przegrana z Odrą Opole. Pierwsza kolejka rundy wiosennej w Centralnej Lidze Juniorów U-17 dostarczyła wielu niespodzianek.

Grupa wschodnia:

Jak już wspomnieliśmy na samym wstępie oraz w tytule tego artykułu, w rozgrywkach juniorów młodszych doszło do kilku niespodziewanych rozstrzygnięć. Do takowych na pewno trzeba zaliczyć remis Cracovii z Legią Warszawa, która w rundzie jesiennej tylko w dwóch meczach nie zdobyła kompletu oczek. Jeszcze gorzej wypadły Wisła Kraków oraz Korona Kielce – „Biała Gwiazda” musiała uznać wyższość znajdującej się w strefie spadkowej Polonii Warszawa, natomiast „Złocisto-Krwiści” przegrali wysoko z Jagiellonią Białystok, która tym samym wskoczyła na pozycję wicelidera. Hat-trickiem w tym starciu popisał się Bartosz Mazurek.

Pierwszego ligowego weekendu po zimowej przerwie nie będą także najlepiej wspominać piłkarze Podlasia Biała Podlaska, którzy zmierzyli się na własnym boisku z AKS-em SMS Łódź. „Pierwszy mecz na duży minus w naszym wykonaniu. Dziś przeciwnik okazał się zdecydowanie lepszy w każdym aspekcie: technicznym, taktycznym, a co chyba najgorsze – mentalnym” – powiedział klubowym mediom Miłosz Storto, szkoleniowiec zespołu.

Wisła Płock goni czołówkę. „Nafciarze” ograli na wyjeździe 2:1 Resovię. Ważne zwycięstwo zanotowała Escola Varsovia, która przy Fleminga nie dała żadnych szans chłopcom z Łódzkiego Klubu Sportowego. W 18. serii gier gorycz porażki musieli także przełknąć zawodnicy Widzewa, nieznacznie ulegając Motorowi Lublin.

Komplet wyników 18. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-17:

Podlasie Biała Podlaska 2:5 AKS SMS Łódź (Chaciówka, Chazan – Ratajczyk x2, Janiszewski, Bogusz, Triki)
Widzew Łódź 0:1 Motor Lublin (Kisiel)
Polonia Warszawa 3:2 Wisła Kraków (Borkowski, Kosmalski x2 – Prochwicz, Kuziemka)
Cracovia 1:1 Legia Warszawa (Królak – Rojkowski)
Resovia Rzeszów 1:2 Wisła Płock (Cieślak – Bąkiewicz, Rajkowski)
Jagiellonia Białystok 4:1 Korona Kielce (Rybak, Mazurek x3 – Cerek)
Escola Varsovia 4:0 ŁKS Łódź (Malec, Elget, Ciszewski, Iwanow)

Tabela:

Pełen terminarz 19. kolejki CLJ U-17:

Stal Rzeszów – Widzew Łódź (11 marca, godz. 9:00)
Wisła Kraków – Hutnik Kraków (11 marca, godz. 11:00)
ŁKS Łódź – Jagiellonia Białystok (11 marca, godz. 14:30)
Motor Lublin – AKS SMS Łódź (11 marca, godz. 14:30)
Korona Kielce – Resovia Rzeszów (11 marca, godz. 15:00)
Cracovia – Wisła Płock (11 marca, godz. 15:00)
Legia Warszawa – Polonia Warszawa (11 marca, godz. 16:00)
Escola Varsovia – Podlasie Biała Podlaska (12 marca, godz. 15:00)

Grupa zachodnia:

Co prawda, nie rozmawialiśmy o założeniach przedmeczowych z trenerem Pawłem Crettim, ale chyba nie tak miała wyglądać inauguracja rundy wiosennej w wykonaniu Pogoni Szczecin. „Portowcy” mierzyli się z „Miedziowymi” i otrzymali od drużyny z Dolnego Śląska… srogie lanie. Jeszcze przed przerwą Zagłębie Lubin zdobyło trzy bramki (dublet Dominika Gregorskiego + trafienie Marcela Reguły), natomiast po zmianie stron rywali dobił Mateusz Skoczylas. Porażkę w pierwszym wiosennym spotkaniu poniosło również FASE Szczecin, które przegrało 0:2 z Odrą Opole.

Jak w grupie wschodniej doszło do wielu niespodzianek, tak w grupie zachodniej w większości przypadków wygrywali faworyci. Od zwycięstwa rundę wiosenną rozpoczął m.in. „Kolejorz”, który pokonał Lechię Gdańsk, Górnik Zabrze (okazał się lepszy od Śląska Wrocław), Warta Poznań (ograła Chrobrego Głogów) czy Raków Częstochowa, który na własnym boisku zwyciężył w batalii z Arką Gdynia. „Bardzo dobrze weszliśmy w ten mecz i od początku zdominowaliśmy przeciwnika w większości kluczowych dla nas aspektów gry. Wykorzystaliśmy jednak tylko jedną sytuację przed przerwą. W drugiej połowie paradoksalnie zdobyliśmy natomiast bramkę w momencie, gdy to Lechia przeważała na murawie, dlatego za to należą się duże słowa pochwały dla chłopaków. Od poniedziałku pracujemy dalej, żeby utrzymać odpowiednie tempo cały czas i pod presją czasu oraz przeciwnika być bardziej odważnym z piłką. Razem z drużyną nie możemy doczekać się już sobotniego meczu z Rakowem Częstochowa” – powiedział klubowej stronie Jędrzej Łągiewka, trener Lecha Poznań.

Tylko w jednym starciu 18. kolejki doszło do podziału punktów – Zawisza Bydgoszcz zremisował 2:2 z Rekordem Bielsko-Biała. Przesadą byłoby stwierdzenie, że drugi zespół z województwa kujawsko-pomorskiego – Chemik Bydgoszcz – był blisko zdobycia premierowego punktu w tym sezonie, ale w ich przypadku nawet jedną zdobytą bramkę w rywalizacji z Zagłębiem Sosnowiec należy uznać za mały sukces. W końcu łącznie strzelili ich osiem…

Górnik Zabrze 3:2 Śląsk Wrocław (Jasiak x2, Matyśkiewicz – Benedyktowicz, Kobelczuk)
Raków Częstochowa 3:1 Arka Gdynia (Kukulski, Zieliński, Jurasik – Sawicki)
Lechia Gdańsk 0:2 Lech Poznań (Kendzia, Zaranek)
Zagłębie Sosnowiec 3:1 Chemik Bydgoszcz (Mizera, Żądło, Śliwiński – Iwański)
Zawisza Bydgoszcz 2:2 Rekord Bielsko-Biała (Serwach, Hodur – Kuźma, Tekieli)
Zagłębie Lubin 4:0 Pogoń Szczecin (Gregorski x2, Reguła, Skoczylas)
Warta Poznań 4:2 Chrobry Głogów (Jasiński x2, Roth, Wanat – Taratura, Łoziński)
Odra Opole 2:0 FASE Szczecin (Sula, Butryn)