UYL: Czeka nas… chorwacko-holenderski finał!

AZ Alkmaar nie był faworytem żadnego z trzech ostatnich meczów (FC Barcelona, Real Madryt, Sporting CP) w UEFA Youth League, a mimo to zdołał awansować do finału rozgrywek. Nie tylko Holendrzy rozpoczęli swoją drogę na szczyt od eliminacji, bo podobną ścieżkę przeszedł Hajduk Split, który sensacyjnie wyeliminował Manchester City czy Borussię Dortmund.

Ani Ajax Amsterdam, ani PSV Eindhoven, ani Feyenoord Rotterdam nie awansowały w przeszłości do finału UYL, a ta sztuka udała się właśnie drużynie z Alkmaara, która na dodatek zrobiła to w świetnym stylu, bo z „Dumą Katalonii” wygrała do zera, za to bramkarz „Królewskich” aż czterokrotnie musiał wyciągać futbolówkę z siatki.

W piątkowym półfinale „Kaaskoppen” najpierw gonili wynik (ślicznego gola strzelił Diogo Cabral), w pierwszej połowie zanotowali dwa trafienia, lecz chwilę po zmianie stron z linii 11. metra do bramki trafił 20-letni Chico Lamba. Z racji, że w Młodzieżowej Lidze Mistrzów nie rozgrywa się dogrywek, o wszystkim musiała zadecydować seria rzutów karnych. W ekipie „Leões” spudłowali Rodrigo Ribeiro oraz… Lamba, za to w ekipie z Beneluksu tylko Fedde De Jong nie pokonał portugalskiego golkipera, więc po pięciu kolejkach to jego koledzy cieszyli się z historycznego awansu.

Dlaczego nie zobaczymy Polaka w finale Młodzieżowej Ligi Mistrzów? Ponieważ AC Milan Dariusza Stalmacha musiał uznać wyższość Hajduka Split. Młodzieżowy reprezentant Polski wyszedł na piątkowe spotkanie w wyjściowym składzie i spędził na boisku ponad godzinę, ale ostatecznie nie zdołał uchronić swoich kolegów przed porażką. Co prawda, do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis, natomiast po zmianie stron Chorwaci zdobyli trzy bramki, a „Rossonerich” było stać tylko na honorowe trafienie Kevina Zeroli.

Komplet wyników 1/2 finału Młodzieżowej Ligi Mistrzów:

Sporting 2:2 (3:4 w karnych) AZ Alkmaar (Cabral, Lamba – Poku, Daal)
Hajduk Split 3:1 AC Milan (Vrcić, Pusktas, Hrgović – Zeroli)

Finał UEFA Youth League odbędzie się w poniedziałek na Stade de Genève. Początek meczu o godz. 18:00.