Reprezentanci Polski do lat 16 w przyszłym tygodniu wyruszą do Danii na turniej dla piłkarzy późno dojrzewających, gdzie zmierzą się z: Belgią, Szwecją oraz gospodarzami.
Rafał Lasocki powołał 20 zawodników na majowe zgrupowanie reprezentacji. Jakie kryteria były brane pod uwagę? „Wspólnie z pozostałymi federacjami biorącymi udział w turnieju, przy powołaniach kierujemy się kilkoma kryteriami. Oprócz PHV, czyli określeniu wieku biologicznego, ważny jest również efekt daty urodzenia. Zawodnicy, którzy przychodzą na świat w trzecim i czwartym kwartale roku, grają znacznie rzadziej i w klubach, i w reprezentacjach młodzieżowych. Oznacza to, że później rozpoczęli proces edukacji piłkarskiej i potrzebują więcej czasu na naukę piłkarskiego rzemiosła” – tłumaczy w rozmowie z portalem „Łączy Nas Piłka” Bartłomiej Zalewski, koordynator projektu FUTURE.
Zalewski podkreśla, że zawodnicy wysocy wcale nie muszą być wczesno dojrzewającymi. „Jeśli piłkarze są bardzo wysocy, nie oznacza to od razu, że są wczesno dojrzewający. W tym kryterium często odstępujemy od wieku biologicznego, a wiemy doskonale, że wysokość ciała ma duże znaczenie przy tak specyficznych pozycjach. To też jest jedno z kryteriów. Jeśli uznajemy, że zawodnik ma olbrzymi potencjał na tej pozycji, ale nie gra w swojej podstawowej reprezentacji, to traktujemy go jako zawodnika FUTURE” – mówi.
Fot. Newspix
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ