Centralny Raport: Zagłębie liderem CLJ U-19, sześć trafień Górkiewicza!

Zagłębie Lubin wykorzystało podział punktów w starciu Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze i wysunęło się na prowadzenie w tabeli. „Miedziowi” ograli u siebie w weekend Koronę Kielce.

Przez lata za drużynę Zagłębia w tych rozgrywkach odpowiadał Marcin Ciliński, którego latem zastąpił Przemysław Zatwarnicki. 28-latek, który do tej pory pełnił funkcję asystenta, bardzo dobrze wszedł w ligę, bo w tym momencie ekipa z Dolnego Śląska ma najwięcej: strzelonych goli, zwycięstw i punktów w Centralnej Lidze Juniorów U-19.

Lubinian może wyprzedzić Lech Poznań, który ma do rozegrania zaległe spotkanie z Jagiellonią Białystok. Zanim to nastąpi, obrońców mistrzowskiego tytułu czeka rewanż z FC Nantes w UYL (1:1 we Wronkach), do którego dojdzie w najbliższą środę.

Derby Warszawy na remis – ani piłkarze Legii, ani Polonii nie potrafili w sobotę trafić do siatki. Nie licząc potyczki Lecha z Górnikiem, punktami musiały podzielić się również Cracovia z Pogonią Szczecin.

Zawodnicy Wisły Kraków udowodnili, że nawet mając cztery trafienia przewagi, nie można jeszcze być pewnym zwycięstwa. „Biała Gwiazda” do przerwy nie dawała żadnych szans Warcie Poznań, żeby po zmianie stron dopuścić do straty trzech goli, z czego dwóch w doliczonym czasie gry. „Konsekwentnie będziemy pracować nad poprawą naszej jakości indywidualnej. Zdobyte trzy punkty są znaczące, mam nadzieję, że uzyskany korzystny rezultat w spotkaniu z Wartą będzie dodatkową motywacją i doda pewności siebie zawodnikom” – mówi w rozmowie z klubową stroną Karol Nędza, szkoleniowiec krakowskiego zespołu.

Raków Częstochowa pokonał Sandecję. Ozdobą tego spotkania było trafienie Patryka Grabowskiego, który zdecydował się na uderzenie z ponad… czterdziestu metrów!

Z 16. na 10. lokatę – taki awans zanotowała w weekend Odra. W 86. minucie meczu z Widzewem Łódź gola na wagę trzech „oczek” strzelił Oskar Zawada, co pozwoliło beniaminkowi z Opola na opuszczenie strefy spadkowej oraz przeskoczenie łącznie pięciu drużyn.

Czwarta z rzędu porażka Jagiellonii. „Duma Podlasia” w 16. minucie przegrywała 0:2 z Arką, końcówkę pierwszej i połowę drugiej połowy grała w osłabieniu (chwilę przed rozpoczęciem ostatniego kwadransa z boiska wyleciał także zawodnik gdynian) oraz dostała trzeciego gola. Jakieś pozytywy? Chęć gry w piłkę (trener Marek Wasiluk powiedział, że chłopcom zależało na zwycięstwie i nie podłamali się straconymi bramkami), honorowe trafienie Olafa Pawelczyka, a także fakt, że białostocki klub utrzymał punkt przewagi nad strefą spadkową.

Komplet wyników 11. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-19:

Polonia Warszawa 0:0 Legia Warszawa
Odra Opole 1:0 Widzew Łódź (Zawada)
Cracovia 1:1 Pogoń Szczecin (Bałaszek – Kasprzycki)
Zagłębie Lubin 3:0 Korona Kielce (Frankowski x2, Droździk)
Lech Poznań 2:2 Górnik Zabrze (Orzechowski, Derkacz <s> – Wąsik, Strączek)
Arka Gdynia 3:1 Jagiellonia Białystok (Rusnak, Jurkiewicz, Marek – Pawelczyk)
Wisła Kraków 4:3 Warta Poznań (Kuziemka x2, Gap, Stanek – Smuniewski x2, Janik)
Raków Częstochowa 4:0 Sandecja Nowy Sącz (Grabowski x2, Nowakowski, Szczepaniak)

Tabela:

Pełen terminarz 12. kolejki CLJ U-19:

Warta Poznań – Korona Kielce (28 października, godz. 12:00)
Wisła Kraków – Raków Częstochowa (28 października, godz. 12:00)
Widzew Łódź – Lech Poznań (28 października, godz. 16:00)
Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin (29 października, godz. 12:00)
Legia Warszawa – Arka Gdynia (29 października, godz. 12:00)
Pogoń Szczecin – Polonia Warszawa (29 października, godz. 12:00)
Sandecja Nowy Sącz – Odra Opole (30 października, godz. 11:00)

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-17

GRUPA WSCHODNIA:

AKS SMS Łódź został liderem? To „za chwilę” przegrał z: Escolą, Legią oraz Wisłą. Polonia Warszawa została liderem? „Od razu” w łeb ze Stalą, mimo że wcześniej była niepokonana. Wnioski? Nie opłaca się liderować w grupie wschodniej, chyba że jest się… Legią Warszawa.

Wisła Płock opuściła strefę spadkową. Drużyna z Mazowsza pokonała u siebie Igloopol Dębica. Jeżeli chodzi o zwycięstwa zespołu z tabeli, komplet punktów zgarnęli również nowosądeczanie (w starciu z ostatnim GKS-em Bełchatów), a także Motor Lublin.

Escola Varsovia przerwała zwycięską passę Cracovii. „Pasy” wygrały cztery spotkania z rzędu, lecz tym razem musiały uznać wyższość rywali, którzy wygrali przy ul. Fleminga w Warszawie 2:1.

Komplet wyników 11. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-17:

Sandecja Nowy Sącz 1:0 GKS Bełchatów (Szeptak)
Escola Varsovia 2:1 Cracovia (Rzeszutek, Dolega – Tabisz)
Korona Kielce 1:2 Motor Lublin (Wronka – Zyga, Badzian)
Stal Rzeszów 2:1 Polonia Warszawa (Leniart, Tarkowski – Gawarecki)
Wisła Płock 3:1 Igloopol Dębica (Lejman, Leśniewski, Kawiecki – Gujda)
AKS SMS Łódź 2:2 Wisła Kraków (Grudziński, Żulewski – Kawała, Szmydt))
Legia Warszawa 4:2 Hutnik Kraków (Nos x3, Mikanowicz – Stodulski, Semik)

Tabela:

Pełen terminarz 12. kolejki CLJ U-17:

Hutnik Kraków – AKS SMS Łódź (28 października, godz. 12:00)
Korona Kielce – Jagiellonia Białystok (28 października, godz. 12:00)
Motor Lublin – Wisła Kraków (28 października, godz. 13:30)
GKS Bełchatów – Escola Varsovia (28 października, godz. 14:00)
KKP Korona Kielce – Wisła Płock (28 października, godz. 14:30)
Polonia Warszawa – Sandecja Nowy Sącz (28 października, godz. 16:30)
Cracovia – Legia Warszawa (29 października, godz. 11:00)
Igloopol Dębica – Stal Rzeszów (29 października, godz. 13:00)

GRUPA ZACHODNIA:

Wojciech Górkiewicz – z pewnością na długo zapamiętamy młodego napastnika Zagłębia, który strzelił… sześć goli w jednym meczu (wszystkie przed przerwą), a do tego dołożył asystę w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów! Górkiewicz do Akademii Zagłębia Sosnowiec trafił w 2021 roku. 16-latek w zeszłym sezonie był ważną postacią zespołu, który utrzymał się na szczeblu centralnym.

GES Poznań Academy przegrało w weekend sześcioma bramkami (mecz skończył się wynikiem 2:8), natomiast aż… dziewięć trafień stracił Gryf Tczew w starciu z Wartą. Jak w pierwszym spotkaniu nad golkiperem „znęcał się” Wojciech Górkiewicz, tak w przypadku drugiej potyczki do siatki trafiało siedmiu różnych zawodników poznańskiego zespołu.

Dlaczego warto wspomnieć także o hat-tricku Kacpra Chruścińskiego z Rakowa Częstochowa. Ponieważ niecodziennie się zdarza, że trzykrotnie do siatki trafia nominalny obrońca, a na dodatek w starciu z najszczelniejszą defensywą ligi, czyli Zagłębiem Lubin.

Co wydarzyło się w pozostałych spotkaniach grupy zachodniej? Lech Poznań okazał się lepszy od Górnika, derby Pomorza dla Lechii, Śląsk Wrocław nie dał szans Lechii Zielona Góra, Pogoń Szczecin przegrała z Odrą, mimo że do przerwy prowadziła dwoma bramkami, a FASE Szczecin wróciło z bardzo dalekiej podróży do Tychów z kompletem punktów.

GKS Tychy 0:1 FASE Szczecin (Ogórkiewicz)
Lech Poznań 2:1 Górnik Zabrze (Śledziński, Szymczak – Kmiecik)
Lechia Gdańsk 3:1 Arka Gdynia (Iwanicki, Pieczka, Zając – Zakrzewski)
Odra Opole 3:2 Pogoń Szczecin (Drąg x2, Krzewiński – Ragan, Woźniak)
Śląsk Wrocław 4:0 Lechia Zielona Góra (Szywała x2, Kobelczuk, Rostek)
Raków Częstochowa 4:1 Zagłębie Lubin (Chruściński x3, Łożyński – Cywiński)
GES Poznań 2:8 Zagłębie Sosnowiec (Chałupiniczak x2 – Górkiewicz x6, Gaszewski, Stencel)
Warta Poznań 9:0 Gryf Tczew (Wiśniewski x2, Gacki x2, Hanuszczak, Śmiechowski, Jóskowski, Malchrowicz, Kurowski)