W rundzie jesiennej najwięcej punktów w Centralnej Lidze Juniorów U-19 zdobyła Legia Warszawa. Który zespół natomiast zamyka obecnie ligową tabelę? Jaka była średnia bramek na mecz?
Koniec rundy to czas podsumowań. Ostatnio skupiliśmy się na rozgrywkach trampkarzy starszych, a tym razem przygotowaliśmy zestawienie dotyczące rywalizacji juniorów starszych.
Najwięcej zdobytych punktów – Legia Warszawa (38)
Legia Warszawa jest obrońcą mistrzowskiego tytułu w tej kategorii wiekowej, który co najmniej do najbliższej środy (tego dnia odbędzie się rewanż z FC Midtjylland) łączy rywalizację w Centralnej Lidze Juniorów z grą w fazie mistrzowskiej UEFA Youth League. Warto zwrócić uwagę, że drużyna, za którą odpowiedzialny od lata jest trener Arkadiusz Adach (wcześniej asystent Filipa Raczkowskiego, który wywalczył z tą ekipą mistrzostwo Polski), zdobyła na tym etapie sezonu o pięć „oczek” więcej niż w sezonie ubiegłbym, gdy po emocjonującym finiszu okazała się najlepsza w stawce.
Stołeczna akademia jest również ostatnią, która zdołała obronić mistrzostwo Polski juniorów starszych. I to dwukrotnie! Zespół „Wojskowych” triumfował w latach 2015-2017.
Najwięcej zdobytych bramek – Legia Warszawa (51)
Drużyna występująca w Legia Training Center zdobyła największą liczbę punktów oraz największą liczbę bramek. O dziesięć więcej niż Wisła Kraków – wicelider w obu klasyfikacjach. Zawodnikom ze stolicy nie przytrafił się w rundzie jesiennej ani jeden mecz, w którym nie daliby rady pokonać bramkarza drużyny przeciwnej, natomiast w 10 z 17 spotkań Legia zanotowała trzy lub więcej trafień.
Najmniej zdobytych bramek – Warta Poznań (10)
Jak to wszystko szybko się zmienia… W zeszłym sezonie Warta Poznań miała najskuteczniejszą ofensywę w CLJ U-19, a teraz ma zdecydowanie najgorszą! Dziesięć zdobytych bramek to fatalny wynik. Jeśli „Zieloni” marzą o utrzymaniu się na szczeblu centralnym, muszą poprawić grę w ataku. Aktualnie najlepsi strzelcy Warty – Kacper Ignatowicz oraz Wiktor Rajek – mają na swoim koncie po… dwa trafienia.
Dla porównania, Wiktor Sawicki z Arki Gdynia, czyli drugiej najsłabszej drużyny w Centralnej Lidze Juniorów U-19, strzelił w pojedynkę osiem goli, natomiast Arka – 26.
Najwięcej straconych bramek – Lechia Gdańsk (42)
W pierwszej części sezonu 2024/25 najwięcej bramek straciła defensywa Lechii Gdańsk, aczkolwiek pod tym względem różnica między beniaminkiem a Odrą Opole (38 straconych goli), Wartą Poznań (38), Pogonią Szczecin (39) czy Arką Gdynia (39) jest naprawdę niewielka.
Defensywa gdańszczan dwukrotnie w rundzie jesiennej zachowała czyste konto (w meczach z Polonią Warszawa, a także Pogonią Szczecin) i… dwa razy dała sobie wbić pięć goli – z Wisłą Kraków oraz w rewanżu z Polonią.
Najmniej straconych bramek – Escola Varsovia (21)
Jeden z beniaminków ma najgorszą defensywę, a drugi – najlepszą. Escola Varsovia straciła zaledwie 21 goli, co jest bardzo dobrym wynikiem, bo mówimy o średnio nieco ponad jednej bramce traconej na mecz. Mniej niż 30 bramek straciły również defensywy: Wisły Kraków (22), Zagłębia Lubin (23), Lecha Poznań (24), Legii Warszawa (26) oraz Polonii Warszawa (28).
Najlepszy strzelec – Przemysław Mizera, Oskar Gerstenstein i Dawid Kaczor (11 goli)
Poza wyżej wymienionymi piłkarzami kolejno: Legii Warszawa, Śląska Wrocław oraz Cracovii, 10 i więcej bramek mają na swoim koncie także Stanisław Gieroba z Legii Warszawa i Dominik Gregorski z Zagłębia Lubin, a według niektórych źródeł też Jakub Kaczówka ze Stali Rzeszów.
Ogólnie rzecz biorąc, z najlepszymi strzelcami Centralnej Ligi Juniorów U-19 jest ten „problem”, że gdy zaczynają zdecydowanie przerastać ligę, często otrzymują szansę gry w rezerwach lub nawet w pierwszej drużynie, w związku z czym nie mają już okazji, by poprawić swój dorobek strzelecki w CLJ-ce. To z jednej strony świadczy o ich wysokich umiejętnościach, ale z drugiej odbiera szansę na wysoką pozycję w klasyfikacji najlepszych strzelców centralnych rozgrywek juniorów starszych.
Tabela:
Więcej liczb i statystyk z rundy jesiennej sezonu 2024/25:
Najwięcej zwycięstw u siebie – Wisła Kraków (7)
Najwięcej zwycięstw na wyjazdach – Legia Warszawa, Escola Varsovia (6)
Najmniej zwycięstw u siebie – Warta Poznań (1)
Najmniej zwycięstw na wyjazdach – Pogoń Szczecin, Arka Gdynia, Warta Poznań (1)
Najwięcej remisów – Śląsk Wrocław (6)
Najmniej remisów – Jagiellonia Białystok, Wisła Kraków (1)
Najwięcej porażek u siebie – Lechia Gdańsk (7)
Najwięcej porażek na wyjazdach – Pogoń Szczecin (7)
Najmniej porażek u siebie – Legia Warszawa, Zagłębie Lubin (1)
Najmniej porażek na wyjazdach –Śląsk Wrocław (1)
Najlepszy bilans bramkowy –Legia Warszawa (+25)
Łączna liczba strzelonych goli – 500
Łączna liczba strzelonych goli przez gospodarzy – 256
Łączna liczba strzelonych goli przez gości – 244
Średnia goli na mecz – 3,67
Zwycięstwa gospodarzy – 56
Remisy – 25
Zwycięstwa gości – 55
Mecz z największą liczbą bramek – Górnik Zabrze 2:7 Legia Warszawa
BARTOSZ LODKO
Fot. Newspix, regionalnyfutbol.pl
Obserwuj @Bartek_Lodko
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ