Legia Warszawa 5.0

Email: akademia@legia.pl, Tel: 22 318 20 00

Rok założenia: 2000

ul. Łazienkowska 3, 00-449 Warszawa

  • Silna kadra trenerska
  • Innowacyjny projekt - Centrum Badawczo-Rozwojowe LegiaLab
  • Uznana marka
  • Infrastruktura
Zobacz więcej

O AKADEMII

Infrastruktura:

Jedno boisko sztuczne przy ul. Łazienkowskiej, które zimą przykrywa najnowocześniejszy balon w Warszawie; w budynku na terenie stadionu znajdują się szatnie, sala do warm-upu; od lipca do listopada oraz od marca do czerwca Legia dodatkowo wynajmuje cztery boiska trawiaste - dwa na Marymoncie dla grup U14 i U15 (OSiR Żoliborz, obok Szkoły Podstawowej, do której chodzą zawodnicy) i kolejne dwa w Rembertowie - dla zespołów U18 i Legii II (Strefa Sportu Rembertów). W 2020 roku powstać ma ośrodek w Książenicach.

Strona www:

akademia.legia.com

Cena za udział w zajęciach:

0 zł - Legia nie pobiera składek w żadnym zespole

Znani wychowankowie:

Sebastian Szymański, Mateusz Wieteska, Radosław Majecki, Konrad Michalak, Rafał Wolski, Michał Żyro, Mateusz Żyro, Dominik Furman, Michał Kopczyński, Daniel Łukasik, Jakub Arak, Aleksander Jagiełło, Adam Ryczkowski, Patryk Sokołowski, Mateusz Hołownia, Kamil Mazek, Łukasz Moneta, Sebastian Walukiewicz, Kamil Wojtkowski, Patryk Klimala, Konrad Jałocha, Michał Efir, Mateusz Cichocki, Bartłomiej Kalinkowski, Robert Bartczak, Rafał Makowski, Jakub Szumski, Wojciech Lisowski, Wojciech Kalinowski, Norbert Misiak, Kamil Kurowski.

Źródło zdjęć:

fot. Aleksandra Wór / Legia Warszawa

ZAPLECZE SZKOLENIOWE

Liczba i wykształcenie trenerów:

32 trenerów, w tym dwóch z licencją UEFA PRO, siedmiu z licencją UEFA Elite Youth, jeden z licencją Angielskiego Związku Piłki Nożnej A Youth, jeden z certyfikatem przygotowania motorycznego hiszpańskiej federacji, dziesięciu z UEFA A, pięciu z UEFA B, dwóch z Grassroots C oraz czterech z Goalkeeper B

Program szkolenia:

Program szkolenia AP Legia Warszawa liczy blisko 400 stron, ale można go skrócić do kilku głównych zasad, którymi się kierują: gry mają stanowić przynajmniej 50 procent treningu, efektywny czas treningu powinien liczyć przynajmniej 70 procent, trenerzy mają używać w treningu faz przejściowych kiedy tylko jest to możliwe; trening ma być realistyczny i przypominać mecz, a zawodnicy mają mieć stworzone takie środowisko, w którym podejmują samodzielne decyzje; potrzeby indywidualne każdego zawodnika są ważniejsze niż potrzeby drużyny.

Częstotliwość zajęć:

U10-U13: 4x w tygodniu w klubie + 4x w tygodniu w ramach szkoły (2x zajęcia piłkarskie + 2x ogólnorozwojowe w klasach sportowych w SP nr 392 wraz z trenerami Akademii Legii). Do klas obecnie uczęszcza ok. połowa zawodników z wymienionych drużyn; U14-U15: 5x w tygodniu + 3x motoryka + warsztaty U16-U18: 5x w tygodniu + 3x siłownia / motoryka + warsztaty

ZAPLECZE SPORTOWE

Szkolone roczniki:

Od U10 do U18 + drużyna rezerw; ponadto od stycznia 2019 roku jako grupa treningowo-selekcyjna zacznie funkcjonować grupa U8/U9, która będzie spotykać się raz w tygodniu (ma być złożona z zaproszonych dzieci z regionu - z Legia Soccer Schools i innych klubów); ponadto kilkadziesiąt grup treningowych w ramach Legia Soccer Schools w Warszawie i innych częściach Polski w kat. U4-U11.

Liczba grup treningowych:

9 drużyn w Akademii (U10-U18) + grupa treningowa U8/U9 + zespół rezerw

Liczba dzieci w grupie:

Średnio 20 w U14-U18 i 14 w U10-U13; na każdym treningu z zawodnikami z pola jest I trener, II trener, trener przygotowania motorycznego, do tego w trakcie pewnych partii treningu wchodzą do pracy trenerzy indywidualni, których jest łącznie pięciu w Akademii i L2; w najgorszym wypadku wypada więc jeden trener na 6-7 zawodników, a bywają partie zajęć, gdy ta średnia jest znacznie korzystniejsza; osobnym tematem są bramkarze, którzy na każdym treningu mają swojego trenera.

Czy w klubie funkcjonuje drużyna seniorska:

TAK

Czy klub posiada drużynę w którejś z CLJ:

TAK

Rozgrywki, w których uczestniczą drużyny:

Rozgrywki Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, wszystkie roczniki na poziomie lig wojewódzkich oraz Centralne Ligi Juniorów - U-15, U-17 i U-18.

Legia Warszawa

Legia to w polskiej ekstraklasie wielka marka. Choć nie słynęła z najwyższego poziomu szkolenia przez lata, na świat wydawała kolejnych wychowanków – do młodzieżowych reprezentacji Polski, drużyny seniorów oraz na najwyższy ligowy poziom w kraju. Lista jest imponująca. Teraz ma się jednak powiększać dzięki działaniom systemowym.

Legia Warszawa

Nie sposób rozpocząć inaczej niż od Książenic. To tam, w gminie Grodzisk Mazowiecki, powstanie niebawem Ośrodek Treningowo-Szkolny z Kompleksem Badawczo-Rozwojowym. Nowa siedziba Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, jak również pierwszej drużyny stołecznego klubu.

Książenice położone są około 30 km od Warszawy. Cytując klasyk, na miejscu, które wymarzyli sobie przy Łazienkowskiej, na razie jest ściernisko. Kiedy będzie San Francisco?

– Jeśli w grudniu podpiszemy umowę z generalnym wykonawcą, budowę rozpoczniemy wiosną. Ta potrwa około 14 miesięcy, więc mówimy o czerwcu 2020 roku – odkrywa karty Tomasz Zahorski, pełnomocnik zarządu Legii Warszawa.

Docelowo w Książenicach powstać ma do ośmiu pełnowymiarowych boisk, w tym pięć z nawierzchnią naturalną i jedno sztuczne przykryte halą pneumatyczną. Na terenie Ośrodka Legii będzie też miejsce na budowę kolejnych dwóch boisk, które mogą powstać w zależności od potrzeb klubu. Już wiosną poprzedniego roku wyłoniony został inżynier kontraktu, ale z generalnym wykonawcą inwestycji jest kłopot.

Więcej o Akademii Piłkarskiej Jagiellonii Białystok przeczytasz tutaj: Liga od kuźni: Legia Warszawa >>

Podsumowanie

  • Silna kadra trenerska
  • Innowacyjny projekt - Centrum Badawczo-Rozwojowe LegiaLab
  • Uznana marka
  • Spore grono wychowanków na najwyższym poziomie
  • Uszczegółowiony model gry
  • Uwaga skierowana na szczegóły - kontrola i treningi w odpowiednich kategoriach biologicznych, projekt powrotu do piłki ulicznej
  • Nieustający skauting trenerów
  • Olbrzymia podstawa piramidy szkoleniowej w postaci komercyjnego projektu Legia Soccer Schools
  • Korporacyjny ład, porządek i organizacja poszczególnych procesów oraz procedur
  • Kontrola efektywnego czasu treningu
  • Grupa trenerów dedykowanych projektowi treningów indywidualnych, pozycyjnych
  • Infrastruktura