Trening i szkolenie

Rodzic Na Medal #4: Jak wychować zawodnika pewnego siebie?

Budowanie pewności siebie dziecka wykracza daleko poza sferę piłki nożnej. Niemniej jednak trudno wyobrazić sobie zawodnika, który pewnym siebie nie jest. Jak wspierać swoje dziecko w tym, by czuło się pewne? Zapytaliśmy ekspertów!

Najważniejszą kwestią w budowie pewności siebie u dziecka jest… dawanie mu dobrego przykładu. Jeżeli nasz potomek będzie widział rodziców, którzy wierzą w siebie, w swoje możliwości, nie inaczej będzie z nim.

Dzieci chłoną to, jacy jesteśmy, jak się poruszamy, jak mówimy i jak reagujemy na problemy. Gdy widzą u nas spokój, zarażają się nim. Pewni siebie rodzice wychowują pewnych siebie zawodników – mówi Rafał Kubów, trener mentalny współpracujący z zawodnikami piłki nożnej grającymi w Reprezentacjach Polski, polskiej Ekstraklasie oraz ligach zagranicznych.

Na wstępie warto odróżnić poczucie własnej wartość od pewności siebie. Poczucie własnej wartości wynika z całościowego obrazu tego kim jestem i co posiadam (wygląd, oceny w szkole, sukcesy, tytuły, umiejętności, wiedza, znajomi, ilość lajków pod zdjęciem na instagramie, itd.). Inaczej mówiąc, to generalny zbiór ocen samego siebie. Zupełnie nieświadomie łączymy te wszystkie elementy w całość. Niemniej zdarza się, że poczucie własnej wartości opieramy o jeden z tych wątków np. wygląd. Poczucie własnej wartości jest dla nas tym, czym silnik jest dla samochodu. To fundament pod budowanie niezachwianej pewności siebie. Pewność siebie natomiast jest już osadzona w jakimś kontekście, w jakiejś sytuacji. Ktoś, kto czuje się pewny siebie na murawie, niekoniecznie tak samo pewny czuje się udzielając wywiadu przed kamerą, podczas imprezy rodzinnej czy w szkole. Jest wiele definicji pewności siebie, ale taka, która jest mi bliska, to że jest to odczucie bazujące na przekonaniu, że umiejętności, które mam, są wystarczające, żeby poradzić sobie z wyzwaniem, przed którym stoję – tłumaczy z kolei Konrad Czapeczka, trener przygotowania mentalnego firmy EduSport oraz autor serii książek o treningu mentalnym w piłce nożnej “Mentalny Kop”.

Cholernie ważne w tej całej budowie pewności siebie dziecka jest też wsparcie dla niego. Nasz syn czy córka muszą być przekonani, że w jakiejkolwiek sprawie się do nas nie zwrócą, otrzymają należyte wsparcie.

Kubów: – Warto pochwalić drobne sukcesy dziecka w życiu codziennym. Kiedy nakładamy na nie obowiązki, warto zauważyć, że zostały one wykonane. Kiedy dziecko jest zestresowane, nie pytajmy “dlaczego jesteś zestresowany”, ale spytajmy – “pamiętasz, jak w meczu X byłeś tak pewny siebie”? Świadomie zabarwiajmy piłkę nożną na dobre emocje, nie pytajmy zawsze “dlaczego jesteś zestresowany”?

Nie zatem krzyk, nie zatem notoryczne zwracanie uwagi na złe zachowanie, a wyrazy uznania i zrozumienia. Zauważajmy nawet drobne sukcesy i przejawy pozytywnego zachowania dziecka i jak śpiewa Sylwia Grzeszczak: „cieszmy się z małych rzeczy”!

A na koniec – jedenaście rad przygotowanych przez Czapeczkę specjalnie dla czytelników Weszło Junior! Jak, jako rodzic, możesz wzmacniać pewność siebie u swojego dziecka? Oddajemy głos współautorowi “Mentanego Kopa”:

 1. Dbaj o bliską relację z dzieckiem, w kontekście jego zainteresowań. Słuchaj dziecka, rozmawiaj z nim.
 2. Dawaj dziecku częsty feedback w proporcji 3 do 1. Trzy pochwały na jedną wskazówkę.
 3. Dbaj o szerszy rozwój dziecka niż tylko przez piłkę nożną. Posiadanie większej wiedzy i umiejętności wykraczających poza futbol, pozytywnie wpłynie na pewność siebie dziecka również w sporcie.
 4. Odpowiednio zachowuj się podczas meczów dzieci (o tym więcej przeczytasz tutaj).
 5. Doceniaj i chwal dziecko za wszystko co robi pozytywnego, nie tylko w piłce. Chwal nie tylko za wyniki, ale przede wszystkim za podejmowane próby.
 6. Ucz dziecka zwracania uwagi na to, co ma pod pełną kontrolą – np. zaangażowanie, a nie gra w pierwszym składzie.
 7. Zwracaj uwagę na zachowania, a nie osobę. Przykład: nie, że jest leniem, a zachowało się w tej sytuacji jak leń; albo: zachowało się nieodpowiedzialnie, a nie „jest nieodpowiedzialne”.
 8. Unikaj zwracania uwagi w emocjach bezpośrednio po meczu.
 9. Unikaj udzielania wskazówek podczas meczu oraz porównywania do innych.
 10. Zachęcaj dziecko do regularności, tłumacz rolę odpowiedzialności (zobowiązania) wobec innych (drużyny, trenera).
 11. Nawet po przegranym meczu pytaj dziecko o to, z czego jest najbardziej zadowolone.

Fot. FotoPyK