Weszło Junior

Ekstra Talent: 16 imprez, ponad 3 tysiące uczestników

Przez cały wrzesień w 16 klubach Lotto Ekstraklasy gościła trzecia edycja cyklu Ekstra Talent organizowanego dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Trzy turnieje były okazją do spotkania z dyrektorami akademii piłkarskich. Celem było przybliżenie działalności akademii, a także próba oceny wyzwań stojących przed polskim systemem szkolenia.

W turniejach wzięło udział ponad trzy tysiące młodych piłkarzy z drużyn zaproszonych przez kluby. Rywalizacja w każdym mieście odbywała się na czterech boiskach z udziałem zespołów złożonych z 12 zawodników. Po fazie grupowej i pucharowej, wszystkie drużyny brały udział w uroczystej dekoracji. Medale na szyjach zawodników zawieszali m.in. piłkarze i trenerzy z klubu organizującego turniej.

W turniejach udział brało wielu wychowanków klubowych akademii. Dzięki pracy akademii młodzi piłkarze przechodzą wszystkie szczeble piłkarskiego rozwoju, debiutują w pierwszej drużynie, otrzymują powołania do młodzieżowych kadr narodowych i grają w turniejach w Polsce oraz za granicą. Głównym wyzwaniem pozostaje niewystarczająca baza treningowa i ograniczone środki na cele szkoleniowe. Przedstawiciele akademii klubowych biorący udział w trzech spotkaniach zwracali natomiast uwagę na niewystarczającą sprawność fizyczną ogółu dzieci.

Pierwsze ze spotkań odbyło się w Warszawie, gdzie gościli przedstawiciele akademii Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok, Wisły Płock i Korony Kielce. Kolejne dwa miały miejsce Zabrzu i we Wrocławiu. Z dziennikarzami spotkali się tam zarządzający akademiami Górnika Zabrze, Zagłębia Sosnowiec, Piasta Gliwice, Wisły Kraków oraz Śląska Wrocław, KGHM Zagłębia Lubin, Lecha Poznań i Miedzi Legnica. Dyrektorzy i trenerzy podsumowali działalność szkoleniową w ich klubach, mówili o infrastrukturze, osiągnięciach, ale i trudnościach, z którymi muszą się mierzyć na co dzień.