Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #5: Berek ogonek

Do tej pory w Ćwiczeniu Tygodnia skupialiśmy się na grach. Dziś nasz cykl urozmaicimy tym, co dla wszystkich najmłodszych zaleca w swoich publikacjach Polski Związek Piłki Nożnej.

Zabawy ożywiające, bieżne i skoczne to zalecane przez Narodowy Model Gry PZPN i program Akademii Młodych Orłów formy środków treningowych, które powinny znaleźć się w części wstępnej zajęć. Szczególnie w przypadku Skrzatów i Żaków.

Dzięki takim zabawom organizm dziecka wchodzi na wyższe obroty: zostaje pobudzony emocjonalnie, serce dziecka zaczyna bić szybciej, a jego oddech robi się nieco głębszy. Przy tym najmłodsi mają sporo frajdy i śmiechu!

Najróżniejszych rodzajów berków w internecie znaleźć można co nie miara. My dziś pokazujemy nasz ulubiony – berek ogonek.

Swego czasu na jednej z trenerskich konferencji sporo polskich szkoleniowców zachwycało się tą formą zabawy ożywiającej przedstawionej podczas relacji z zajęć Akademii Benfiki Lizbona.

OPIS ĆWICZENIA:

Zawodnicy umieszczają narzutki (plastrony) w swoich spodenkach. Narzutka wystaje niczym ogonek i łatwo ją wyciągnąć. Pole gry jest wyznaczone pachołkami lub stożkami.

Gracz, który staje się berkiem, ma za zadanie “urwać” ogonek jednemu z kolegów, zamieniając się z nim w ten sposób rolami.

SCHEMAT:

SKRÓT VIDEO:

MODYFIKACJE ĆWICZENIA

1. Berek może gonić innych, prowadząc jednocześnie piłkę przy nodze.
2. Berek może gonić przez określony czas (np. 45 sekund czy 1 minutę). Po tym czasie liczy ile ogonków udało mu się “urwać”. Każdy jest na zmianę berkiem, zatem zawodnicy rywalizują ze sobą.
3. Zawodnicy mogą zostać podzieleni na zespoły.
4. Każdy ma ogonek i jednocześnie jest berkiem – wygrywa dwójka, która pozostanie z najdłużej nieurwanym ogonkiem.
5. Każdy ma ogonek i jednocześnie jest berkiem, ćwiczenie trwa określony czas. Wygrywa ten, który po upłynięciu założonego czasu będzie posiadał największą “kolekcję” urwanych ogonków.

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Żeby nie znudzić zawodników, zabawy ożywiające nie powinny trwać zbyt długo. Tym bardziej, że są bardzo intensywne. Najważniejsze jest jednak zaangażowanie, którego przy berku ogonku nie brakuje nigdy!

DLACZEGO TO ĆWICZENIE PRZYPADŁO NAM DO GUSTU?

Ogonki w spodenkach powodują, że dzieci muszą kontrolować nie tylko to, co dzieje się przed nimi, ale również za ich plecami. Obserwują przestrzeń, ważą działania ofensywne (próba urwania ogonka koledze) z defensywnymi (ochrona własnego ogonka), a jednocześnie pobudzają się do dalszej części treningu i przygotowują do niej organizm.

Prosta w organizacji, śmieszna i bardzo efektywna zabawa. Idealnie nadaje się do części wstępnej!

***

Macie jakieś pytania lub zastrzeżenia odnośnie ćwiczenia? Napiszcie na [email protected]