Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #6: Przyjmij-podaj

Wyizolowane formy treningu budzą ostatnio sporo dyskusji. W wielu szkołach odchodzi się od nich całkowicie. Co jednak, jeśli połączymy zwykłe passy z rywalizacją i zabawą?

Gra “przyjmij-podaj” to ciekawa forma treningu podania i przyjęcia. Po części opiera się na wyizolowanym od gry ćwiczeniu, ale dzięki swoim zasadom zapewnia też dużo funu i rywalizacji.

OPIS ĆWICZENIA:

Zawodnicy ustawiają się w wyznaczonych naprzeciw siebie kwadratach i podają do siebie piłkę. Podanie musi nastąpić po przyjęciu piłki, czyli na drugi kontakt.

Ważnym jest, by piłka po przyjęciu nie opuściła kwadratu, natomiast po podaniu trafiła w kwadrat przeciwnika.

SCHEMAT:

SKRÓT VIDEO:

MODYFIKACJE ĆWICZENIA

W “przyjmij-podaj” grać można w parach. Jeden zawodnik  w takim wypadku przyjmuje piłkę, odskakuje na bok, a drugi podaje do kwadratu przeciwnika. Przyjęcia gracze z par wykonują naprzemiennie.

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Futbolówka nie może się zatrzymać w miejscu, musi też przynajmniej raz dotknąć podłoża (nie można podawać więc górą).

DLACZEGO TO ĆWICZENIE PRZYPADŁO NAM DO GUSTU?

Sami stawiamy na ćwiczenia w formie gier. Również szkolenie podań i przyjęć można zaprojektować w taki sposób, do jakiego przyzwyczaili nas szkoleniowcy z Hiszpanii czy Portugalii. Niemniej ciekawa gra, zasadami przypominająca siatkonogę, może być niezłym uzupełnieniem w treningu naszych podopiecznych.

W grze każdy gracz wykonuje w bardzo krótkim czasie po kilkaset powtórzeń podań. Jeśli do tego dołożymy jakieś tabele i “przyjmij-podaj” przeprowadzimy w formie turnieju, np. podczas obozu – emocje i pełna koncentracja gwarantowane!

***

Macie jakieś pytania lub zastrzeżenia odnośnie ćwiczenia? Napiszcie na [email protected]