Weszło Junior

Rodzic Na Medal #7: Dobierz odpowiednie buty dla dziecka

Ile razy widzieliście na boisku piłkarzy, którzy źle dobrali obuwie do meczu i ślizgali się po murawie jak po lodowisku? Ostatnio pisaliśmy o prawidłowym ubiorze młodego piłkarza na jesień. Dzisiaj skupimy się na najważniejszym elemencie stroju sportowego, czyli butach. 

W dzisiejszych czasach technologia budowy obuwia sportowego poszła mocno do przodu. Wybór butów nie kończy się już tylko na doborze rozmiaru i koloru.

Obuwie piłkarskie powinno zapewnić przyczepność, stabilność, kontrolę i czucie piłki oraz komfort podczas gry. Dlatego, drogi rodzicu powinieneś zwrócić uwagę na pięć podstawowych rzeczy:

  • rozmiar butów
  • budowę butów
  • rodzaj podeszwy
  • rodzaj materiału
  • rodzaj stopy

Najczęstszym błędem jest dobranie zbyt dużego rozmiaru butów. Dzieci bardzo szybko rosną, a co za tym idzie, okres użytkowania obuwia może być dość krótki. Kupowanie butów ciut większych jest jednym z podstawowych błędów. Można co prawda nałożyć podwójną skarpetę, jednak zdecydowanie odradzamy takie pomysły. Skutkują  one przepoceniem stóp, odciskami oraz otarciami.

Buty muszą być wygodne, to podstawowa zasada. Nie mogą być za duże ani za małe. Obuwie odpowiada za kontakt stopy z piłką i na tym zawodnik musi się koncentrować, a nie na braku komfortu podczas gry.

Kostka musi być stabilna. Przy gwałtownych ruchach w źle dopasowanym obuwiu nasza pociecha może nabawić się ciężkiej kontuzji.

Może to banał, ale pamiętajcie drodzy rodzice, że przy zakupie butów nasze pociechy powinny przymierzyć oba buty. Zarówno prawy, jak i lewy but należy mocno zasznurować. Niech dziecko się przespaceruje, przebiegnie krótki odcinek w miarę możliwości. Odradzamy zakup obuwia sportowego przez internet. Rozmiarówki butów potrafią różnić się od siebie w zależności od producenta.

Skupmy się teraz na odpowiednim rodzaju podeszwy. Powinniśmy wybrać dla naszego dziecka buty dostosowane do powierzchni, na której najczęściej gra lub trenuje nasza pociecha.

Najpopularniejsze buty sportowe to tzw. korki albo lanki, po angielsku firm ground (FG). Są to buty przeznaczone na naturalną nawierzchnię trawiastą – idealne do gry na twardej murawie. Mogą występować w formie okrągłej lub poprzecznej. Wbijając się w ziemię, buty powinny zapewnić przede wszystkim odpowiednią przyczepność.

Korki (FG)

Dla profesjonalistów w tej kategorii wyróżniamy jeszcze buty na mokrą naturalną trawę, czyli tzw. wkręty (SG). Najczęściej na to obuwie mówi się ”mixy”. Zazwyczaj jest to sześć wkręcanych kołków na podeszwie, które są nieco dłuższe niż standardowe kołki. Dla początkujących piłkarzy odradzamy jednak ten rodzaj obuwia.

Mixy – wkręty (SG)

Drugim obuwiem najczęściej spotykanym są tzw. artificial grass (AG). Jest to podeszwa z okrągłymi korkami posiadającymi wypustki. Jeśli nasze dziecko gra głównie na orlikach bądź sztucznej murawie posypanej granulatem, to te obuwie najlepiej się sprawdzi na tego typu nawierzchni. Podeszwa zapewnia optymalną przyczepność oraz zmniejsza siły działające na stawy kolanowe i skokowe podczas nagłych zwrotów na sztucznej murawie. 

Artifical grass (AG)

Bardzo podobne podeszwy do AG mają turfy (TF). Są to buty także dopasowywane do nawierzchni sztucznych (orlików) zmrożonych bądź zaśnieżonych (tzw. śniegówki). Podczas zimowych treningów na dworze jest to idealny wybór dla naszych pociech. Zapewnią one dobrą przyczepność np. na orlikach.

Turfy (TF) – zimówki

Ostatnią wyszczególnioną podeszwą są tzw. halówki, czyli indor competition (IC). Buty bardzo popularne dla dzieci na lekcje wychowania fizycznego i do treningów na halach. Podeszwa jest płaska i wykonana z gumy kauczkowej, dzięki czemu zapewnia stabilność na hali. Buty te jednak szybko ścierają swoją podeszwę i trzeba na to uważać.

indor competition (IC) – halówki

Kolejnym ważnym aspektem wyboru butów dla naszych pociech jest materiał z jakiego będą wykonane. Materiał w tym wypadku dzieli się na skórę naturalną i syntetyczną. W teorii lepiej kupić buty ze skóry naturalnej. Będą trwalsze od materiału syntetycznego, potrafią się dostosować do kształtu stopy i ”oddychają”. Natomiast minusem tego rodzaju butów jest szybkie nasiąkanie wodą i odkształcenia.

Skóra syntetyczna też ma swoje zalety. Jest wytrzymała, nierozciągliwa, a przede wszystkim lżejsza i nie odkształca się. Jednak coś kosztem czegoś. Stopa zdecydowanie gorzej oddycha i skóra syntetyczna jest nierozciągliwa. Buty, które zbudowane są z syntetyku, nie da się ich ”rozbiegać”.

Najczęściej pomijanym aspektem przy wyborze butów dla dzieci jest szerokość stopy. Podczas badań sportowych bądź konsultacji u specjalisty możemy określić jaką budowę stopy ma nasze dziecko. Dzieci z tzw. szeroką stopą powinny wybierać obuwie ze skóry naturalnej. Buty wtedy nie będą uwierać. Jeśli nasze dziecko ma zwykłą stopę to tutaj wybór modelu może być dowolny, natomiast dzieci z wąską stopą głównie powinny decydować się na buty syntetyczne, które się nie rozciągają.

Podstawowym błędem oprócz doboru butów do niewłaściwej nawierzchni dla naszych dzieci jest sugerowanie się marką, bądź kolorem… Ile razy w życiu dokonaliście zakupów, bo coś było ładne? Z butami do gry w piłkę nie możemy tak robić. Polecamy tutaj sporą rozwagę i niekierowanie się emocjami dziecka. Argumenty w stylu ”kolega je ma i strzela dużo goli” na pewno nie dotyczą obuwia. Buty za nas nie zagrają, a komfort gry i bezpieczeństwo są n-a-j-w-a-ż-n-i-e-j-s-z-e.

Polecamy także film na ten temat zamieszczony na kanale Łączy Nas Piłka.

fot. r-gol.com i Łączy Nas Piłka