Weszło Junior

Czy Karol Delikat pójdzie w ślady Milika i Zielińskiego?

Karol Delikat to prawdziwa piłkarska perełka. Chłopak był najważniejszą postacią zwycięskiej drużyny AMO Rzeszów i został królem strzelców XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Dzisiaj chcemy wam przedstawić sylwetkę tego młodego piłkarza, bo mamy przeczucie, że może to być kolejny reprezentant Polski z przeszłością w największym turnieju piłkarskim dla dzieci w Europie.

Zacznijmy jednak od początku. Karol, zanim został królem strzelców Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” miał na swoim koncie już kilka mniejszych sukcesów. Pochodzący z Sędziszowa Małopolskiego dziesięciolatek już przed startem rozgrywek o Puchar Tymbarku był dobrze znany największym Akademiom klubowym w Polsce. Karol był zaproszany na obozy i turnieje organizowane przez Zagłębie Lubin, Legie Warszawa, czy Lecha Poznań. Obóz w drużynie z Poznania pomógł załatwić Łukasz Trałka, który pochodzi z regionu, w którym wychowuje się Karol.

Młody piłkarz swój ostatni obóz odbywał w klubie ze stolicy. Jak podkreślali trenerzy Legii Warszawa, Karol na obozie w Zarzeczu należał do czołowych zawodników i znalazł się w gronie chłopców wyprowadzających piłkarzy Legii na mecz eliminacji ligi mistrzów przeciwko IFK Mariehamn.

Bieżący rok dla młodego piłkarza to kilka kolejnych małych sukcesów. Karol został powołany do drużyny AMO Rzeszów, która startowała w XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Zawodnik już na finałach wojewódzkich był jedną z wyróżniających się postaci. Podobno rozgrywki finałowe w województwie podkarpackim obserwowała osoba powiązana ze scoutami Manchasteru City. Jeśli to prawda, to nazwisko Karola musiało znaleźć się w notesie tej osoby.

Po wygraniu rywalizacji w kategorii U-10 chłopców w województwie podkarpackim, na zespół z Rzeszowa czekały finały ogólnopolskie w Warszawie. Karol, jako kapitan swojego zespołu, ponownie był wiodącą postacią w drużynie. W pięciu spotkaniach strzelił sześć goli. Prawdziwą perełką był jego gol z rzutu wolnego w meczu półfinałowym przeciwko drużynie z Lubaczowa, który wyprowadził rzeszowian na prowadzenie w tamtym spotkaniu.

Młody zawodnik Akademii Stali w finale przeciwko drużynie z Wielkopolski zaprezentował pełnie swoich umiejętności. Opisywaliśmy wcześniej na naszym portalu drogę Akademii Reissa do finału chłopców w kategorii U-10. Zawodnicy z Poznania przegrali ten finał, a ich katem okazał się właśnie Karol Delikat. Akademia Reissa przeważała w tym spotkaniu i prowadziła od już pierwszej minuty meczu. Dopiero cudowny gol naszego bohatera doprowadził do wyrównania i rozbił mentalnie drużynę z Poznania. Chwilę po jego bramce Akademia Reissa straciła drugiego gola i to zawodnicy z Rzeszowa cieszyli się z wygranej. Dla Karola było to siódme trafienie w ogólnopolskich finałach, co dało mu tytuł króla strzelców Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Karol swoją grą w finale pokazywanym w telewizji oraz transmitowanym w radiu zachwycił nie tylko współkomentującego Jacka Magierę, ale też postronnych obserwatorów. I nie chodzi tu tylko o zdobywane bramki. To zawodnik, na którego grę patrzy się z prawdziwą przyjemnością. Ma olbrzymią łatwość w pojedynkach jeden na jeden, dysponuje również bardzo dobrym strzałem z dystansu. Jest świetnie rozwinięty technicznie i potrafi grać obiema nogami. Chłopak jest świadomy swojego potencjału i oprócz treningów sam pracuje nad sobą, co wspomina w wywiadzie dla Telewizji Sędziszów Małopolski. – Staram się codziennie chodzić na orlika, trenować strzały na bramki i slalomy z piłką, żeby polepszać swoje umiejętności.

Dla młodego piłkarza to nie był koniec nagród. Karol przeniósł się do Akademii Stali Rzeszów, gdzie w swoim roczniku jest obecnie wiodącą postacią. Dodatkowo znalazł się także w gronie wyróżnionych sportowców przez burmistrza Sędziszowa Małopolskiego. Otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną. Został także nominowany do nagrody Sportowca roku powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Jak na 11-letniego chłopaka, to spory wyczyn znaleźć się w gronie wyróżnionych sportowców, bez podziału na kategorie wiekowe.

Obecnie Karola w Akademii Stali Rzeszów prowadzi Bartosz Stępień. Trener podkreśla, że rodzice Karola są bardzo świadomi tego, co potrafi ich syn. Motywują go w odpowiedni sposób, ale też mają zaufanie do prowadzących go trenerów. Mama Karola, pani Agnieszka, opowiada, że jej syn właściwie nie rozstaje się z piłką, a kiedy sam nie gra, wówczas ogląda mecze bądź przegląda portale o tematyce futbolowej. – Jest na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w piłce. Wie o każdym transferze, zna się zarówno na lidze polskiej, jak i zagranicznych – mówiła z uśmiechem dumna mama. Jej słowa potwierdza sam Karol, który na pytanie o swoich piłkarskich idoli w pierwszej kolejności wskazuje nie na Messiego czy Ronaldo, ale na Riyada Mahreza oraz Przemysława Frankowskiego.

Kanał Łączy Nas Piłka przygotował krótki materiał o zawodniku Akademii Stali Rzeszów. Poznacie bliżej króla strzelców Turnieju ,,Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” oraz obejrzycie pięknego gola, jakiego Karol Delikat zdobył w meczu finałowym.

Polecamy zapamiętać to nazwisko. Kto wie, może za kilka lat Karol Delikat również jak Arkadiusz Milik czy Piotr Zieliński, przyodzieje koszulkę dorosłej reprezentacji Polski. Trzymamy kciuki!

DAWID DOBRASZ

fot. łączynaspilka.pl i soccer-ropczyce.info