Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #10: Otwarcie gry w przewadze 5×3 z przejściem do ataku 5×5

Otwarcie gry to jedno z podstawowych taktycznych zagadnień w piłkarskim szkoleniu. Warianty rozegrań piłki od własnej bramki szkolimy już od najmłodszych lat. Jak robić to skutecznie?

W piłce dziecięco-młodzieżowej nauczamy głównie przez grę, zatem i poniżej prezentujemy środek treningowy, oparty właśnie na fragmencie boiskowej rywalizacji.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry podzielone na dwie połowy. Zespół atakujący, przy piłce, rozpoczyna od bramki. W przewadze 5×3 ma za zadanie rozegrać otwarcie gry oraz kontynuować atak na bramkę rywala. Zadanie jest względnie uproszczone, gdyż przewaga dwóch graczy powoduje, że atakujący spokojnie mogą uczyć się rozegrania w strefie niskiej.

Przeciwnik bez piłki (biali) stara się ją odebrać, a po przejęciu ma za zadanie zaatakować bramkę czerwonych.

SCHEMAT:

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Na ustawienie zawodników podczas otwarcia gry. Boczni obrońcy zespołu atakującego powinni ustawić się szeroko, również środkowi obrońcy, na wysokości pola karnego, “rozsuwają” się, tworząc w środku pola miejsce do zagrania dla cofającej się “szóstki”.

DLACZEGO TO ĆWICZENIE PRZYPADŁO NAM DO GUSTU?

Opanowanie otwarcia gry w komfortowej przewadze liczebnej dopracowane do perfekcji powoduje, że zawodnicy w meczu pewniej próbować będą takich rozwiązań. To z kolei daje naszemu zespołowi większy wachlarz możliwości, gdy futbolówka staje na linii piątego metra. Krótkie rozegranie tego fragmentu gry pozwala kontrolować dalszy jej przebieg.

***

Macie jakieś pytania lub zastrzeżenia odnośnie ćwiczenia? Napiszcie na [email protected]