Ćwiczenie Tygodnia #12: Zakończenie gry po dośrodkowaniu

Po wyizolowanej formie sprzed tygodnia w ramach treningu pozycyjnego, wracamy do szkolenia w warunkach naturalnych. W „Ćwiczeniu Tygodnia” tym razem skupimy się na akcencie zakończenia gry.

OPIS ĆWICZENIA:

Gra 8×8 z bramkarzami. W wyznaczonych strefach bocznych znajdują się skrzydłowi obu drużyn (po dwóch na każdą ekipę). Zadaniem jest strzelić gola po ich dośrodkowaniu.

Ważnym jest to, że strefa boczna podzielona jest na dwie połowy. Zawodnik z drużyny bez piłki (na rysunku – biały) może wbiec na połowę rywala dopiero w momencie podania do niego futbolówki!

SCHEMAT:

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Na to, by rywal nie wbiegał za szybko na połowę skrzydłowego, do którego adresowane jest podanie. Cały sens tego ćwiczenia opiera się właśnie na opóźnieniu presji z jego strony.

MODYFIKACJE

Gra może odbywać się według normalnych zasad piłki nożnej, a gole po dośrodkowaniach mogą być liczone podwójnie lub potrójnie, w zależności od zaawansowania naszej drużyny.

DLACZEGO TO ĆWICZENIE PRZYPADŁO NAM DO GUSTU?

Kiedy chcemy naszych podopiecznych nauczyć gry ofensywnej w bocznych sektorach, łatwo jest nam wyznaczyć strefę, w której przebywać mogą tylko skrzydłowi. To powoduje, że potencjalna ilość ich zagrań (w zamyśle dośrodkowań) jest znacznie większa niż w przypadku standardowej gry.

Dodatkowe ograniczenie w postaci przerywanej linii na schemacie daje natomiast atakującym czas. Bo wyobraźmy sobie, jak wielka byłaby presja przeciwnika, gdyby nie był on przez podział pola na połowy ograniczony? Walka 1×1 byłaby nieustanna.

Jeżeli chcemy wyegzekwować od zawodników jakiś element, stwórzmy im środowisko, w którym będzie on mógł być wykorzystywany przez nich niemalże z automatu.