Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #17: Finalizacja w małych grach z akcentem na fazy przejściowe

Zastanawiacie się pewnie czasem jak pracować ze swoimi zespołami nad fazą finalizacji akcji? Wszyscy z autopsji znamy popularną “strzelbę”, na której wychowywały się całe pokolenia. Wydaje nam się jednak, że istnieją… lepsze opcje. Poniżej kolejne #ĆwiczenieTygodnia i jedna z alternatywnych propozycji.

OPIS ĆWICZENIA:

W polu około 40 x 25 metrów zawodnicy ustawieni są jak na animacji. Całe ćwiczenie podzielone jest na trzy części.

Gra zaczyna się od pojedynku 1v1 – atak zaczyna czerwony zawodnik z piłką.

Po odbiorze piłki przez obrońcę lub zakończonej akcji (gol / gdy piłka opuści pole gry), automatycznie rozpoczyna się pojedynek 2v1 na drugą bramkę (atakują niebiescy). Uwaga: jeśli jest potrzeba, wprowadzamy kolejną piłkę, aby zachować płynność w grze.

Podobnie jak wcześniej, po odbiorze piłki przez broniących lub zakończonej akcji, włączają się do gry dwaj kolejni zawodnicy czerwoni i rozpoczyna się gra 3v2 w drugą stronę, aż do zakończenia akcji.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– finalizacja w deficycie czasu
– wykorzystanie przewagi liczebnej do stworzenia sytuacji bramkowej
– reakcja po odbiorze piłki (utrzymanie jej w posiadaniu, dokładne pierwsze podanie – najlepiej w kierunku bramki przeciwnika)
– reakcja po stracie piłki (szybka próba odbioru – doskok do zawodnika z piłką, odcięcie od podań partnera lub partnerów zawodnika z piłką)
– szybka zmiana mentalna po stracie / odbiorze piłki

CEL ĆWICZENIA

Jednym z podstawowych celów gry jest wspomniana na wstępie finalizacja. Pojedynki w przewadze liczebnej w ataku dają dużą szansę, że strzałów do bramki w trakcie gry zaobserwujemy całe mnóstwo.

Warunki, w których zawodnicy będą próbować doskonalić technikę uderzenia do bramki, są maksymalnie zbliżone do meczowych. Przede wszystkim mamy presję czasu, ponieważ obrońca (lub kilku) będą chcieli za wszelką cenę przeszkodzić atakującym.

Oprócz wykończenia, drugim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest reakcja zawodników po odbiorze lub stracie piłki. Podczas każdego powtórzenia mamy co najmniej dwa takie momenty. Ważny jest czas reakcji, szybka zmiana mentalna oraz sama organizacja gry.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym