Weszło Junior

Dwóch trenerów i dobre zakończenie. Podsumowanie roku kadry U-16

Dwóch trenerów, trzynaście spotkań, siedem zwycięstw, trzy remisy i trzy porażki. Tak w skrócie wyglądał rok 2018 w wykonaniu reprezentacji Polski do lat 16. Podopieczni Marcina Dorny wchodzą w 2019 rok w dobrych humorach, znając rywali w pierwszym poważnym wyzwaniu dla tych chłopaków, czyli eliminacjach do mistrzostw Europy U-17. 

W pierwszej części roku reprezentacją kierował Przemysław Małecki. Były trener Lecha Poznań wybrał zawodników na pierwsze zgrupowanie konsultacyjne w Sulejówku, gdzie kadrowicze zmierzyli się w meczach towarzyskich z Jagiellonią Białystok oraz Legią Warszawa (obie ekipy w kategorii wiekowej U-17).

Międzynarodowe wyzwania dla tych zawodników rozpoczęły się w marcu. Kadra U-16 rozgrywa tylko spotkania towarzyskie, które mają przygotować zawodników w nurcie reprezentacji i wyzwań, jakie czekają je podczas turnieju eliminacyjnego do mistrzostw europy U-17. W pierwszym dwumeczu w 2018 roku podopieczni trenera Małeckiego pokonali Mołdawię 3:1, a w rewanżu zremisowali 1:1. Selekcjoner w rozmowie dla ŁNP nie krył rozczarowania z takiego wyniku.

– Konsultację kończymy z niedosytem i sportową złością. Nie jesteśmy zadowoleni ani z gry, ani remisowego wyniku rewanżu. Przeciwnik na taki rezultat zapracował niesamowitym poświęceniem, ambicją i bardzo agresywną grą. My natomiast rozegraliśmy słabszy mecz, w którym zabrakło cierpliwości i konsekwencji podczas budowania ataków. Popełnialiśmy do tego dużo prostych błędów techniczno-taktycznych, którymi prowokowaliśmy gospodarzy do realizacji planu, jakim była agresywna obrona i kontrataki. Nasze spotkanie możemy jednak podsumować pozytywnie, bo treningi i oba mecze dostarczyły nam wiele materiału szkoleniowego i cennych doświadczeń.

Okazją do poprawy nastrojów był turniej towarzyski w Rumunii. W pierwszym spotkaniu Polacy byli blisko wygranej z Holandią. Biało-czerwoni prowadzili już 3:1, ale ostatecznie nie udało się wygrać, a spotkanie zakończyło się wynikiem 3:3. W drugim meczu kadrowicze wyraźnie przegrali z Czechami aż 0:4. W ostatnim spotkaniu turnieju wreszcie udało się zanotować zwycięstwo. W meczu z gospodarzem turnieju wygraliśmy 2:0 po dwóch bramkach Filipa Marchwińskiego.

Bilans ostatnich dwóch gier pod wodzą Przemysława Małeckiego można uznać na zero. Mowa o kolejnym towarzyskim dwumeczu z Węgrami. Przegraliśmy 2:1 i wygraliśmy 2:1. Po tych spotkaniach kadrę w sierpniu objął Marcin Dorna.

Były selekcjoner reprezentacji U-21 rozpoczął od sprawdzenia nowych zawodników. Polacy zagrali z Czechami i zanotowali z tym rywalem drugą porażkę w 2018 roku. W rewanżu biało-czerwoni wzięli się w garść i pokonali naszych południowych sąsiadów 3:1.

W październiku i listopadzie kadra trenera Dorny rozegrała jeszcze cztery spotkania. Najpierw w dobrym stylu pokonali dwukrotnie Austrię (4:1 i 4:2), a w obu meczach świetnie zaprezentował się Aleksander Buksa, strzelając w nich trzy gole. Ostatnie zgrupowanie w tym roku odbyło się w rodzinnym mieście selekcjonera, czyli w Poznaniu. W dwóch spotkaniach rozgrywanych w mroźnej aurze biało-czerwoni zagrali z mocną Irlandią Płn. remisując w pierwszym spotkaniu 0:0 i pewnie wygrywając 4:0 w ostatnim meczu w ubiegłym roku.

Marcin Dorna w obszernym wywiadzie dla Weszło Junior w następujących słowach podsumował ostatni dwumecz kadry U-16.

– Irlandia Północna wygrała turniej Wspólnoty Brytyjskiej. Ich seria dobrych wyników nie może być efektem przypadku, tylko efektem dobrej gry. Byli tutaj ich trenerzy U-16 i U-17, ponieważ część zawodników zagrała w eliminacjach do mistrzostw Europy U-17 starszego rocznika, a teraz wróciła na ten sparing do kadry U-16. Wszystko, co mówimy o przeciwniku ma być dla nas obszarem na tle, którego chcemy się zmierzyć. Trzeba pamiętać, że mieliśmy bardzo dobrą okazję do weryfikacji kolejnych zawodników, ponieważ część z nich trafiła do kadry U-17, ku naszej wielkiej uciesze i satysfakcji. Stanowią tam o sile drużyny trenera Małeckiego. Nie było także zawodników z RB Lipsk. Ta trójka – Krasucki, Kostka, Smorgol – stanowi o sile reprezentacji i kilku zawodnikom świadomie daliśmy szansę, by ich zweryfikować i sprawdzić szerszą grupę. Jesteśmy po losowaniu eliminacji ME U17 i przed nami ostatnia prosta przygotowań do eliminacji mistrzostw Europy. Chcemy oczywiście promować zawodników i indywidualnie ich rozwijać.

Rok dla tych młodych zawodników to bardzo dużo. Warto wspomnieć, że Filip Marchwiński, który zaczynał rok w kadrze U-16 zakończył go jako jedna z największych nadziei naszej piłki i zawodnik pierwszego zespołu Lecha Poznań. Podobnie jak Aleksander Buksa, który dzięki dobrym występom w kadrze rozpoczął treningi z pierwszym zespołem Wisły Kraków, a przy obecnych problemach Białej Gwiazdy, istnieje duża szansa, że Olek w 2019 może dostać prawdziwą szansę w Ekstraklasie. W końcówce roku z dobrej strony pokazał się także Szymon Włodarczyk, syn byłego napastnika Legii Warszawa – Piotra Włodarczyka. Strzelił gola z Austrią, a w meczu z Irlandią Płn. wszedł z ławki i dołożył dwie bramki.

Nadchodzący rok będzie bardzo istotny dla kadry Marcina Dorny. Puchar Syrenki i start eliminacji do ME pod koniec roku będą najważniejszymi wyzwaniami dla reprezentacji w bieżącym roku.

Reprezentacja Polski U-16 w 2018 roku:

15.03, Vadul lui Voda, mecz towarzyski, Mołdawia – Polska 1:3 (Nicu Namalovan 43 – Daniel Dudziński 6, Jan Biegański 40, Łukasz Seweryn 62)

17.03, Vadul lui Voda, mecz towarzyski, Mołdawia – Polska 1:1 (Ion Bors 30 – Filip Marchwiński 24)

10.04, Buftea, mecz towarzyski, Polska – Holandia 3:3 (Jakub Kamiński 26, Ian Maatsen 40 s, Jan Biegański 59 – Naoufal 56, Steven van der Sloot 65, Mohamed Sankoh 74)

12.04, Buftea, mecz towarzyski, Polska – Czechy 0:4 (Tomas Kirschner 21, Lukas Vorlicky 34, Filip Silhart 46, Antonin Svoboda 75)

14.04, Mogosaia, mecz towarzyski, Rumunia – Polska 0:2 (Filip Marchwiński 52, 73)

29.05, Telki, mecz towarzyski, Węgry – Polska 2:1 (Szabolcs Szalay 32, Gyorgy Komaromi 45 – Filip Szymczak 69)

31.05, Telki, mecz towarzyski, Węgry – Polska 1:2 (Gyorgy Komaromi 72 – Filip Marchwiński 23, Jakub Górski 29)

18.09, Nachod, mecz towarzyski, Czechy – Polska 2:0 (Filip Vecheta 65, Jakub Drozd 75)

20.09, Świdnica, mecz towarzyski, Polska – Czechy 3:1 (Mateusz Łęgowski 51, Patryk Kusztal 54, Marcel Żurek 61 – Filip Urica 33)

23.10, Ustroń, mecz towarzyski, Polska – Austria 4:1 (Aleksander Buksa 19, Bartłomiej Kafel 59, Filip Balcewicz 68, Patryk Kusztal 74 – Philipp Wydra 76)

25.10, Skoczów, mecz towarzyski, Polska – Austria 4:2 (Kacper Smorgol 12, Szymon Włodarczyk 21, Aleksander Buksa 57, 71 – Pascal Seiler 13, Tizian Marth 34)

27.11, Poznań, mecz towarzyski, Polska – Irlandia Północna 0:0

29.11, Swarzędz, mecz towarzyski, Polska – Irlandia Północna 4:0 (Filip Wilak 13, Aleksander Buksa 27, Szymon Włodarczyk 69, 80)

Łącznie: 13 spotkań, 7 zwycięstw, 3 remisy, 3 porażki, bramki: 27-18.

Zdobywcy bramek: 4 – Aleksander Buksa, Filip Marchwiński, 3 – Szymon Włodarczyk, 2 – Jan Biegański, Patryk Kusztal, 1 – Filip Balcewicz, Daniel Dudziński, Jakub Górski, Bartłomiej Kafel, Jakub Kamiński, Mateusz Łęgowski, Łukasz Seweryn, Kacper Smorgol, Filip Szymczak, Filip Wilak, Marcel Żurek, samobójcza.

fot. Newspix.pl