Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #18: Doskonalenie gry czwórką w linii

Czasem w prostocie jest największa siła. Zwykła gra i jedno założenie, konkretna szerokość boiska, które zmienia kompletnie obraz całości. Jeżeli chcesz popracować nad grą i współpracą czwórką w obronie, możesz to zrobić tak, jak proponujemy poniżej!

OPIS ĆWICZENIA:

W polu gry 25 x 40 metrów rywalizuje ośmiu zawodników. Pole jest szerokie, a za jego dłuższymi bokami (5-7 metrów) ustawione są po trzy małe bramki, o szerokości 2-3 metrów.

Zawodnicy w grze 4v4 starają się zdobyć gola, korzystając tylko ze strzałów z pierwszej piłki.

Zadaniem przeciwników jest zorganizowana gra w obronie, współpraca całą formacją oraz szybkie przesuwanie wzdłuż pola gry, uniemożliwiające zdobycie bramki przez rywali.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– ustawienie zawodników w formacji, utrzymywanie linii oraz odpowiednich odległości między piłkarzami (ok. 6-8 metrów)
– doskok do zawodnika z piłką w swoim sektorze, asekuracja pozostałych zawodników (odcięcie linii zagrania do każdej z bramek)
– odpowiednia komunikacja między zawodnikami

CEL ĆWICZENIA

Głównym celem gry jest doskonalenie współpracy całej formacji obrony w fazie bronienia. A dokładniej mówiąc, doskonalenie gry czwórką w linii. Założenie szerokiego pola gry i aż trzech bramek, do których rywal może skierować strzał, wymusza pełną koncentrację i odpowiednie zachowania defensorów.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym