Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #19: Szybkość gry formacji obrony

W fazie atakowania tempo przegrania piłki z jednej na drugą stronę boiska bywa często kluczem do podniesienia skuteczności działań zespołu i przełożenia jej na efekty w postaci goli. Jak poprawić szybkość współpracy w formacji obrony?

OPIS ĆWICZENIA:

Dwa zespoły rywalizują ze sobą – optymalnie 4 obrońców. Drużyna, która jako pierwsza przegra piłkę, przez każdego zawodnika, z jednej strony na drugą i z powrotem, ma możliwość wykonać atak na bramkę przeciwnika (dośrodkowanie z wykończeniem).

Podczas podań wszyscy zawodnicy zobowiązani są do dwóch kontaktów (przyjęcie kierunkowe, podanie). Oczywiście w razie potrzeby mogą użyć większej liczby kontaktów z piłką (wolniejsza gra!).

Zespół broniący, który przegrał rywalizację, nie atakuje zawodnika, który wykonuje dośrodkowanie (wszyscy zawodnicy szukają ustawienia w “świetle” bramki).

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– odpowiednia siła oraz celność zagrań między zawodnikami
– otwarta pozycja ciała umożliwiająca szybsze przyjęcie kierunkowe
– ruch do piłki zawodników, do których kierowane jest podanie
– szybka reakcja po przejściu z ataku do obrony (zawodnicy, którzy przegrali rywalizację)
– organizacja w obronie podczas dośrodkowania (ustawienie w świetle bramki, pokrycie wszystkich stref lub indywidualne krycie zawodników – zalecenie trenera)

CEL ĆWICZENIA

Głównym celem gry jest doskonalenie szybkiej współpracy całej formacji obrony w fazie atakowania. Tempo przegrania piłki z jednej strony na drugą często bywa kluczowe dla dalszych losów akcji. Jeśli gra jest zbyt wolna, przeciwnik ma czas, aby odpowiednio zareagować i ustawić się w obronie. Forma rywalizacji mocno wpływa na tempo gry zawodników.

Oprócz tego uwagę trzeba także zwrócić na zespół, który przechodzi z ataku do obrony – szybka organizacja w polu karnym podczas dośrodkowań przeciwnika.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym