Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #20: Strzel i broń

Trener Tomasz Oleksy zabawową formą strzelecką zainspirował się podczas stażu w Dinamie Zagrzeb. Jak dokładnie wyglądała? Dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia jego wykonawcom daje sporą dawkę funu!

OPIS ĆWICZENIA:

Zabawa w formie rywalizacji dwóch zespołów. Dwie drużyny naprzemiennie oddają strzały z wyznaczonej strefy, po wcześniejszym dograniu od partnera. Dośrodkowanie musi być wykonane górą i trafić w określoną strefę.

Formy strzeleckie nakazuje trener, np. strzał z woleja, uderzenie głową – zawsze jeden kontakt, bez przyjęcia! Po strzale zawodnik automatycznie broni bramki, a podczas interwencji nie może używać rąk – obowiązują go przepisy zawodnika z pola.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– stosowanie różnych form strzeleckich i punktowanie tylko goli strzelonych w wyznaczony sposób
– precyzja ponad siłę (strzały w wolne sektory bramki, dośrodkowania w wyznaczone strefy)
– szybka reakcja po przejściu z ataku do obrony (zawodnicy muszą pamiętać, że po strzale muszą bronić strzału przeciwników, inaczej będą mieli oni możliwość zdobyć punkt do pustej bramki)

CEL ĆWICZENIA

Mimo iż forma jest zabawowa, to charakter rywalizacji nadaje tempa oraz większej koncentracji na zadaniu. Podczas tego ćwiczenia zawodnicy mogą doskonalić różne formy strzału do bramki. Z racji tego, że w bramce jest zawodnik z pola, nie trzeba użyć dużej siły, natomiast trzeba wykazać się precyzją.

Dodatkowym utrudnieniem jest dośrodkowanie piłki górą, ale oczywiście na potrzeby grupy (mniejsze zaawansowanie techniczne) można wprowadzić również podania piłki dołem, oddalając oczywiście strefy strzału.

Dodatkowym elementem, który doskonalimy w tej zabawie, jest reakcja zawodników podczas przejścia z ataku do obrony. Zawodnik po strzale szybko musi ustawić się w świetle bramki i próbować zatrzymać strzał przeciwnika.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym