Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #25: Atak bocznymi sektorami w grze pozycyjnej

Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, że jedna dodatkowa zasada w grze może całkowicie odmienić treningowy akcent. W najnowszym #ĆwiczeniuTygodnia przedstawiamy grę pozycyjną 4v4 + 2, która ma na celu wykreowanie ataków bocznymi sektorami boiska. Zobacz, jak prosto możesz tego dokonać!

OPIS ĆWICZENIA:

Ćwiczenie odbywa się w polu gry o wymiarach około 40 x 40 metrów, w którym wyznaczono dodatkowe strefy w narożnikach. W tych strefach, na połowie przeciwnika, ustawieni są skrzydłowi.

W wewnętrznym polu toczy się gra 4v4 (środkowi pomocnicy oraz napastnik). Gra ma akcentować dogranie z bocznej strefy (dośrodkowanie).

Zasady:
✔ bramka zdobyta bezpośrednio po dośrodkowaniu od zawodników 7 i 11 – 3 punkty; normalny gol – 1 punkt
✔ zawodnicy nie opuszczają swoich sektorów gry
✔ zawodnicy w narożnikach mogą również pomagać w utrzymaniu posiadania piłki (1 kontakt)
✔ opcjonalnie: możliwość dogrania piłki do skrzydłowych po wymianie określonej liczny podań wewnątrz pola gry
✔ modyfikacja: po zagraniu w jedną z wyznaczonych stref narożnych, do skrzydłowych, jeden z obrońców może wbiec w tę strefę i próbować aktywnie odebrać piłkę przeciwnikowi bądź zablokować dośrodkowanie

 SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– na szybką grę – minimalną liczbę kontaktów z piłką oraz częstą zmianę sektora gry (przygotowanie sytuacji do dośrodkowania z wyznaczonych sektorów)
– szybki ruch w kierunku bramki przeciwnika po dograniu w wyznaczone sektory – podczas dośrodkowania jak najwięcej zawodników powinno znajdować się w polu karnym przeciwnika (większa szansa powodzenia)
– ruch w polu karnym podczas dośrodkowania, szukanie wolnych przestrzeni, gubienie krycia
– zbiórka drugiej piłki po dośrodkowaniu (zawodnik nr 6)

CEL ĆWICZENIA

Głównym celem gry jest doskonalenie ataku pozycyjnego z wykorzystaniem bocznych sektorów boiska. Akcent położony jest więc na dogranie piłki z bocznego sektora, dośrodkowanie.

Zawodnicy po zagraniu do skrzydłowego muszą „zaatakować” bezpośrednią okolicę pola bramkowego, aby liczba graczy w polu karnym podczas dośrodkowania była optymalna – trzech zawodników w polu karnym i jeden na przedpolu czekający na ewentualne zebranie drugiej piłki.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym