Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #27: Wyścigi z piłką

W dzisiejszym #ĆwiczeniuTygodnia prezentujemy zabawę opartą na prowadzeniu piłki. Odbywa się ona w formie rywalizacji, zatem utrzymywane są tempo, dynamika oraz presja. Zasadniczo jest skierowana dla młodszych, ale… niekoniecznie.

OPIS ĆWICZENIA:

Zabawa w formie rywalizacji czterech drużyn. Zawodnicy ustawieni zespołami na obwodzie koła, przy pachołkach po przeciwnej stronie. Każdy zespół ma jedną piłkę i na sygnał trenera rozpoczynają się wyścigi.

W określonym czasie (długość rywalizacji określa trener) każdy z zespołów ma przeprowadzić piłkę z jednej strony na drugą, jak najwięcej razy.

Każde przeprowadzenie piłki to jeden punkt. Piłka wewnątrz pola gry nie może uderzyć w inną piłkę oraz innego zawodnika. W takim przypadku przeprowadzenie piłki jest bez punktu.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– tempo (dynamika) prowadzenia piłki
– ciągła kontrola piłki, krótkie prowadzenie jej przy nodze
– kontrola przestrzeni (“głowa w górze”)
– obserwacja przeciwników, aby uniknąć zderzenia z rywalem oraz, w razie potrzeby, zabezpieczyć piłkę przed kontaktem z inną

CEL ĆWICZENIA

Celem ćwiczenia jest doskonalenie prowadzenia piłki. Można nakreślić sposoby prowadzenia piłki, bądź ograniczyć rywalizację tylko do jednej (np. słabszej) nogi.

Forma rywalizacji oraz presja czasu powodują pełne zaangażowanie u zawodników na wykonywanym zadaniu. Ćwiczenie to może się również sprawdzić w starszych grupach, w części wstępnej (podniesienie temperatury ciała), np. jako wprowadzenie do ataku szybkiego.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym