Reportaże

Malowniczy Szczecinek przywitał finalistów. Kto z zachodniopomorskiego jedzie do Warszawy?

Pięknie położony Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szczecinku kolejny raz z rzędu gościł Finały Wojewódzkie Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w woj. zachodniopomorskim. Wszystkich zgromadzonych zawodników, gości i kibiców przywitała wietrzna pogoda z przebijającym się słońcem, która zapowiadała kolejny dobry dzień XIX edycji największego w Europie turnieju dla dzieci. I taki był! Kto zdobył bilety do Warszawy? Zapraszamy na relację z pierwszego dnia Finałów w Szczecinku! 

Finały w Szczecinku są drugim przystankiem trzeciej trasy Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Przypominamy, że turniej podzielony jest na trzy trasy. My podróżujemy póki co z trzecią trasą, która oprócz zachodniopomorskiego na swojej drodze ma jeszcze trzy województwa! Poniżej przypominamy szczegółowy rozkład jazdy Finałów Wojewódzkich XIX edycji.

Jechaliśmy do Szczecinka z nadzieją na bardzo wysoki poziom, bowiem w poprzedniej edycji drużyna z Koszalina pod przewodnictwem trenera Piotra Stołowskiego zwyciężyła w kategorii U-12 chłopców.

Inauguracja rozpoczęła się z drobnym poślizgiem, ale na Finałach w zachodniopomorskim było więcej ludzi niż w Gorzowie Wlkp. Również było więcej zacnych gości i oficjeli na czele z wiceprezesem PZPN i prezesem Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej Janem Bednarkiem, któremu humor bardzo dopisywał tego dnia, o czym przekonacie się w naszej relacji video, która już jutro powinna być dostępna na kanale YouTube Weszło.com!

Uczestnicy Turnieju wraz z trenerami ustawili się w charakterystycznym kwadracie, gdzie nastąpiło wspólne przywitanie, przemowa prezesa ZPZN oraz tradycyjne odśpiewanie hymnu. Za całą ceremonię, dobrą atmosferę i oprawę muzyczną odpowiadał ponownie Rafał Polak, który jest DJ-em na trzeciej trasie. Rozmowę z Rafałem na temat pracy przy Turnieju możecie przeczytać tutaj. 

Po ceremonii rozpoczęło się granie na ośmiu świetnie przygotowanych boiskach. Finały Wojewódzkie w Szczecinku podzielone są na trzy dni, a pierwszego z nich rywalizowały najstarsze roczniki, czyli chłopcy i dziewczynki do lat 12.

Już przed głównym budynkiem było widać wielu przygotowanych kibiców w bębny, flagi i szaliki. Niektóre samochody stojące na parkingu były przyozdobione chorągiewkami w barwach szkoły. Pełna mobilizacja.

Humory dopisywały zarówno tym, którzy przegrywali, jak i tym którzy wygrywali. No może tym, co przegrywali, trochę mniejsze, ale jak pozowali do zdjęcia, to uśmiechy na twarzach i tak się pojawiały.

Na ostatnim zdjęciu dziewczynka po prawej zaczepiła mnie, czy nie zrobię im wspólnego zdjęcia, bo “chcę być sławna”. Doradziłem, żeby lepiej zrobiła to przez boisko, ale prośbę spełniłem.

Grupowe granie skończyło się po 13:00. Przerwa na obiad i weszliśmy w decydującą fazę. Na tym etapie można już typować swoich faworytów. Warto wspomnieć, że w woj. zachodniopomorskim było pięć grup po cztery zespoły wśród chłopców i trzy grupy po cztery drużyny wśród dziewczynek. Oznaczało to, że do następnej fazy awansują dwie pierwsze drużyny  i dwie najlepsze z trzecich miejsc. Wyniki ćwierćfinałów wśród chłopców prezentowały się następująco:

1/4 SP 3 Gryfice 0 7 SP 7 Koszalin
1/4 SP Bezrzecze 1 6 SP 51 Szczecin
1/4 SP 1 Berlinek 2 1 SP 1 Drawsko Pom.
1/4 SP 5 Wałcz 4 2 SP Chrapowo

W ćwierćfinałach wysoko swoje mecze wygrały szkoły ze Szczecina i Koszalina. Szkoła broniąca tytułu była w formie. Również bardzo mocna była drużyna SP 51 Szczecin, która w swoim składzie miała finalistów tegorocznej edycji Turnieju o Puchar Prezesa PZPN. Czuliśmy pismo nosem, że te drużyny spotkają się w finale.

Wśród dziewczynek było widać sporą dysproporcję w umiejętnościach między zespołami, o czym świadczą wyniki ćwierćfinałów. Ale taki właśnie jest Turniej “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W Finałach grają najlepsi z najlepszych z całej Polski!

1/4 UKS Victoria SP 2 Sianów 9 0 Olimpijczyk Drawsko
1/4 SP Niemica 5 0 SP Brzeżno
1/4 Olimpia Szczecin 7 0 UKS Zalew Stepnica
1/4 SP 5 wałcz 10 0 SP 1 Barlinek

W półfinałach bardzo ciekawe spotkanie odbyło się pomiędzy zespołem z Sianowa a SP 5 Wałcz. Wałcz słynie z dobrej piłki kobiecej, więc upatrywaliśmy w tej drużynie cichego faworyta. Po zaciętym meczu drużyna SP 5 awansowała po rzutach karnych, wygrywając je 2:1. W drugim półfinale pewnie wygrała Olimpia Szczecin.

1/2 UKS Victoria SP 2 Sianów 2 2 SP 5 Wałcz k.(1:2)
1/2 SP Niemica 1 6 Olimpia Szczecin

W meczu o Warszawę zdecydowanie lepsze okazały się zawodniczki ze Szczecina, które wygrywając 4:0 pokazały, że były tego dnia zdecydowanie najlepsze i zasłużenie będą reprezentować woj. zachodniopomorskie na Finałach Ogólnopolskich w kategorii U-12 dziewczynek!

Z kolei u chłopców emocje rosły z każdą chwilą. W półfinałach SP 7 z Koszalina i SP 51 ze Szczecina pewnie rozbiły swoich rywali i zasłużenie spotkały się w wielkim finale! Mecz był najbardziej zacięty, jaki widzieliśmy w tej edycji. Obie drużyny prezentowały bardzo wysokie umiejętności piłkarskie oraz były zgrane. W końcówce meczu dominowała drużyna z Koszalina, ale mecz zakończył się wynikiem 0:0 i o awansie na Finał Ogólnopolski miały zadecydować rzuty karne.

W rzutach karnych był także remis i graliśmy do pierwszego błędu. Nie trafił zawodnik SP 7 Koszalin, co dało zwycięstwo Szczecinianom. Radości nie było końca. Żałujemy, bo chętnie obie drużyny byśmy wzięli do Warszawy!

Emocje rosły wraz z fazami Turnieju, czyli tak, jak powinno być! Ktoś niestety musi odpaść, żeby ktoś się cieszył. Rok temu cieszył się Koszalin, teraz cieszy się Szczecin. Zatem pierwszego dnia bilety do Warszawy wygrały Olimpia Szczecin i Szkoła Podstawowa nr 7 również ze Szczecina. Napiszemy zatem podobnie jak w woj. lubuskim. W tym roku Szczecin on fire!

Klasyfikacja końcowa Finałów Wojewódzkich w zachodniopomorskim w kategorii U-12 dziewczynki i chłopcy.

Dziewczynki U-12
I miejsce UKS Olimpia Szczecin
II miejsce SP 5 Wałcz
III miejsce UKS Victoria SP 2 Sianów
IV miejsce SP Niemica
Chłopcy U-12
I miejsce SP 51 Szczecin
II miejsce SP 7 Koszalin
III miejsce SP 1 Barlinek
IV miejsce SP 5 Wałcz

Nagrody indywidualne otrzymali:

Dziewczynki U-12
Bramkarka Amelia Rosińska – SP 5 Wałcz
Zawodniczka Ola Kuśmierczyk – Olimpia Szczecin
Strzelczyni  – 16  bramek Weronika Pilarska – Victoria Sianów
Chłopcy U-12
Bramkarz Jakub Balicki – SP 1 Barlinek
Zawodnik Bartosz Kuśmierczyk – SP 51 Szczecin
Strzelec –  10 bramek Adrian Kijewski  – SP 5 Wałcz

Wszystkim gratulujemy, a wygranym mówimy do zobaczenia!

***

Ekipa trzeciej trasy po Szczecinku wybiera się do Świecia, gdzie od poniedziałku rozpoczną się Finały Wojewódzkie XIX edycji “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w woj. kujawsko-pomorskim. Szczecinek zapamiętamy bardzo dobrze, szczególnie ze względu na ciepłe przyjęcie oraz kawał niezłych emocji.

Relacja z poprzednich Finałów w Dzierżoniowie, Nowinach i Gorzowie Wlkp. dostępna jest na naszej stronie, a poniżej dostępna jest relacja video ze Szczecinka!

Dawid Dobrasz

fot. własne i PZPN

***

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.