Weszło Junior

Gdzie na świecie gra najwięcej młodzieżowców?

Zastanawialiście się kiedyś, w którym klubie na świecie udział gry zawodników poniżej 22. roku życia jest największy?

Niektórym zespołom zależy wręcz na tym, żeby wprowadzać do składu młodych piłkarzy. Jeśli z różnych przyczyn nie mogą walczyć o najwyższe cele, to chociaż są dobrym miejscem do ogrywania się młodzieżowców. Gdzie jednak zawodnicy U-21 grają najwięcej?

Szwajcarscy analitycy z CIES skupili się na 93 najwyższych ligach rozgrywkowych oraz 1292 klubach z całego świata i wyszło im, że największy udział zawodników poniżej 22. roku na świecie mają… rezerwy Wellington Phoenix. Jak to możliwe?

Wszystko dlatego, że w New Zealand Football Championship dozwolone jest, żeby w jednych rozgrywkach brały udział pierwsza drużyna i jej rezerwy. Udział w grze zespołu ze stolicy kraju wyniósł aż 93,3%. Podium tego zestawienia uzupełniają singapurskie Young Lion (81,1%) oraz irlandzkie University College Dublin (78%).

Sama liga nowozelandzka znalazła się na drugim miejscu w rankingu rozgrywek, w których młodzieżowcy spędzają najwięcej czasu na placu gry. Tron należy do ligi słowackiej (29% udziału gry zawodników U-21). Złośliwie można powiedzieć, że młodzi piłkarze występują w rodzimej lidze, a do Polski trafiają już ci starsi, często bezwartościowi i mało (w ogóle) utalentowani.

Skoro już wspomnieliśmy o naszym kraju, to jak polskie kluby prezentują się w tym zestawieniu? Nie ma wielkiego zaskoczenia w tym, że najwięcej młodych piłkarzy gra w Lechu Poznań. Na przeciwległej planecie znalazł się Piast Gliwice.

Gdyby nie obowiązek gry młodzieżowców, to pewnie szorowalibyśmy w tym rankingu po dnie, a tak – tragedii nie ma. Udział gry zawodników U-21 w Ekstraklasie, to 14,5%. Znaleźliśmy się pomiędzy ligą peruwiańską a kostarykańską.

Jeżeli chodzi o rozgrywki, które z pełną odpowiedzialnością można uznać za poważne, to najwyżej, na 6. miejscu, znalazła się holenderska Eredivisie. Skojarzenie jest jedno – Ajax, ale… tylko w swojej lidze mają 12 zespołów, w których młodzi gracze grają więcej. Szczególnie w Heerenveen (53%).

Z lig TOP 5 (Premier League, Bundesliga, La Liga, Ligue 1, Serie A) najwyżej znalazła się liga francuska. “Trójkolorowi” wygrali także, jeżeli chodzi o najmłodszy zespół. Mowa o Lille (32,1%).

Fakty są takie, że najwięcej młodzieżowców gra w europejskich ligach. Z pierwszych dziesięciu miejsc, sześć należy do przedstawicieli Starego Kontynentu. Nie tylko pierwsze, ale i ostatnie miejsce należy do europejskich rozgrywek. Turcy znaleźli się pod tym względem na samiutkim końcu. W dwóch klubach w obecnym sezonie nie pojawił się ani jeden piłkarz poniżej 22. roku życia, a w siedmiu drużynach ich udział w grze zespołu wynosił mniej niż jeden procent.

Niby Süper  League, a wcale nie taka super. Szczególnie dla młodych zawodników.

Fot. Newspix