Weszło Junior

Ważne decyzje UEFA w sprawie powrotu młodzieżowych rozgrywek

Wielu z nas zastanawiało się, kiedy znów będziemy ekscytować się europejskimi rozgrywkami. Komitet Wykonawczy UEFA na środowej wideokonferencji zdecydował m.in. czy i w jakiej formie wróci UEFA Youth League oraz ME U-17, U-19 i U-21. 

Pandemia COVID-19 spowodowała, że na praktycznie trzy miesiące piłka nożna w Europie stanęła w miejscu. Większość rozgrywek została przerwanych w trakcie ich trwania, trzeba było także podjąć decyzje, jaki los czeka turnieje zaplanowane na okres letni i jesienny. Wiemy, że Centralne Ligi Juniorów zakończono, młodzieżowym mistrzem Polski został Górnik Zabrze – a co postanowiła UEFA? Co dalej z młodzieżówkami?

UEFA Youth League

W UYL udało się rozegrać sześć z ośmiu meczów 1/8 finału. Rozgrywki zostaną dokończone pod koniec sierpnia w Nyonie. Na 16 sierpnia zaplanowano zaległe spotkanie Juventusu z Realem Madryt. Nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie pojedynku Interu Mediolan z Rennes, ponieważ “Nerazzurri” w obawie przed koronawirusem oddali ten mecz walkowerem. Ćwierćfinały zaplanowano na 18-19 sierpnia, półfinały na 22 sierpnia, a sam finał odbędzie się we wtorek, 25 sierpnia. Wszystkie spotkania odbędą się bez rewanżów.

Mistrzostwa Europy U-17

Tu sprawa jest prosta, ponieważ UEFA postanowiła, że druga runda kwalifikacji oraz sam turniej główny, który miał zostać rozegrany w Estonii, zostały odwołane. Ustalono także, że reprezentacje do lat 17 będą mogły zaplanować po dwa mecze towarzyskie w dniach 7-8 października i 11-12 listopada.

Mistrzostwa Europy U-19

Rozgrywki do lat 17 zostały odwołane, a te do lat 19 – postanowiono dokończyć. Drugą rundę kwalifikacji, zwaną też Elite Round, zaplanowano na 2-8 września, a fazę grupową w Irlandii Północnej na 7-17 października. Półfinały i finały zostaną rozegrane w dniach 11-14 listopada i w tym samym czasie będą odbywać się także mecze eliminacyjne do MŚ U-20. Niestety, ale podopieczni Macieja Stolarczyka nie liczą się już w grze o awans na mistrzostwa Starego Kontynentu.

Mistrzostwa Europy U-21

Oj, tutaj czeka nas wiele zmian. Gospodarzami pozostaną Węgrzy ze Słoweńcami, ale sam turniej odbędzie się w innym formacie. Przerwane eliminacje (niektórzy zdążyli rozegrać po tylko trzy mecze, a inni nawet siedem) zostaną dograne we wrześniu, październiku oraz listopadzie. Dziewięciu zwycięzców grup oraz pięć drużyn z drugich miejsc dołączy do gospodarzy na fazę grupową, która zostanie rozegrana w dniach 24-31 marca 2021 roku. I teraz zaczyna się zabawa, bo faza pucharowa odbędzie się… dwa miesiące później! A konkretnie, od 31 maja do 6 czerwca. Finał rozegrany zostanie w stolicy Słowenii – Ljubljanie.

Fot. UEFA.com