Trening i szkolenie

Jakie zamienniki wprowadzić do diety piłkarza?

Przejście na dietę równa się z tym, że trzeba zrezygnować z niektórych przyjemności, ale… nie do końca. Co zmienić w swoim jadłospisie? Jakie mogą być zamienniki dla chipsów czy cukru?

– Myślę, że mówiąc o tych złych rzeczach, które chcemy zamieniać, najwięcej pytań byłoby o cukier. Dlaczego jest zły? Wszyscy o tym wiecie, więc nie będziemy już tego tłumaczyć. Moim zdaniem najlepszym i najfajniejszym zamiennikiem dla cukru może być ksylitol. Wygląda tak samo i również się rozpuszcza, więc możemy dodać go do herbaty czy ciasta – mówi w poniższym materiale wideo dietetyk Ula Somow.

Ksylitol, zwany też cukrem brzozowym, jest popularnym zamiennikiem zwykłego białego cukru. Używa się go w produkcji cukierków oraz gum do życia, ze względu na jego działanie przeciwpróchnicze.

– Co zamiast ksylitolu? Fajnym zamiennikiem mogą być również daktyle. Można je zmiksować na pastę, ale już herbaty nimi nie posłodzimy. Mam jeszcze jedną alternatywę w zanadrzu, a jest nią… cynamon. Pamiętajcie, że przyprawy dodają smaku i nie są kaloryczne – podkreśla Somow.

Fot. Newspix